Jordan Peterson: O hierarchii

V každém z vás, v samotných základech vašeho mozku, hluboko pod vrstvou myšlenek a emocí, přebývá neuvěřitelně prastarý výpočetní stroj, který neustále kontroluje, kde přesně se nacházíte na společenském žebříčku. Pro naše potřeby si představme, že váš status měří na škále od jedné do desíti.

Pokud jste jednička, tedy na vrcholu hierarchie, dosáhli jste v životě mimořádného úspěchu. Jste-li muž, máte přednostní přístup k těm nejžádanějším adresám a nejkvalitnějšímu jídlu. Lidé se předhánějí, aby vám prokázali nějakou službu. Nabízejí se vám bezmezné příležitosti k romantickému a pohlavnímu styku. Jste zkrátka vítězný humr a o vaši pozornost se ucházejí ty nejsvůdnější samice. Jste-li žena, ucházejí se o vás vysoce kvalitní nápadníci – vysocí, silní, symetričtí, tvořiví, čestní a štědří. Stejně jako váš dominantní mužský protějšek se v rámci samičí hierarchie účastníte lítého konkurenčního boje o udržení či další zlepšení své pozice. Sice přitom neuplatňujete fyzickou agresi tak často jako muži, máte však k dispozici celou řadu účinných verbálních triků a strategií typu shazování soupeřek, které ovládáte doslova mistrně.

Pokud jste naopak nešťastná desítka, ať muž nebo žena, nemáte kde bydlet (případně bydlíte na nevábné adrese). Špatně jíte, pokud rovnou nehladovíte. Jste v nedobré tělesné a duševní kondici. Romantický zájem o vás projevují jen stejní zoufalci jako vy. Jste častěji nemocní, rychleji stárnete a umíráte mladí. Oplakává vás málokdo, pokud vůbec někdo. Dokonce ani peníze by vám příliš nepomohly. Stejně byste nevěděli, co s nimi, protože používat peníze správně není jen tak, zvlášť když na ně nejste zvyklí. Pokud vám nějaké náhodou spadnou do klína, často podléháte zákeřným nástrahám drog a alkoholu, které jsou o to uspokojivější, pokud vám byla po dlouhou dobu odepřena radost. Peníze z vás navíc udělají terč predátorů a psychopatů, kteří se přiživují na neštěstí lidí z nižších vrstev. Dno dominanční hierarchie je hrůzyplné, nebezpečné místo k životu.

Onen pravěký přístroj, který ve vašem mozku měří dominanci, neustále sleduje, jak se k vám chovají druzí. Na základě toho určuje vaši hodnotu a přiřazuje vám pozici v hierarchii. Pokud se na vás druzí dívají skrz prsty, přístroj vám sníží hladinu serotoninu. V důsledku toho pak vnímáte, tělesně i duševně, citlivěji okolnosti, s nimiž se pojí emoce, zejména ty negativní. Vyšší citlivost totiž potřebujete. Na dně žebříčku jsou nebezpečné situace na denním pořádku a vy na ně musíte umět rychle reagovat, chcete-li přežít.

Tato hyper-reaktivita, neustálá ostražitost, bohužel spaluje spoustu vzácné energie a dalších zdrojů. Lidově se jí říká stres a v žádném případě není pouze – dokonce ani především – psychologická. Jde o skutečný odraz tíhy nepříznivé životní situace. Pokud se nacházíte na dně dominanční hierarchie, váš prastarý mozkový počítač předpokládá, že i sebemenší zádrhel může vyústit v neřízený sled negativních jevů, kterým byste navíc museli čelit sami, protože na okraji společnosti mnohdy nepoznáš přítele ani v nouzi. Proto neustále obětujete to, co byste si jinak šetřili do budoucna, spotřebováváte všechno na zvýšení ostražitosti a možnost okamžité panické reakce v přítomnosti. Když nevíte, co si počít, musíte být připraveni v případě potřeby udělat naprosto cokoli. Jedete autem a do podlahy zašlapáváte brzdu i plyn zároveň. Pokud je toho příliš, všechno se rozpadne. Prastarý počítač vám v reakci na krizový stav klidně i deaktivuje imunitní systém a zdroje, potřebné pro zdraví v budoucnosti, spotřebuje nyní. Udělá z vás člověka, který se rozhoduje impulzivně, takže skočíte po každé vyhlídce na krátkodobý erotický vztah či jiné potěšení, nehledě na to, jestli není podřadné, hanebné či nezákonné. Nakonec budete nejspíš lehkovážně a neopatrně žít, či umírat, jen kvůli těmto řídkým příležitostem. Fyziologické nároky permanentní připravenosti na krizi vás ve všech směrech udolají a znaví.

Pokud se naopak pohybujete na vysokých příčkách žebříčku, pak chladná, prvohorní logika vašeho počítače usoudí, že obýváte bezpečné, produktivní a teplé místečko a těšíte se značné společenské podpoře. Konstatuje, že vám hrozí jen zanedbatelné riziko, které lze snadno odvrátit. Změna může znamenat nikoli pohromu, nýbrž příležitost. Serotonin teče proudem. Díky tomu vystupujete sebevědomě a klidně, máte rovné, vzpřímené držení těla a nejste pořád jako na trní. Jste zabezpečení a pravděpodobně vás čeká dobrá budoucnost. Můžete si dovolit uvažovat dlouhodobě a plánovat lepší zítřky. Nemusíte se impulzivně vrhat po každém drobečku, na který narazíte, protože můžete do budoucna realisticky počítat s dostatkem zdrojů. Můžete si odepřít okamžitou odměnu, protože se nemusíte bát, že už se vám nikdy víc nenabídne. Můžete si dovolit být solidním a uvědomělým občanem.

Úryvek pochází z knihy Jordana Petersona Dvanáct pravidel pro život, kterou vydalo nakladatelství ARGO a koupit si jí můžete třeba zde.

 

 

 

 

 

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!