Kam zmizela svoboda slova?

Americký týdeník National Review informoval o jedné zvláštní gala večeři. Koná se už poněkolikáté na počest osobnosti vyštvané z univerzitního prostředí. Letos si tu poctu vysloužil veterán americké diplomacie Henry Kissinger. Na pětadevadesátiletého ex-ministra zahraničí útočili studenti na New Yorské univerzitě s tím, že je válečný zločinec a nacista. Po pravdě řečeno šlo ale v kontextu dnešních amerických univerzit o docela neškodné divadlo.

Jiní, kteří si zasloužili podobné pozvání jako Kissinger, dopadli hůře. Sociolog Charles Murray musel na Middlebury College přednášet v oddělené místnosti přes skype a nakonec byl studenty fyzicky napaden.  Protestující studenti ale přerušili i přednášky bývalého šéfa New Yorské policie Raymonda Kellyho (policie, to je samo o sobě něco jako SS) nebo investora Petera Thiela (tomu nepomohl ani to, že je gay). Některým pak univerzity přednášky raději rovnou zrušily, třeba anti-islamistické feministce Ayan Hirsi Ali, či jednomu z nejznámějších amerických komentátorů Georgi Willovi. Kanadská Concordia university zrušila pozvání harvardskému profesoru filozofie Harvey Mansfieldovi kvůli „diskreditaci genderu“. Na klidnou přednášku může zapomenout i „klasická“ feministka Christina Hoff Sommers, protože se vyjadřuje proti genderovému feminismu a vůbec – je bílá. Protestující regulérně přerušují i přednášky Jordana Petersona, kterého pro změnu pozvala (a pak „odezvala“) univerzita v Cambridge nebo konzervativního komentátora Bena Shapira (policejní manévry během jeho vystoupení na univerzitě v Berkely vyšly na 600 000 dolarů)

A snad úplným vrcholem je petice studentů University of Arts proti profesorce Camille Pagliové, V reakci na náhlý raketový nárůst osob, požadujících změnu pohlaví řekla „Ptám se, jestli je to v každém jednotlivém případě opravdové“. A dále, že univerzita by se neměla zabývat žádným obviněním ze sexuálního obtěžování podaným po více než šesti měsících od události.  A požadavky studentů? Odvolání profesorky Paglivoé a její nahrazení queer osobou tmavé pleti. Znemožnění jakéhokoliv jejího nástupu na univerzitě a prodeje jejich knih. Rektor se musí omluvit za to, že dosud profesorku Pagliovou neodvolal. Univerzita musí uspořádat debatu s transgenderovými studenty a přeživšími sexuálních útoků a najít řešení, jak se „pohnout dále“ (skupina ale musí zahrnovat barevné studenty!).

Co se to tedy děje na amerických univerzitách? Celý článek si přečtete v posledním čísle časopisu Reflex, který je právě na stáncích.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!