Jiří Horák: neomarxismus rozbíjí naše kulturní rámce

Kandidujete na 2. místě v Jihomoravském kraji na kandidátce koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) za KDU-ČSL. Jaké jsou hlavní konzervativní body této koalice?

Obecně pokládáme za základ naší civilizace její antické a křesťanské kořeny a konzervativci chtějí hodnoty, které z těchto základů vzešly, předat dalším generacím. V současné době jsou tyto kořeny často zpochybňovány. Tzv. kultura rušení, nebo některé genderové ideologie, které jdou zařadit do neomarxistického světonázoru, se snaží ve jménu boje za emancipaci rozbít většinu stávajících sociálních a kulturních rámců, na kterých stojí naše západní společnost. Přepisování tradiční definice rodiny, útoky na křesťanství, ahistorické prosazování kolektivní viny za určité historické události, prosazování multikulturalismu na úkor evropských kulturních vzorců jsou silnější na západě Evropy, ale pronikají i do naší země.   

Jaké je, podle Vás, hlavní téma letošních voleb? Jaké je Vaše hlavní předvolební téma?

Myslím, že v letošních volbách dominuje zejména boj o směřování Česka. Velmi se obávám, aby nás stávající tandem prezidenta a premiéra nepřivedl kamsi na východ a neudělal z nás nějaký balkánský proruský pašalík, kde jsou korupce a oligarchie inherentní součástí státního systému.

Dosud nemáte zkušenost s prací poslance PČR, ale máte zkušenosti z komunální politiky jako zastupitel Jihomoravského kraje, a především jako starosta Bučovic. Jaké konzervativní přístupy se Vám podařilo v těchto pozicích prosadit?

Co se práce starosty týče, nejde o funkci, kde by hrála ideologie velkou roli. I když přeci jen bych řekl, že i zde má nějaký vliv. Vždy jsem se snažil přistupovat ke společnosti jako k rodině. To je základní křesťansko-demokratický ideový přístup. V rodině se například snažíte motivovat ty schopné, neházet jim klacky pod nohy, ale podporovat je. Slabším, starším a nemohoucích se snažíte pomáhat. Stejně tak musíte podobně jako v rodině a domácnosti hospodařit. Neutrácet za nesmysly, krátkodobé rozmary, ale investovat do dlouhodobě důležitých projektů. 

Sněmovna sice dosud nepřijala návrh na manželství homosexuálů a leseb, ale je jisté, že se do nové PS vrátí. Jaký je Váš vztah k tomuto zákonu? Ptám se především proto, že návrh má podporu napříč politickými stranami a aktivisté pro zákon se budou snažit další poslance získat.

Můj postoj je tradiční. Manželství muže a ženy je institucí vytvořenou za účelem rození a výchovy dětí a jako takové je pro tuto úlohu zcela přirozené a nezastupitelné. 

Jaké jsou Vaše hlavní konzervativní hodnoty, které se budete snažit v nové PS prosazovat?

Řekl bych, že mimo již zmíněného, je potřeba podporovat vymahatelnost a srozumitelnost práva. Trápí mě například stále nedořešené půjčky s lichvářským úrokem, které zneužívají neznalosti mnoha prostých lidí.

Konzervativní pohled na svět není dnes tak říkajíc „in“. Jakou roli v této věci hrají česká média?

Myslím, že česká média jsou liberálnější než zbytek společnosti. Je to však příznačné pro celou dnešní západní společnost. Větší problém vidím ve zkratkovitost a zjednodušování témat, které s sebou nese internet a sociální sítě. Lidé se nacházejí v permanentní záplavě informací, a v důsledku toho nejdou do hloubky. Za den se setkají s více informacemi než středověký člověk za celý život. Jsou zahlceni zprávami větší či menší hodnoty, bulvárem, popkulturními výstřelky, recepty na šťastný život a nevím čím vším. V takové záplavě dat čtou často jen nadpisy a tomu se pak přizpůsobují mnozí politici. Programy se scvrkávají na hesla. Neprobíhají seriózní analýzy a diskuse, což je voda na mlýn pro populisty. Před společností stojí velká výzva, jak tento tlak rozumně ustát.

Jiří Horák je sociolog, starostou Bučovic na jižní Moravě a zastupitelem jihomoravského kraje. Kandiduje na druhém místě jihomoravské kandidátky SPOLU.

Na konzervativních novinách publikoval vynikající text o neomarxismu.

Rozhovor  je  dalším ze série předvolebních rozhovorů s pravicovými politiky.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!