Jordan Peterson o tom, ja se vyrovnat s tragédií

V době těžké nemoci naší dcery se na nás všechno valilo. Nároky každodenního života neustanou jen proto, že vás postihla pohroma. Pořád si musíte plnit své běžné povinnosti. Jak to všechno zvládnout? Tady je pár věcí, které jsem se naučil:

Každý den si vyhraďte trochu času a popřemýšlejte a promluvte si o nemoci či jiné krizi a o tom, jak ji zvládat. Mimo tento čas se o ní nezmiňujte ani slůvkem. Pokud ten rozkladný účinek neomezíte, vyčerpá vás to a všechno začne klesat ve spirále ke dnu. Ničemu tím nepomůžete. Proto raději šetřete síly. Vedete válku, ne jen bitvu, a válka sestává z mnoha bitev. Musíte zůstat bojeschopní po celé její trvání. Když obavy související s krizí vyvstanou i mimo vyhrazenou dobu, připomeňte si, že je důkladně proberete v určenou chvíli. To obvykle funguje. Oblast vašeho mozku, která generuje stres, především zajímá, zda máte plán. Jeho podrobnosti jsou pro ni vedlejší. A nenechávejte úvahy o krizi na večer nebo noc, protože pak neusnete. A bez dostatečného spánku se vám začne život rychle hroutit.

Plánujte si život podle aktuálních okolností. Když svítí slunce, úroda je hojná a všem se daří, můžete se v duchu připravovat na další měsíc, rok nebo pět let. Můžete dokonce i snít o tom, co bude za deset let. To však nedokážete, pokud vás za nohu drží krokodýl. „Každý den má dost vlastního trápení“ – píše se v Matoušovi 6:34. To se často vykládá jako „žijte pro dnešek a o zítřek se nestarejte“.

To je však omyl. Verš musíme interpretovat v kontextu Kázání na hoře, jehož je nedílnou součástí. V něm totiž Kristus destiluje negativní přikázání z desatera („NEpokradeš, NEsesmilníš“) do jednoho pozitivního. Své následovníky vyzývá, aby uvěřili v Království boží a v pravdu. To je vědomé rozhodnutí předpokládat, že

Bytí je primárně dobré. A to je odvážný krok. Stanovte si vysoký cíl, jako Geppetto v Pinocchiovi. Přejte si něco stejně toužebně, jako když vidíte padat hvězdu, a pak jednejte v souladu s tímto přáním. Jakmile se vědomě postavíte na stranu nebes, můžete se zaměřit na všední úkoly. Postupujte pečlivě. Uspořádejte si vše, co máte pod kontrolou. Opravte, co je porouchané, a co funguje dobře, to vylepšete. Pak je možné, že se vám začne dařit. Lidé jsou houževnatí. Dokážou přetrpět leckterou bolest a ztrátu. Musejí však vidět v Bytí to dobré. Pokud tuhle schopnost ztratí, jsou sami doopravdy ztraceni.

 

Úryvek pochází z knihy Jordana Petersona Dvanáct pravidel pro život, kterou vydalo nakladatelství ARGO a koupit si jí můžete třeba zde.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!