Jde o planetu!

Evropský parlament bývá obvykle nikoliv poloprázdný, ale prakticky úplně prázdný. Poslanci obsazují jen lavice okolo lídrů frakcí, aby to pak ve videozáznamu vypadalo lépe. Bylo proto opravdu dojemné sledovat, jak je tentokrát parlament plný. Plný dojatých poslanců. Mluvila totiž šestnáctiletá Greta Thunberg, klimatická aktivistka a organizátorka pátečních studentských stávek za klima. A stejně jak v Davosu nebo na klimatickém summitu OSN se všichni tvářili jako kdyby jí brali vážně. Nevěřím tomu ani na sekundu.

Z dobrých důvodů nenecháváme řešení komplexních problémů na dětech. Člověk totiž až časem začne chápat jejich šíři a složitost. Asi nejsem sám, kdo měl v šestnácti na všechno jasný názor – ne vždy by ale bylo rozumné se jím řídit a proto tu jsou taky rodiče, škola, aby horkokrevnou mládež trochu brzdily.  Existují jistě výjimky, taková Johanka z Arku například stala v čele vojska, když jí bylo sedmnáct. Pak tu máme plejádu sovětských dětských hrdinů, ale ani ti nerozhodovali o tom, zda postavit přehradu nebo traktorový závod. Obvykle udávali rodiče nebo konali další hrdinské skutky ve jménu revoluce.  Každopádně ona dětská horlivost obvykle naráží na jedno ze základních pravidel politiky – You can´t beat a plan without a plan!  Neboli, nemůžete přesvědčit ostatní, že něco dělají špatně, pokud nenavrhnete alternativu. Považuji za vrchol „píáristického“ umění, že protestující studenti vymysleli tezi „my jen upozorníme, vy politici musíte vymyslet co s tím“. Jenže se tím automaticky zbavují možnosti něco reálně prosadit. Mocní si je poslechnou, protože to se teď od nich očekává. A pokývají souhlasně hlavou. A tím to zhasne, stejně jako projednávání klimatické změny v českém parlamentu do dvou týdnů od studentské demonstrace. Protože projednávat co konkrétně…?

Greta to alespoň myslí upřímně. Tak upřímně, až se z toho při projevu rozpláče. Eroze půdy a mizení lesů holt někoho chladným nenechají. V psychologii se tomu už odborně říká environmentální žal… To český organizátor Petr Doubravský je z jiného ranku – protřelý aktivista krajní levice (to jsou ti, co je pro ně i Strana Zelených moc pravicová, Prague Pride moc maloměšťácký atd.). Takový slušný český liberál má pro ně ale slabost. Být „pro přírodu“ se tak nějak očekává. A navíc, nebudeme přece jako Miroslav Štěpán s jeho legendární větou „patnáctileté děti nám nebudou říkat, co máme dělat“. Jenže tohle není listopad 1989.  Demonstrace studentů není sama o sobě dobrá jen proto, že je to demonstrace studentů. Dokonce ani kobercové bombardování není samo osobě dobré nebo špatné (alespoň já tedy vidím rozdíl mezi Coventry a Drážďany). Je to jen prostředek. Důležitý je cíl. A tím pro organizátory (na rozdíl o většiny účastníků, jak věřím) českých manifestací není žádná příroda, ale radikální změna společenských poměrů. Pokud k tomu slušní čeští liberálové souhlasně přikyvují jsou jako onen Leninův kapitalista, který prodá revolucionáři i provaz, na kterém ho druhý den oběsí. Protože pro tuhle levici jsou i oni součást establishmentu (stejně jako jsme my slušní konzervativci součástí establishmentu pro antisystémové blázny na pravici).

Protože když jde o samotnou planetu, je samozřejmě možno všechno. Včetně donucování těch, co se nechtějí přidat. Jde přece o planetu! Proto oči každého krajního levičáka svítí nadšením. Mají zase svůj velký cíl a navíc s pocitem morální převahy. Té nejvyšší. Už nejde o nějaké trapné zespolečenštění výrobních prostředků… Jde o planetu!  Takže je nutné podniknout veškeré možné kroky. Radikální omezení průmyslu (je špatný), automobilismu (taky špatně)  a konzumace masa (nejvíc špatně)! Jde o naprostou změnu fungování lidské společnosti a to pokud možno do deseti let, protože pak bude pozdě Jde o planetu! Že je to v situaci, kdy nemáme alternativní zdroje energie? Kdy dosavadní zkušenosti s řadou takzvaně ekologických opatření vedou přinejmenším k opatrnosti, protože jejich efekt je více než sporný, ba dokonce při životní prostředí záporný (třeba bioplynky či biopaliva)?  Nevadí, jde o planetu! Zkusit se to musí. A v konečném důsledku by také bylo dobré omezit počet lidí, protože to jsou přece oni, kdo ničí planetu a zabírají místo zvířatům. Kdo nevěří, ať si pustí třeba Radio Wave...

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!