Jsou zbraně „fuj“?

Žijeme ve smutné době, kdy jsme prakticky týden co týden svědky veřejného mediálního lynčování rozličných atributů západní civilizace. Je přitom vcelku jedno, zdali se jedná o vztah člověka k přírodě, tradiční rodinu, roli církve ve společnosti, svobodu myšlení na univerzitách či značně bizarní tažení radikálních francouzských veganů proti milovníkům jitrnic. Teď přišly na řadu zbraně a rozbuškou se stalo sponzorování Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (KVIFF) Českou zbrojovkou, proti kterému se ozvali někteří čeští umělci,  podpoření na poplach bijícím článkem na webu týdeníku Respekt.

Rozbuškou se stal post na facebookové stránce zbrojovky, který poměrně vtipně využívá dvojího významu anglického výrazu “shooting” (může se jednat buď o střelbu, nebo tvorbu pohyblivého snímku).

Světlo světa následně spatřila petice vyzývající organizátory festivalu k odmítnutí daného sponzora, přičemž někteří její protagonisté demonstrativně do Varů nepřijeli či tím alespoň do budoucna hrozí. Domnívají se totiž, že pro kulturní akci takovéhoto formátu (a vlastně jakoukoli kulturu a umění) je absolutně nepřijatelná podpora “krvavými penězi” od zbrojařů. Festival by měl totiž své návštěvníky vést k vyšší etice, morálce a kultivovanosti. A měl by být raději skromnější, ale jaksi morálně čistší, bez „špinavých peněz“ a měl by „fungovat v rámci otevřené diskuse“ (jak sdělila jedna ze signatářek Tereza Nvotová v DVTV). Aniž by jaksi brala v potaz, že festival někdo založil, někdo to financuje, někdo organizuje (a že to není snadné, něco takového zorganizovat, by mohl tušit každý, kdo kdy organizoval alespoň školní besídku). A že možná není slušné organizátorům něco vyčítat, ostatně nikdo slečně Nvotové a spol. nebrání založit si festival vlastní, skromný, kde si každý bude všechno platit, ideálně někde v lese na louce…

Ale zpět ke zbraním… Současný apel jde za hranice dosud myslitelného – fakticky za morální hřích považuje střelnou zbraň jako takovou, respektive její vlastnictví. Tím celou věc posouvá na novou úroveň a ustavuje nové standardy “slušného chování”. Jsou snad zbraně něčím dekadentním a nečistým, čeho by se západní společnost měla zbavit?

Střelné zbraně jsou přitom nedílnou součástí české, evropské a západní civilizace. Ta na ně totiž nepohlíží jako na symbol násilí, smrti či útlaku, ale naopak jako na určitou pojistku zachování společenských výdobytků předchozích staletí v čele se svobodou jednotlivce. Proč bychom například jinak každoročně bujaře v Plzni na Slavnostech svobody vítali příjezd kolon po zuby ozbrojených amerických vojáků, dnes příslušníků historických spolků z celého Starého i Nového kontinentu? Proč by se světoví lídři pravidelně scházeli u příležitosti připomínek bojů proti nacismu na plážích chladné Normandie? Či ještě obecněji, proč bychom sledovali tak vysoký zájem o vlastnictví zbrojního průkazu v naší zemi?

Zbraně zkrátka k naší vyspělé západní kultuře neodmyslitelně patří, což ostatně odráží i její kinematografie. Obraz šerifa s puškou jako symbolu boje vůči bezpráví a zotročení je motivem, který dodnes budí zájem miliónů filmových fanoušků. I na letošním ročníku KVIFF patří k nejopěvovanějším projekcím ze zlatého fondu snímky Rambo I a cyberpunková klasika Matrix. Pokud si přitom dobře pamatuji, ani v jednom z nich kladný hrdina a nositel morálních imperativů nepoužívá k ochraně sebe sama či idejí, za něž se bije, kytici konvalinek.

Daní aktivisté by se tak možná mohli trochu více zamyslet, jakým atributům tradiční západní kultury vděčí za to, že žijí ve společnosti, v níž je svoboda myšlení, názorů a vyjádření protestu nenásilnou formou naprostou samozřejmostí, za níž nehrozí postih. Možná by následně zjistili, že se svými výkřiky o amorálnosti střelných zbraní a jejich výrobců do určité míry sami “střílí do nohy”. Ať je nám to totiž po chuti, či nikoli, svobody v našem pojetí by bez nich nebylo!

P.S. Zdaleka ne všichni umělci ale stojí na straně odpůrců zbraní. Herec Petr Čtvrtníček jim naopak ve videovzkazu vyřídil: „Tak hele, vy signatáři, kdybyste si náhodou místo toho svýho breku chtěli pořádně zapicat, tak v našem střeleckým klubu máte vždycky dveře otevřený,“. A dodává: „Sorry, že tam s váma nemůžu bejt, ale já jedu do zbrojovky. Vybrat si novou pistoli.“

 

Autor je doktorandem mezinárodních vztahů na Katedře politologie a mezinárodních vztahů při FF ZČU. Publikuje na svém blogu 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč