JFK a konspirační teorie VIII: Co se tají v národních archivech?

Po ukončení své činnosti na podzim 1964 poslala Warrenova komise všechny shromážděné dokumenty a důkazy k uskladnění do národního archivu. Celkem přes 5 milionů stran dokumentů, ale i fyzické důkazy, jako Oswaldova puška, oblečení, které na sobě měl Kennedy a guvernér Connally, projektily z pušky, atd.

Národní archiv měl v roce 1964 politiku danou vlastní vnitřní směrnicí, že materiály, které se týkají vyšetřování amerických občanů, jsou zpřístupněny široké veřejnosti až po 75 letech od ukončení vyšetřování. Materiálům Warrenova výboru se z tohohle hlediska nedostalo žádného speciálního zacházení oproti materiálům z jakéhokoliv jiného vyšetřování. Dokonce sám předseda Earl Warren pravděpodobně na začátku nevěděl, že takováto politika archivu existuje a když ho na to upozornili, tak psal prezidentovi Lyndonu Johnsonovi, že toto pravidlo v tomhle případě bude pravděpodobně kvůli zájmu veřejnosti neudržitelné.

Lyndon Johnson souhlasil, a už v roce 1966 vydal příkaz, kterým bylo 85% materiálu Warrenova výboru zpřístupněno veřejnosti okamžitě.

Tajné důkazy?

Když se v roce 1991 objevil film JFK, kde se říká, že pravda je pořád ještě zamčena někde v archivech a vláda se pořád brání otevřenému a úplnému vyšetření, byl přijat v září 1992 President John F. Kennedy assassination record collection act. Podle tohoto zákona vznikl pětičlenný výbor akademiků, (RAAB) kteří měli provést prověrku zbývajících nepřístupných dokumentů a pokud to shledají možným, tak je zpřístupnit.

Na základě jejich práce bylo do dnešní doby veřejně zpřístupněno 99% dokumentů Warrenova výboru. Veřejnosti nepřístupné je asi 5000 dokumentů z původních pěti milionů.

Co je v těchto veřejně nepřístupných dokumentech?

Příznivci konspiračních teorií nejspíš věří, že jsou tam nějaké dokumentární nebo fyzické důkazy toho, že Kennedy byl zasažený více střelami z různých zbraní a tudíž musel být obětí konspirace.

Předseda výboru RAAB tvrdí, že všechny zbývající dokumenty už osobně viděl a nic takového tam není.

RAAB měl původně ukončit svou činnost v roce 2017 a všechny zbývající dokumenty měly být následně uvolněny. Prezident Trump mu v roce 2017 udělil odklad a další odklad pak dostal nedávno od prezidenta Bidena. Trump je slavný svou příchylností ke konspiracím a jeho odklad byl pro mnohé lidi překvapující.

Co podle RAABu je v těch zbývajících dokumentech, které ještě nebyly odtajněny?

– Informace o metodách zajišťování prezidentovy ochrany, které ještě nejsou známy široké veřejnosti.
– Informace o metodách sběru dat ze strany bezpečnostních agentur, které nejsou známy široké veřejnosti.
– Informace o informátorech a spolupracovnících FBI a CIA, kteří ještě žijí.
– Daňová přiznání a bankovní výpisy lidí, kteří ještě žijí.

Co se spekuluje, že to znamená konkrétně?

CIA měla pravděpodobně spolupracovníky na Sovětské a Kubánské ambasádě v Mexiku, kam Oswald jel v září 1963 žádat o vízum na Kubu. Je to po šedesáti letech ještě relevantní? Na první pohled se nezdá, ale Putin už ukázal, že je dost velkej rapl, co se „zrádcům“ může chtít mstít.

Finance Oswaldovi rodiny a Rubyho rodiny byly zkoumány pod mikroskopem. To se stalo na přímou žádost Earla Warrena, který na druhém zasedání komise prohlásil, že jestli došlo k nějaké konspiraci, tak nejlepší stopou bývají peníze. Takže několik inspektorů z IRS zkoumalo majetkové poměry a všechny dohledatelné finanční transakce Oswalda, Rubyho a lidí, co se kolem nich prošli. Jedna část Warrenovy zprávy se věnuje popisu majetkových poměrů Oswaldových.

Oswaldův bratr zemřel 2017 a Oswaldova manželka Marina ještě dnes žije. S velkou dávkou jistoty víme, že v těch ještě neveřejných materiálech jsou jejich daňová přiznání.

Mimochodem Bugliosi a Posner navštívili Marinu počátkem devadesátých let, aby jí znovu vyzpovídali pro své knihy (Reclaiming History, Case Closed). Tehdy byla prodavačkou v army shopu v Dallasu. Evidentně jí nespadly do klína žádné zázračné peníze, se kterými by se mohla přesunout do Karibiku.

Marné naděje

Proč v těch materiálech s velkou pravděpodobností není nic, co by radikálně změnilo závěry šetření Warrenovi komise?

Pokud existovalo spiknutí, které dokázalo vyměnit Kennedyho tělo, vyměnit jeho limuzínu, zfalšovat pitvu, vyměnit projektily, vytvořit všechny důkazy proti Oswaldovi a jeho součástí bylo FBI, CIA, Pentagon a samotná Warrenova komise, tak prostě nikdo ty inkriminující materiály do národního archivu neposlal. A jestli poslal, tak se tam potom vloupal a zničil je. Národní archivy nejsou zrovna nedobytná pevnost.

To, že ještě něco vyplyne na povrch z národního archivu, co radikálně všechno změní, je marná naděje.

Zajímavější práci odvedla komise senátora Churche v roce 1975, která rozsáhle zkoumala působení tajných služeb FBI, CIA a NSA. Ta přinesla zjištění, že na začátku šedesátých let existovala dohoda mezi CIA a Mafií o spolupráci na zavraždění Fidela Castra. V tomhle směru bylo dokonce podniknuto asi osm neúspěšných pokusů.

Takže to, že by mohlo dojít k nějakému spiknutí mezi Mafií a CIA není až tak za vlasy přitažená představa, jak se mohlo některým lidem zdát.

Churchova komise předala svá zjištění Výboru sněmovny pro vraždy ,kde to všechno narazilo do stejného problému. Všechny důkazy a hodnověrná svědectví z Dallasu z podzimu 1963 míří k Oswaldovi a Oswald je slepou uličkou. Oswald evidentně od nikoho nedostával peníze a nebyl ani s nikým zajímavým v kontaktu. Střílel z té nejlevnější pušky a vůbec se nechoval a neplánoval jako profesionál, na kterého by se Mafie a CIA mohly spolehnout, že provede jeden z nejdůležitějších atentátů století.

Gerald Posner tohle nakonec použil jako argument proti spiknutí.

Jak by se to asi tak mohlo povést?

Mafie a CIA se osmkrát pokusili zabít Fidela Castra a nedokázali ho ani škrábnout. A tady najednou se jim povede zločin století, kdy nejenže Kennedyho zabili, ale především po sobě zametli stopy tak dokonale, že ani po šedesáti letech jsme nenašli žádný důkaz, který by je s touhle vraždou spojil.

Na jednu stranu tu máme vládní orgány jako komiky, kteří nedokáží postavit ani psí boudu včas a tak, aby nepřekročili rozpočet. Na druhé straně ale za tajnými dveřmi existují Jamesové Bondové, kteří mají povolení zabíjet a nedělají při tom chyby. Nenechali nám žádnou stopu, která by tu armádu profesionálních a amatérských vyšetřovatelů dovedla k nějakému konkrétnímu jménu. Kdo na tom Daily Plaza střílel, jestli ne Oswald?

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč500 Kč1000 Kč