Jak zničit filozofa

Rogera Scrutona asi není třeba českému publiku představovat. Britský filozof, estetik, spisovatel, skladatel, milovník vína, farmář… prostě renesanční člověk, který za totality jezdil na turistické vízum do Československa přednášet v bytových seminářích. Dokud nebyl vyhoštěn. Měl ohromný vliv na formování politického myšlení u pozdější polistopadové elity a těžko říct, zda by ona zvláštní inspirace anglosaským konzervatismem v České republice zakořenila nebýt jeho. Václav Havel ho vyznamenal Medailí za zásluhy a je nositelem čestného doktorátu Masarykovy univerzity. Naučil se také česky a napsal román z prostředí disentu Zápisky z podzemí. Teď to ale vypadá, že Roger Scruton potřebuje pomoc od nás.  Byl totiž odvolán z (neplaceného) postu vládního poradce pro bydlení, kam byl jmenován pro své názory na estetiku moderní architektury. A jeho jméno je vláčeno médii kvůli islamofobii, antisemitismu a homofobii. Je to ukázkový příběh likvidace mimořádného člověka kombinací polovzdělanosti, zlé vůle a zkratkovitých sociálních sítí.

Sir Roger Scruton udělal tu chybu, že svolil k rozhovoru s levicovým týdeníkem New Statesman. Když si ale na ono „interview“ najedete, zjistíte, že jde jen o výcuc, kde autor, zástupce šéfredaktora George Eaton,  napsal jakýsi komentovaný rozhovor, kde použil pouze několik provokativně znějících výroků. Ty vzápětí  vypustil na twitter  se záměrně matoucími popisky, aby se následně vyfotil na instagram (fotku mezitím smazal, ale kopii najdete pod článkem), jak se sklenicí šampaňského oslavuje odvolání „pravicového rasisty a homofoba.“ Od zveřejnění interview do odvolání uběhly pouhé čtyři hodiny.  Co tak hrozného Scruton řekl? Vyzval k deportacím muslimů v dobytčácích? Řekl, že George Soros je součástí světového židovského spiknutí? Navrhl zákaz vstupu homosexuálů do opery?

Pochopitelně nikoliv. Roger Scruton řekl, že „každý, kdo neví, že George Soros má v Maďarsku impérium, nezná fakta“. Eaton to ovšem uvedl na twitteru větou: „Scruton o maďarských Židech“. Scruton ovšem vůbec nemluvil o maďarských Židech. Mluvil jen a pouze o Georgi Sorosovi (přičemž je zcela irelevantní, že je shodou okolností Žid). A fakt, že má impérium… nemá snad?  Muž, který  za celý život neprojevil ani náznak antisemitismu (ba naopak), ale v mžiku získal nálepku antisemity. A je úplně jedno, že v řadě aspektů Orbánovu politiku kritizoval, že se postavil proti uzavření Sorosovy Open University v Budapešti nebo že kritizoval existující antisemitismus v maďarské společnosti.  To by si ale někdo musel dát práci přečíst si více, než jeden tweet. Jedeme dál…

Další twittrový post zněl: Roger Scruton o Číňanech: „Každý Číňan je v podstatě replikou a to je velmi děsivé“. Celý výrok o politice čínské komunistické vlády ale zněl: „Dělají ze svých lidí roboty tím, že je omezují v tom, co smí a nesmí dělat. Každý Číňan je v podstatě replikou a to je velmi děsivé“. To už zní trochu jinak, než jako kritika Číňanů. Už je to kritika metod čínské vlády, kterou by třeba v ČR podepsal jistě i ten nejliberálnější liberál.  Nicméně Roger Scruton je najednou nejen antisemita, ale i  antičíňan a rasista…  Jedeme dále.

Co dalšího hrozného řekl Scruton? „Islamofobie je propagandistické slovo, vymyšlené Muslimským bratrstvem s cílem utnout debatu o  důležitém tématu.“ A nakonec: „Je nesmysl obviňovat vládu Viktora Orbána z antisemitismu a islamofobie. Maďaři byli nesmírně vyděšeni náhlou invazí muslimských kmenů z Blízkého východu“. Scruton sice neřekl nic špatného o muslimech, ale je z něj islamofob. Za čtyři hodiny ho ministr bytové výstavby James Brokenshire odvolal pro „neakceptovatelné výroky.“ Největší žijící britský filozof, autor padesáti knih a bojovník proti totalitě byl poražen několika z kontextu vytrženými výroky na twitteru.

Doufejme, že ti v České republice, pro které v době totality znamenal světlo poznání, se za něj postaví. A doufejme, že věty typu „neexistuje kontext v němž by bylo možné  referovat o Sorosově impériu, aniž by to nebylo antisemitské“, „o Číňanech jako o replikách, aniž by to nebylo rasistické“ či „nelze mluvit o islamofobii jako o propagandistickém slovu“ u nás ještě nějakou dobu nezaznějí.

Naši liberálové rádi tvrdí, že malujeme čerta na zeď. Nyní, po zrušení pozvání profesora Petersona na Cambridge a odvolání Sira Rogera Scrutona by se nad svobodou slova v některých (kdysi pro nás z dobrých důvodů vzorových) západních zemích mohli zamyslet…

Ten pocit, když se vám podaří odvolat pravicového rasistu a homofoba Rogera Scrutona z pozice poradce konzervativní vlády.

 

 

Matyáš Zrno

P.S. Nebyl to první pokus odvolat Rogera Scrutona. O podobné situaci z konce loňského roku si můžete přečíst v češtině zde a zde.

Není teď ten pravý čas objednat si některé Scrutonovy knihy v češtině?  Třeba zde: https://www.bpublish.cz/roger-scruton

Nebo si přečíst nějaké delší texty na stránkách Občanského institutu? Třeba zde, zde, zde, či zde a zde.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!