Jsme hrdi na hodnoty křesťanské Evropy

Největší fyzickou hrozbu pro naši civilizaci dnes představuje Rusko. Kromě toho však existuje i jiná vážná hrozba, již je ničení vlastního kulturního dědictví. V Evropě už po léta probíhá skrytá válka proti hodnotám, které vytvořila naše civilizace – říká polský premiér Mateusz MORAWIECKI v Madridu na sjezdu konzervativní strany VOX 9. října 2022.

Polsko a Španělsko se nacházejí na dvou vzdálených pólech Evropy, ale máme k sobě velice blízko, protože si naše národy ze všeho nejvíc cení nezávislosti. Po staletí jsme žili na rozhraní civilizací. Španělsko na Západě, Polsko na Východě. Představovali jsme dvě křídla Evropy. A silou těchto křídel byla věrnost tradici.

Evropská unie se chce ke své tradici obrátit zády, ale tím si jen utíná křídla. Několik úředníků v Evropě je přesvědčeno, že Evropu tvoří oni. Mýlí se. Evropu tvoří její národy, svobodné a suverénní. Místo aby se opírala o sílu evropských národů a evropské tradice, investuje do síly byrokracie.

Instituce z Bruselu rozšiřují vlastní kompetence a činí tak, aniž by pro to měly jakékoli podklady ve smlouvách! Na to nesmíme přistupovat! Tímto způsobem by mohly vytvořit nadnárodní bestii, která by však byla zbavena duše, chyběly by v ní opravdové hodnoty. Víra, dámy a pánové, že můžeme budovat budoucnost, aniž bychom brali v úvahu minulost, víra, že můžeme být šťastni, budeme-li zbaveni našich identit, představuje čiré šílenství.  

Jakmile Evropa místo toho, aby věřila v člověka, uvěřila v ony umělé ideologické formulky, propadala se do hluboké duchovní krize. Zbavujeme-li se národní identity, odsuzujeme budoucí generace k životu v hodnotovém chaosu. Tradice je tím, co spojuje dva protilehlé břehy – jsme-li o ni připraveni, padáme do propasti.

Největší fyzickou hrozbu pro naši civilizaci dnes představuje Rusko. Ale existuje ještě jiná vážná hrozba, již je ničení vlastního kulturního dědictví. V Evropě po léta probíhá skrytá válka proti hodnotám, které vytvořily naši křesťanskou civilizaci. Přitom jsme všichni dětmi křesťanské civilizace, nesmíme na to zapomenout, musíme na to být hrdi jako dědicové i jako beneficienti nejlepší civilizace, civilizace křesťanské, civilizace, která je nejvíce příznivá pro lidi, civilizace, která vybudovala současný blahobyt a dobré šance na lepší život pro lidstvo v budoucnosti.

Slyšeli jste už někdy, že by se Rusko za něco omlouvalo? Nebo Čína? Ne. Ale nám neustále někdo přikazuje omlouvat se za to, kým jsme, za naše hodnoty. Musíme říci ne. Nemám v úmyslu se omlouvat za to, že jsem Polák, katolík, člověk spjatý s takovými zaprášenými hodnotami jako pravda a dobro, svoboda a solidarita, právo a spravedlnost.

A nemusí se za to omlouvat žádný Španěl ani Španělka, žádný Ital ani Italka, žádný Maďar ani Maďarka. Máme důvody být hrdi na to, kým jsme. Síla, která spočívá v národě, se dnes projevuje na Ukrajině. Ukrajinky a Ukrajinci vyhrávají tuto válku především svým bojovným srdcem. A jsem přesvědčen, že ji s naší pomocí nakonec vyhrají. A miliony ukrajinských matek a dětí, které nalezly útulek v Polsku a ve Španělsku, se budou moci vrátit do svých domovů – doufejme, že ne zcela zničených!

Vím, že španělský národ podporuje Ukrajince velice silně, a věřím, že tato válka znamená pro Evropu okamžik probuzení.

Pravda je taková, že se evropské elity nechaly zmást levnými smlouvami na plyn a naivní vírou, že Moskva je věrohodný partner. Kreml se přitom chová jako dealer drog – prodává plyn levněji, ale skutečnou cenu za ten plyn vidíme nyní v inflaci, ve vysokých cenách a v krvi prolévané na Ukrajině. Ale cenu za ony strašlivé omyly neplatí elity, neplatí ji bruselské elity, ale běžní lidé, normální rodiny ve Španělsku, v Polsku, v celé Evropě.

Je to velký hřích, katastrofální omyl institucí EU a také několika vlivných lidí… a tento omyl musí zůstat varováním. Vzpomínáte si na Brexit? Vzala si Evropská komise z něčeho ponaučení? Naposledy se rozhodla poučovat Italy, jak mají hlasovat ve volbách. Něco příšerného.

Velice mne těší, že se národy v mnoha zemích probouzejí k životu, že začínají chápat, že je Evropu třeba zachránit před jejími skutečnými hrobaři – armádou bezohledných úředníků přesvědčených o své neomylnosti. Ještě není pozdě. Z cesty vedoucí do záhuby je ještě možné se vrátit. V Evropě je stále více takových sil jako VOX, je stále víc vás, skvělých lidí VOX, kteří přinášejí naději, že můžeme být znovu silní, znovu sjednocení a že můžeme společně získat lepší budoucnost. Existuje jedna podmínka: musíme důvěřovat skutečným tvůrcům současné Evropy – jejím národům.

Mám ke všem těm roztahujícím se podivným ideologickým experimentátorům jednu prosbu: co kdybyste nám už konečně dali svatý pokoj? Co kdybyste nás nechali normálně žít? A co kdybyste byli tak hodní a nenaváželi se svými „IDEJEMI“ do našich rodin?

Dámy a pánové, dnes se Evropou plíží lidé, kteří chtějí vyrazit dveře našich domovů a předělat jejich interiéry, jak by se to líbilo jim. Nedovolme jim to. Naše domy, jak ve Španělsku, tak v Polsku jsou ohroženy. Ale když se na vás dívám, vím jedno: budeme bránit naše obydlí, budeme bránit naše domy, budeme bránit naše hodnoty a budeme bránit naše státy.

¡Viva la normalidad!  ¡Viva la solidaridad!  ¡Viva la libertad!  ¡Viva Polonia!  ¡Viva España!

 

Text vystoupení premiéra Polské republiky v Madridu 9. října 2022. Původně publikováno v časopise Wszystko Co Najważniejsze

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme