JFK a spiklenecké teorie V – Výbor sněmovny pro vraždy

Výbor sněmovny pro vraždy byl ustaven v sedmdesátých letech, aby znovu prošetřil vraždu Kennedyho a Martina Luthera Kinga. Ve své závěrečné zprávě z ledna 1979 uvádí: „Výbor na základě předložených důkazů věří, že prezident Kennedy byl zavražděn v důsledku konspirace. Výbor nebyl schopen identifikovat druhého střelce nebo rozsah konspirace.“

Výbor, který vznikl v roce 1976, v důsledku obnoveného zájmu po odvysílání Zapruderova filmu (amatérský snímek vraždy JFK) byl v některých aspektech důkladnější než Warrenova komise. Šetření Warrenovy komise trvalo přibližně devět měsíců, výbor sněmovny pracoval tři roky. Měl ovšem časový limit – svoje závěry měl vydat právě v lednu 1979 a poté být rozpuštěn.

Tajemná nahrávka

Jak se blížil konec roku 1978 a výbor finišoval svou činnost, tak v první verzi závěrečné zprávy byly jeho výsledky úplně stejné, jako u Warrenovi komise. Kennedyho zabil osamělý střelec a nebyla tu žádná konspirace. To říká původní verze z 23. prosince 1978.

Úplně v té poslední chvíli, kdy celé šetření bylo před závěrem, byly předloženy nové důkazy. Byl to zvukový záznam pořízený z jednoho policejního motocyklu v prezidentské koloně. Policejní vysílačka měla zůstat omylem v zapnuté poloze a dictabelt nahrát celou událost.

Dva odborníci na akustiku – Mark Weiss a Ernest Aškenázy – svědčili, že analyzovali nahrávku a nalezli statistickou pravděpodobnost, že určité zvukové vlny na této nahrávce odpovídají výstřelům. A že padly čtyři výstřely a nikoliv tři.
Na základě pouze tohoto svědectví těsná většina členů výboru změnila závěrečnou zprávu.

Můžeme tady dodat, že zvuky na pásce, které podle expertů korespondovaly s výstřely, nejsou pro běžné lidské ucho rozeznatelné jako výstřely. Z pásky jsou normálně slyšet jen různé úrovně šumu a pak zastřená komunikace policistů.

Páska je pokládaná za autentickou a v době vyšetřování výboru se myslelo, že je známa přesně i poloha motocyklu, ze kterého byla nahrávka pořízená. Na Daily Plaza se konala velká zvuková rekonstrukce s mnoha mikrofony, jedním střelcem v knižním skladu a dalším střelcem na travnatém pahorku. To mělo dát odborníkům nějakou základnu běžných zvuků, jako jsou zvuky motorů a šum v pozadí, proti které by mohli izolovat to, co by mohly být výstřely.

Odborníci na akustiku svědčili, že existuje 95% pravděpodobnost, že na pásce jsou zaznamenány čtyři výstřely a jeden z těchto výstřelů vyšel z prostoru travnatého pahorku. Ale protože nikdo v limuzíně nebyl zasažen výstřelem zprava zepředu, tak tento čtvrtý výstřel musel všechny minout.

Závěr komise se tady zdá být docela zbrklý, ale už zkrátka nebyl čas vyšetřovat zvukovou nahrávku dál a těsná většina členů byla přesvědčena onou 95% pravděpodobností.

Nová analýza

Toto pochopitelně způsobilo další obrovskou vlnu kontroverzí a dohadů. Z té předmětné zvukové nahrávky byl dokonce pořízen gramofonový záznam a gramofonové desky s nahrávkou vraždy Kennedyho byly přílohou zvláštního vydání pornografických časopisů. Zvláštní vydání časopisu Gallery vyšlo s titulkem: „Uvnitř čísla: historická 33 1/3 rpm nahrávka „výstřelů“ vraždy JFK. Důkaz, který zničil teorii o osamělém střelci.“ Další titulek: „Finále soutěže „dívka od vedle“.

Ovšem při další analýze nahrávky se objevily trhliny v tomto důkazu. Zdálo se totiž, že zachycená konverzace policistů, ke které mělo dojít ještě před zazněním výstřelů, se týká vraždy Kennedyho a událostí na Daily Plaza. Což by znamenalo, že celá nahrávka byla pořízená až po vraždě a nemohly na ní být zaznamenané vražedné výstřely.

Objevily se i další indicie toho, že nahrávka byla pořízena z jiného motocyklu, než si štáb Výboru pro vraždy myslel.  Konkrétně že šlo o motocykl se sajdkárou, který byl umístěn u Trade-Martu v cílové destinaci Kennedyho.

Byla podniknuta nová zvuková analýza výborem dvanácti vědců z národního výzkumného ústavu. Tentokrát se soustředili na otázku, jestli je skutečně v pozadí slyšet komunikaci policistů, nebo jestli se jedná jen o nějakou audio-iluzi. Došli k závěru, že jde skutečně o komunikaci policistů, kteří mluví o událostech po střelbě.

V roce 1982 tak byla vydána nová zpráva, která konstatovala, že nahrávka nepochází z doby a místa vraždy Kennedyho, ale byla pořízena asi minutu po ní, nebyla na Daily Plaza, ale někde jinde a ty zvukové vlny, které odborníci v roce 1978 označili za výstřely, musí být něco jiného.

Jakmile tedy byly zdiskreditovány akustické důkazy, můžeme se vrátit k původnímu závěru Výboru sněmovny pro vraždy z prosince 1978. Nebyla žádná konspirace, nepadl žádný čtvrtý výstřel a Oswald jednal sám.

Kolik padlo ran?

K tomu můžeme přidat ještě krátkou analýzu počtu výstřelů. Puška Carcano má zásobník na šest ran. To je fyzikální limit, který by se Oswaldovi mohlo podařit vypálit. Když byla puška nalezena, byl v ní jeden nevystřelený náboj a na zemi byly tři nábojnice. Buď měl Oswald pušku nabitou z nějakého důvodu jen čtyřmi náboji, nebo střílel a netrefil víckrát a dvě nábojnice se někde ztratily, nebo konspirace.

Že měl pušku nabitou jen čtyřmi náboji je podle mě ta nejpravděpodobnější možnost. Neznám vysvětlení, proč to tak bylo.
Časování střelby se bere nejčastěji ze Zapruderova filmu – od políčka, kde guvernér Connally prudce otočí hlavou až po políčko se smrtelným zásahem do Kennedyho hlavy je to déle než 10s, ale existuje i možnost, že první výstřel padnul ještě dřív než Zapruder kameru zapnul.

Puška Mannlicher-Carcano, se kterou střílel Lee Harvey Oswald

Asi všem, kteří to kdy zkoušeli, se povedlo vypálit tři rány za méně než šest sekund. (Kromě Jesseho Ventury, který buď při tom blbnul, nebo dostal nějakou pušku se zarezlým závěrem a jeho čas byl 11 sekund). Střelci Armády a FBI pro Warrenovu komisi předvedli s Oswaldovou puškou (nikoliv se stejným typem, ale přesně tou puškou, co se našla v knižním skladu), že vypálí tři rány za 4,9 nebo 4,8 sekundy. Minimální doba mezi jednotlivými výstřely byla určena na 2,3 sekundy. V pokusech v sedmdesátých letech to bylo ještě vylepšeno a Výboru sněmovny pro vraždy střelci předváděli, že dokáží pálit za 1,9 i 1,8 sekundy.

Kdyby v tom časovém rozmezí Oswald vystřílel ten zásobník celý, neporuší tím žádný fyzikální zákon.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!