JFK a spiklenecké teorie II – co se dělo po zatčení

Lee Harvey Oswald byl ve vazbě na policejní stanici v Dallasu od pátečního odpoledne až do nedělního dopoledne, kdy ho zastřelil Jack Ruby.

Prakticky byl celou dobu v jednom kole – vyslýchala ho místní policie, FBI, Secret service, navštívil ho jeho bratr a manželka. Bylo zorganizováno několik identifikací, kdy ho mezi řadou ostatních poznávali svědci Tippitovy vraždy a Howard Brennan.

Oswald mlžící

Oswald během toho, co ho vodili z cely k výslechům nebo identifikacím měl několik příležitostí promluvit i k médiím a novinářům, kterými byla policejní stanice obležená.

Bohužel  – ač se to může zdát neuvěřitelné – policejní stanice v Dallasu nebyla vybavená magnetofonovým nahrávacím zařízením, takže si nemůžeme ověřit, co bylo doslovně při výsleších řečeno. K dispozici jsou jen zápisy a pak svědectví účastníků.

Z toho, co je známo, je patrné, že Oswald veškerou vinu zapíral – včetně Tippitovy vraždy a věcí, u kterých mu bylo velmi snadno prokázáno, že lže.

Popíral, že by měl pušku Carcano. Ukázali mu jeho fotografie, kde jí drží v ruce – řekl, že jde o fotomontáž.


Lee Harvey Oswald s vražednou zbraní – opakovačkou Carcano

Tvrdil, že v době vraždy Kennedyho obědval v prvním patře knižního skladu se dvěma spolupracovníky. Jedním z nich měl být James Jarman a druhým měl být černošský kolega, jehož jméno si nepamatuje, ale kterého by byl schopen poznat.

James Jarman popřel, že by obědval s Oswaldem. Řekl, že naposledy Oswalda viděl, jak jede výtahem, a to ještě před obědem někdy mezi půl dvanáctou až dvanáctou hodinou.

Ani výpovědi nikoho z ostatních Oswaldových kolegů mu neposkytly na dobu vraždy alibi. Nikdo z nich Oswalda neviděl zhruba mezi dvanáctou hodinou a dobou střelby.

Velká část pracovníků skladu byli černoši a byl počátek šedesátých let v Texasu. Někteří z nich měli u policie dřívější vroubek – například kvůli marihuaně. Takže pokud byla policie součástí konspirace, určitě by nebylo mimo její možnosti zatlačit na svědky tak, aby jejich výpovědi podpořily tu verzi, kterou policie chce podpořit.

Ovšem pokud jste konspirátor s touhle neomezenou mocí – nevyužili byste jí k tomu, abyste získali svědectví, která by umístila Oswalda bezpečně k oknu do ostřelovačského hnízda v době vraždy? Jediný svědek, který ho tam viděl a identifikoval je Howard Brennan a ten sám před identifikací přiznal, že Oswalda viděl v televizi, takže jeho svědectví by pro obhajobu nebyl problém zpochybnit.

Na to, jak mocné spiknutí se předpokládá, tu bylo docela málo svědků, kteří by přímo ukázali na Oswalda prstem. A přitom právě mezi černošskými zaměstnanci skladu by je pravděpodobně nebyl problém získat. Oswalda potopil souhrn velkých i menších materiálních důkazů a jeho chování před a po vraždě. Přitom ovšem svědecká výpověď – viděl jsem Oswalda střílet z okna – je to nejtriviálnější co by spiklenci dokázali zařídit, oproti pušce, otiskům prstů, fotografiím, pitvám a tomu, aby Oswald navštívil manželku už ve čtvrtek místo pátku.

„Jsem obětní beránek“

Nejznámější prohlášení Oswalda k televizním reportérům pochází z pátečního večera.

Reportér: „Zastřelil jste prezidenta?

Oswald: „Ne, sbalili mě, protože jsem žil v Sovětském svazu. Jsem jenom obětní beránek (patsy).

Lidé, kteří věří v konspiraci, se upnuli k těmhle slovům, která podle nich znamenají, že všechno bylo konspirátory narafičeno tak, aby vina padla na Oswalda.

Předpokládejme, že tu byla konspirace. Oswald se evidentně neměl chuť obětovat dobrovolně. Jeho útěk a vražda policisty Tippita jsou důkazem toho, že pokud by to bylo možné, tak chtěl uniknout a přežít. Pokud by měl spiklence, tak byl součástí spiknutí za podmínky, že z toho vyvázne.

Po zatčení by mu pak muselo být jasné, že jeho spoluspiklenci ho obětovali. Jedinou jeho nadějí, že nedostane elektrické křeslo je tyhle spoluspiklence prásknout. To je konec konců logika všech, kteří si myslí, že Jack Ruby pracoval pro mafii a Oswaldova vražda se stala, aby byl umlčen.

Oswald během výslechů ve vazbě nikdy nic takového nenabídl ani nenaznačil. Nikdy neimplikoval nikoho dalšího.

Jack Ruby si zasluhuje svůj vlastní díl, ale už nyní můžeme o něm říct jednu věc. Jack Ruby byl na policejní stanici přítomen už v pátek večer, když probíhalo improvizované setkání Oswalda s tiskem a už tehdy měl u sebe svou zbraň – revolver Colt Cobra. Policejní stanici pak navštívil i v sobotu.


Jack Ruby střílí z revolveru na Lee Harvey Oswalda

Představme si tu konspiraci – všechno kolem vraždy Kennedyho se povede, ale máte tady Oswalda jako „volný konec“, který může něco inkriminujícího říct nebo vědět. Dáte tedy úkol Rubymu, aby se o to postaral. Ruby to provede v neděli dopoledne, když měl úplně stejnou příležitost střílet několikrát už během soboty a během pátečního večera než se roztočí kolotoč výslechů. Ruby ale nemohl v neděli vědět, co všechno už Oswald v sobotu vypověděl a jestli je jeho umlčení ještě aktuální.

Co skrývala pitva?

Mezitím bylo v pátek tělo prezidenta Kennedyho přepraveno z Dallasu do nemocnice námořnictva v Bethesdě. (Národní centrum vojenské medicíny Waltera Reeda). Očekávání lidí bývá takové, že když je zastřelen prezident, tak pitvu jistě svěří tomu nejvěhlasnějšímu soudnímu patologovi v zemi, který si dá záležet, aby dodržel všechny patřičné postupy.

Pitvu Kennedyho provedl lékař, který před tím nikdy soudní pitvy nedělal, a to ještě v časovém stresu. Fotografie a rentgeny těla Kennedyho pak byly mnoho dalších let utajené. Zpráva Warrenovy komise obsahuje pitevní protokol a kreslené obrázky.

Co za tím bylo? Institucionální konspirace, aby bylo zatajeno, že prezidenta ve skutečnosti zasáhly projektily vypálené z více zbraní a více směrů?

Ve skutečnosti se tohle stalo na výslovný příkaz rodiny – Jackie a Bobyho Kennedyových. Ti chtěli za každou cenu zabránit tomu, aby se snímky mrtvého prezidenta objevily někde na veřejnosti. A možná měli také co tajit – třeba pohlavně přenosnou chorobu.

V případě Kennedyho se dá narazit do podobných cover-upů, ale jejich vysvětlení bývá většinou banální. Není to snaha zakrýt spiknutí vedoucí k vraždě prezidenta, ale většinou nějaké vlastní selhání.

Snímky a rentgeny se díky konspiračním teoretikům nakonec na veřejnosti objevily, aby je tito obratem označili za padělky. Jejich pravost pak zkoumal Výbor sněmovny pro vraždy v sedmdesátých letech a podle jeho výsledků jsou pravé.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!