Ministryně obrany Jana Černochová podepsala v USA s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem obrannou smlouvu. Mnoho lidí s tím má problémy, s výdaji na obranu a se záměrem zařazení letounů F35 do výzbroje. Mám k tomu několik poznámek.
K tomuto úvodníku mě přiměla reakce Tomia Okamury šéfa SPD. Tato partaj není „nesystémová‟, jak se říká: je vysloveně protistátní, vždyť má změnu režimu v názvu a pamatujme, že „demokracie s přívlastkem‟ je vždycky diktatura, přímá demokracie jako lidová demokracie – ostatně mám hluboké pochyby kolem „liberální demokracie‟ v prosazovaném konceptu „vládne občanská společnost podporovaná výkonným soudním systémem na ochranu hodnot a menšin‟. Tam stačí pěkně nadefinovat, co je občanská společnost a co je tlupa dezolátů, kdo definuje hodnoty a kdo smí být menšina a kdo ne.
Jako radar v Brdech
Nicméně to je vedlejší, bavíme se o obraně a o Okamurovi. Ten už nemate veřejnost jenom svými ekonomickými nesmysly, ale už zcela otevřeně kope v zájmu cizí mocnosti, která nás má na seznam svých „nepřátel‟. Jenže rozdíl mezi dezolátem a „nesystémákem‟ je v počtu hlasů ve volbách. Pod pět procent jste dezolát, nad pět procent jste v parlamentu a svoje politické zboží můžete nabízet v televizi. I když je ruského původu, což Okamura pilně dělá.
Okamura teď jede zcela v duchu známé akce „radar v Brdech‟, o které je dnes už zcela jasné, že byla iniciována a podporována z Ruska. To teď pokračuje, ale do se chce zapojit musí mít silnější žaludek než dřív. Černochová samozřejmě žádné základny vyjednávat nejede a ani nemůže, kdyby chtěla.
K tomu řeknu: škoda že nemůže. Položím zdánlivě absurdní otázku: zaútočilo by Rusko na Ukrajinu, kdyby v Záporoží byla pěkná velká americká letecká základna? Proč myslí (pokud myslí, on spíš jen mele svoji) pan Okamura, že se Německo tak urputně bránilo, když svého času Američané chtěli svoje základny v Německu zrušit? Německo fakticky zrušilo svoji armádu (to by se panu Okamurovi taky líbilo) a americká přítomnost je hlavní jeho záruka bezpečnosti. Svého času jsem na tomto místě v Neviditelném psu radar v Brdech podporoval, a cítil jsem velkou hanbu, když ho Obama odpískal.. a když se Obama potkal s Medvěděvem na „neutrální půdě‟ v Praze. Bude to velká výzva pro Andreje Babiše, jak se k budoucímu schvalování smlouvy s Američany jeho partaj v parlamentu zachová.
A proč F-35?
Je to aktuálně nejmodernější zbrojní systém planety. Smysl branných sil je odstrašení. Kdo je silný a dovede se bránit, netroufnou si na něho. Proto jsou směšné řeči o tom, že F35 „mohou útočit na ruské území‟. Proboha, co by to bylo za odstrašení, kdyby nemohly? Účinný zbrojní systém musí dokázat hodit útočníkovi na hlavu všechna pekla světa. Jen pak zajistí bezpečnost. Těhotenské mundůry pro tankistky bundeswehru mohou potěšit leda stavitele větrníků, ale pro agresora jsou spíš lákadlem než odstrašením.
S ohledem na toto všechno je třeba klást otázku, zda se chceme odstrašení účastnit nebo zda se chceme jenom vézt. Vstupem do systému F35 (nejde jen o letadla, je to celý systém) se staneme zemí, která má vážnost a příznivě se to projeví i v jiných ohledech, včetně ekonomiky.
Zatím jsme se tak nechovali. Nájem gripenů signalizoval, že se nechceme do ničeho plést. Stíhačky jsou pro nízké průlety nad hrobem Neznámého vojína. Mimochodem… schyluje se k dodávkám moderních letadel Ukrajině. Slyšel někdo v této souvislosti o nějakých gripenech? Ostatně jsem zvědav, kdy se do fronty na F35 postaví i Švédové. Gripeny vyvinuli jenom proto, že si chtěli zachovat neutralitu.
Převzato z Neviditelného psa
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme