Jordan Peterson vs kanadská vláda

Profesor psychologie Jordan Peterson (60) se rozhodl nepodvolit se rozhodnutí kanadské „Komory psychologů“, která mu za kritiku vlády uložila ponižující trest spočívající v absolvování kurzu komunikace na sociálních sítích. Pokud však kurz neabsolvuje, riskuje odejmutí licence klinického psychologa.

Profesor Peterson je v koncích, proto píše premiérovi své země Justinu Trudeauovi:

Vážený pane premiére,

považuji za svou povinnost informovat Vás a Váš úřad o následujícím řízení, které je vedeno proti mé osobě.

Ontario College of Psychologists, vládou ustanovený profesní orgán pověřený regulací praxe klinické psychologie, vyžaduje, abych prošel dlouhým kurzem „mediálního školení“, abych pak mohl „vhodněji“ vést svou komunikaci na sociálních sítích.

K tomu mimochodem dochází navzdory mým dvaceti letům praxe výzkumného psychologa na

Harvardské univerzitě a University of Toronto, mým rozsáhlým klinickým zkušenostem a mé přednáškové historii z oblasti psychologie po celém světě.

V současnosti mne na sociálních sítích dohromady sleduje asi 15 milionů lidí. Tito lidé si myslí, že je dobré sledovat, co si myslím.

Odmítl jsem nabídku Ontario College of Psychologists k nucené převýchově a v důsledku toho se budu muset brzy dostavit k osobnímu „disciplinárnímu slyšení“ s hrozbou odebrání mé klinické licence. Hrozí mi též veřejná ostuda.

Možná vás bude zajímat, že všechny stížnosti na mě byly podány lidmi, se kterými jsem neměl žádný klinický kontakt, nejsou a nikdy nebyli mými pacienty, kolegy ani zaměstnanci nebo obchodními partnery. Tito lidé tak nemají nic společného s mou prací klinického psychologa. A co je nejdůležitější, že výtky vůči mé osobě nezahrnují nic jiného, než politickou kritiku Vás nebo lidí kolem Vás.

Jak vyplývá z přiložené dokumentace, jsem vyšetřován a je se mnou vedeno disciplinární řízení pro :

1. retweetování Pierra Poilievera, vůdce kanadské politické opozice
2. za kritiku Vaší osoby
3. za kritiku Vašeho bývalého náčelníka generálního štábu Geralda Buttse
4. za kritiku novozélandské premiérky Jacindy Ardernové
5. za kritiku radního města Ottawy
6. za můj protest proti tomu, že ottawská policie vyhrožovala zatčením dětí demonstrantů, kteří demonstrovali proti covidovým opatřením.

Nenaznačuji ani nepředpokládám, že Vy nebo kdokoli z lidí s Vámi spojených má s mým disciplinárním řízením přímo něco společného. Nicméně jde o důsledek Vašeho vlastního politického úsilí – vedení disciplinárního řízení pro nevhodné politické názory je následek Vámi prosazovaných a uzákoněných norem.

Nemohu se prostě smířit s tím, že jsem nucen se uchýlit k psaní otevřeného dopisu premiérovi mé země, abych poukázal na to, že politická kritika je nyní v Kanadě zločinem. A pokud se do kritiky zapojím, pak vládou jmenovaní komisaři budou ohrožovat mou práci a dělat mi před veřejností ostudu. S tím se smířit nemohu.

Pro takový stav věcí ve svobodné zemi neexistuje prostě a absolutně žádná omluva.

Jordan Peterson, PhD. emeritní profesor psychologie na University of Toronto

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme