Obvinění Donalda Trumpa: co na to americká média?

Existují dva pohledy na obvinění Donalda Trumpa z minulého týdne. Jeden říká, že nikdo nestojí nad zákony. Druhý říká, že zapojí-li se státní orgány do politického soupeření, je to špatně, a měří-li navíc dvojím metrem, nemá to s právním státem nic společného. Jednostranná reportáž o druhém pohledu.

Vyvážené zpravodajství je většinou fata morgana. Již výběr informací, tedy to, co je publikováno, ale zejména to, co publikováno není, dramaticky ovlivňuje výsledný dojem. Nejspolehlivějším způsobem, jak si udělat alespoň nějak vyvážený názor, je vyslechnout si jednostranné informace z obou stran. Kompletní zdrojová informace na konci článku.

(1) Žaloba

Minulý týden podal státní zástupce okrsku Manhattan, Alvin Bragg, žalobu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ve které ho viní z porušení volebních zákonů, jichž se měl dopustit před šesti lety.

Podstatou obžaloby je tvrzení, že Donald Trump nesprávně zaúčtoval platby, které jeho organizace zaplatila právníkovi Michaelu Cohenovi, jenž s bývalou pornoherečkou Stormy Daniels uzavřel dohodu o mlčenlivosti. Podle dohody neměla Stormy Daniels na veřejnosti hovořit o své údajné milostné aféře s Donaldem Trumpem. Nesprávným zaúčtováním měl být zakryt skutečný účel platby a jedná se o falšování obchodních záznamů.

Žaloba neuvádí specificky, které paragrafy zákona měl Donald Trump porušit. Při tiskové konferenci odpověděl Alvin Bragg na otázku, proč tomu tak je, že je to proto, že to podle zákona nemusí uvádět.

Podle textu žaloby je Donald Trump obviněn z 34 porušení zákona. Nicméně všech 34 porušení se vztahuje ke způsobu zaúčtování faktur od právníka Michaela Cohena Trumpovou organizací, neboť se jedná o 34 účetních zápisů.

Podle New York Times lze očekávat, že se soudní proces potáhne i během volebního roku 2024.

(2) Nejde o první žalobu

Současná žaloba je druhým obviněním, které bylo podáno ve státě New York. V září roku 2022, jeden měsíc před volbami, podala státní zástupkyně státu New York civilní žalobu na Donalda Trumpa, ve které ho obvinila, že při žádosti o úvěr nadhodnotil majetek společnosti. Podle žaloby není důležité, že všechny úvěry byly řádně splaceny a žádná instituce, která se na transakci podílela, nevznesla žádnou stížnost.

(3) Federální volební komise platby prošetřila v roce 2021

Federální volební komise platby, které Stormy Daniels obdržela, posuzovala již před dvěma lety. V dubnu 2021 vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že neshledala důvody pro tvrzení, že Donald Trump porušil volební zákony. Členové volební komise nominovaní za demokraty hlasovali proti textu prohlášení.

(4) Co říkají média

Washington Times

„Obvinění a následný přehled souvisejících faktů neobsahují téměř žádné nové důkazy proti Trumpovi. Žádné překvapení: nevkusné detaily vztahů Donalda Trumpa již byly obsáhle publikovány.”

New York Times

„Dnešní den je krokem zpět pro právní stát a představuje nebezpečný precedent pro státní zástupce. Místo vlády zákona to bude cirkus.”

„Předchůdce Alvina Bragga ve funkci měl rok na to, aby žalobu podal, a neudělal to, stejně tak federální Ministerstvo spravedlnosti žalobu nepodalo.”

„Existuje velice dobrý důvod pro to, že federální zákony upravující federální volby mají přednost před zákony daného státu. Důvodem je nebezpečí, že státní zástupci v daném státě využijí místní zákony proti federálním kandidátům opoziční strany.”

CNN

„Co se týče žaloby proti bývalému prezidentovi, je to trochu nedostačující. Není tam nic nového, žádné porušení daňových zákonů, žádná nová fakta, jedná se o fakta případu, která jsou známá téměř sedm let.”

(5) Soud nařídil Stormy Daniels uhradit právní výlohy

V kauze, která je nezávislá na obvinění vznesená v New Yorku, byť vychází ze stejného příběhu, rozhodl soud minulý týden ve prospěch Donalda Trumpa.

Stormy Daniels tvrdí, že měla s Donaldem Trumpem poměr v roce 2006. V roce 2018 zveřejnila portrét muže, který měl jí a její dceři v roce 2011 vyhrožovat, aby o aféře nemluvila. Donald Trump následně zveřejnil na Twitteru příspěvek, ve kterém píše: „Podobizna neexistujícího muže po letech. Totální podvod, který dělá z falešných médií hlupáky.

Stormy Daniels zažalovala exprezidenta za pomluvu. Minulý rok rozhodl soud ve prospěch exprezidenta a nařídil Stormy Daniels uhradit právní náklady. Stormy Daniels se odvolala s tvrzením, že žalobu v roce 2018 podali právníci bez jejího svolení. A shodou okolností potvrdil minulý týden odvolací soud dřívější verdikt a nařídil Stormy Daniels zaplatit protistraně nad rámec již přiznaných právních nákladů dalších 122 tisíc dolarů.

Aktualizace 12.4.
Stormy Daniels podepsala v roce 2018 prohlášení, ve kterém tvrdí, že s Donaldem Trumpem žádný poměr nikdy neměla. O pár měsíců později tvrdila v televizním rozhovoru, že její prohlášení není pravda a že k jeho podpisu byla donucena. Na dotaz moderátora, kdo jí vyhrožoval, odpověděla, že si nepamatuje. Podle kontrolorů informací není její tvrzení důkazem, že k poměru nedošlo.

(6) Hillary Clinton odešla s pokutou

Před volbami v roce 2016 si Hillary Clinton najala právní kancelář, aby pro ní přes prostředníka vypracovala zprávu o Trumpových aktivitách v Rusku. Vznikla takzvaná Steelova zpráva, která se stala základem pro několikaleté vyšetřování napojení Donalda Trumpa na Rusko, jež skončilo bez jakýchkoli obvinění. V roce 2022 napsal Wall Street Journal, že zpráva byla založena na nezávazném klábosení lidí bez znalosti jakýchkoli tajných informací.

Kancelář Hillary Clinton vykázala náklady na Steelovu zprávu jako právní služby, což bylo podle stížnosti podané Reaganovou nadací v rozporu s pravidly financování volebních kampaní.

V březnu roku 2022 zaplatila podle agentury AP kampaň Hillary Clinton 133 tisíc dolarů federální volební komisi jako pokutu za urovnání sporu.

Převzato z syrzdarma.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme