Kanada: „A není té eutanázie málo…?“

„Přiměřená předvídatelnost přirozené smrti“ je základním kritériem pro realizaci legální eutanazie v Kanadě. Omezením je však duševní stav nešťastníka – pokud není natolik při smyslech, aby uměl posoudit, co vlastně po lékařích žádá, neměla by mu být eutanazie umožněna. To by se mělo brzy změnit.

Počínaje od 17. března příštího roku se kanadská vláda v čele s Justinem Trudeauem rozhodla ulehčit eutanazii i těm nemocným, kteří trpí pouze duševní poruchou. Jinak řečeno, duševní onemocnění bude podle novelizovaného zákona splňovat základní kritérium „přiměřené předvídatelnosti přirozené smrti“.

Je zřejmé, že žádná duševní choroba není fyziologicky pro pacienta smrtelná. Může jistě způsobovat vytrvalé a nesnesitelné utrpení, nicméně žádná nikdy nekončí přirozenou smrtí.

V Kanadě je v současné době eutanazie legální pro nevyléčitelně nemocné dospělé už od roku 2016. V roce 2021 těchto zákroků „lékařské péče“ využilo asi 10.000 Kanaďanů.

Současná praxe však už teď zachází v Kanadě příliš daleko za hranice zákona a usmrcováni jsou lidé i pro celkem banální onemocnění.  Média nedávno upozornila třeba na případ jedenašedesátiletého Kanaďana Alana Nicholse, který byl hospitalizován pro vysoké riziko spáchání sebevraždy. Po měsíčním pobytu v nemocnici požádal o eutanazii a jako důvod uvedl ztrátu sluchu. Lékaři ho zabili i přes nesouhlas rodiny. Nicholsova rodina pak podala trestní oznámení pro podezření z vraždy, neboť měla za to, že nemocný neuměl pro svůj duševní stav posoudit, jaké následky eutanazie pro něj fakticky má. Podotýkali, že nemocný jen nebral léky, jak by měl a odmítal také užívat elektronické naslouchadlo.

Někteří aktivisté tvrdí, že Kanada neplní své závazky v oblasti lidských práv a umožňuje provedení eutanazie i lidem, kteří netrpí nevyléčitelnou chorobou. Tvrdí, že se vláda zkrátka rozhodla sebevraždy institucionalizovat a těm sebevrahům, kteří se bojí vzít si život, pomáhá s ukončením jejich pozemského bytí. Stát se tím fakticky stal mentorem sebevrahů. Vedle jasné morální kontroverze jde také o právní následky chování lékařů. Ti se v Kanadě honosí imunitou, ale tato imunita je nechrání před trestním stíháním mimo území Kanady.

Odborná veřejnost i přes tuto avizovanou změnu kanadského zákona žádá ještě liberálnější přístup a nejčastěji hovoří o dětech. Zabíjet by chtěli i ty úplně nejmenší. Jako argument používají tvrzení s nacistickým akcentem, že pokud by kojenec s nevyléčitelnou chorobou mohl o eutanazii požádat, určitě by o ní požádal.

V srpnu se kanadskými médii prohnal případ mladého válečného veterána, který si ve vojenské nemocnici stěžoval na posttraumatickou stresovou poruchu. Byla mu jako řešení nabídnuta eutanazie. Znechucený voják je poslal do háje.

To přineslo v Kanadě debatu, zda není eutanazie přeci jenom nadužívána tím, že je pacientům předkládána, jako nejefektivnější varianta řešení jejich zdravotních neduhů, či zda dokonce není preferována před standardní (drahou) léčbou.

Na obrázku vidíme vzrušeného Justina Trudeaua (50), předsedu kanadské vlády. Ve funkci je již od roku 2015.

Je také předsedou Liberální strany Kanady, která je dnes hlavním nositelem všech progresivistických nápadů. Podařilo se jí prosadit legalizaci marihuany a sňatky osob stejného pohlaví. Dost napřed je také Kanada v opatřeních v boji proti špatnému počasí a v podpoře všemožných sexuálních zvrhlostí.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!