Jan Čižinský a strana nestrana

Starosta Prahy 7, poslanec a do nedávna lidovec, Jan Čižinský ohlásil na poslední demonstraci Milionu chvilek pro demokracii založení nové… nového něčeho, co se jmenuje  Hledá se 3000 statečných a rozhodně to není strana, protože Čižinský rozhodně  „nechce štěpit politickou scénu“, ale zároveň to bude „síla, která se do voleb zapojí.“  Po Andreji Babišovi tu máme dalšího člověka, který vlastně nechce zakládat stranu, jen chce vytvořit „síť lidí,“ „dělat program,“ a „vytvořit politickou sílu.“ Ale zároveň by mu taky nevadilo být premiér, protože je přece skaut a skaut má být na vše připraven.

Je půvabné, že založení strany nestrany ohlásil Čižinský zrovna na mítinku Milionu chvilek pro demokracii, jejíž předáci tlačí na pravý opak – tedy na slučování opozice.  Asi, aby se slučovalo, musí se nejprve rozdělovat.  Kategorie tzv. věčných hledačů té správné (konečně skutečně čisté, nezkorumpované a taky takové trochu nepolitické) politické strany má každopádně další šanci v(y)hodit svůj hlas.

Starosta Prahy 7, zastupitel hlavního města Prahy a poslanec KDU-ČSL (jíž už ale není členem) Jan Čižinský, si svou kariéru vybudoval vytrvalým a úmorným bojem proti stavbě nové radnice na Praze 7, která podle něj byla předražená. Podařilo se mu vyvolat referendum, stavbu zablokovat a následně vyhrát v koalici lidovců s nestraníky pod názvem Praha 7 Sobě drtivě volby (nyní postavil radnici novou, menší a levnější, ale podle opozice se do ní úřad nevejde, takže si bude muset pronajímat jiné prostory). Někdy tady si asi uvědomil, že větší volební potenciál je v Praze mezi nazelenalými voliči, než mezi katolíky, takže dlouholetý lidovec z věřící rodiny, vedoucí katolického skautského oddílu a organizátor katolických plesů začal driftovat kamsi doleva a v tom driftu se dosud nezastavil. Na křídlech KDU-ČSL se nicméně ještě dostal do sněmovny (na naivitu lidovců je v tomto ohledu  vždy spolehnutí), aby pak vytvořil vlastní hnutí Praha Sobě, s kterým se dostal do zastupitelstva Prahy s šestnácti procenty (když paradoxně kandidoval proti vlastní KDU-ČSL) a s Piráty s Spojenými silami pro Prahu tvoří nyní vládní koalici (zástupce Prahy sobě Adam Scheinherr má v Praze na starosti likvidaci pražské dopravy). Čižinský proslul také odporem vůči bourání Libeňského mostu, kterýžto údajný klenot se tak bude násobně dráže opravovat, aby se mohl za dvacet let opravovat znovu  Ostatně jestli je pro tuto vládnoucí koalici něco typické, tak je to jakýsi instinktivní odpor k jakýmkoliv stavbám. Takže se nestaví  byty, okruh ani mosty. Beton je fuj.

Nicméně zjevně existuje (v Praze) dostatečně velká skupina voličů, které stačí, že se tváříte jako Mirek Dušín a na Facebooku se vyfotíte, jak jedete do práce na kole, a cestou seberete vyhozené odpadky. Zda to bude stačit i pro voliče mimo Prahu, je těžko říct. Snad už alespoň vystřízlivěly dobré křesťanské duše po názorovém veletoči, který Čižinský předvedl, když se s ostatními členy poslaneckého klubu KDU-ČSL připojil k návrhu na ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy.  Rozpoutalo se takové to progresivistické peklíčko na Facebooku  a ejhle, dobrý katolík Jan Čižinský předvedl sebekritiku v pravdě maoistickém duchu. Netrvalo to ani dva dny a odvolal svůj podpis pod návrhem ústavního zákona, protože to přece není tak jednoduché a co kdyby vlastně manželství přece jen nebylo jen svazkem muže a ženy…

Jan Čižinský v rozhovoru pro novinky.cz vyloučil spolupráci s Andrejem Babišem (ostatně vždy se raději strefoval do ODS), ale jeho „politická síla“ má s Babišem společného více, než je ochoten přiznat. Alespoň co se týká technologie moci. Jak poznamenal historik Petr Blažek, „Stejně jako v městské části (Praha 7 Sobě) v Praze (Praha Sobě) nezakládá politickou stranu, kde by byli členové, stanovy a hierarchická struktura. Má to tedy být opět subjekt se zásadním demokratickým deficitem, kde je rozhodování věcí malé skupiny osob, která není volena uvnitř tohoto subjektu. Vedle nich je pak početná skupina sympatizantů, kteří pomáhají jako sběrači podpisů v kampani (připomíná to trochu Svědky Jehovovy) a nemají žádné formální postavení. Je to vlastně nový typ politického subjektu, který se absencí demokratických pravidel liší dokonce od hnutí typu ANO či SPD, kde je sice vnitřní demokratická diskuse malá, ale aspoň formálně je to hierarchická struktura.“

Každopádně uvidíme, do jaké míry se potvrdí propojení s Milionem chvilek, o němž se šeptá. Uvidíme, kdo za tím vším stojí (zda mu opravdu peníze posílá Mostecká uhelná – jako je posílala Praze Sobě – jejíž zakladatelé jsou pro obří podvody vyšetřováni českými a švýcarskými orgány) a zda se voliči zase nechají zlákat myšlenkou jakéhosi hnutí bez (přiznané) ideologie. Uvidíme, zda jim postačí vágní hesla o změně. Kdo ví, zda se po očekávaném skonu TOP 09 nějakých těch pět a půl procenta voličů najde.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!