Jak v Čeljabinsku vykupují armyshopy

Ve Voentorgu je narváno, všechny převlékací kabinky jsou obsazené a uličky mezi regály přeplněné lidmi. Připomíná to atmosféru sezónních výprodejů v nákupních centrech. Dívky u pokladny jsou strohé: „Nemáme čas s vámi mluvit, máme spoustu práce. Klidně si foťte, ale nerušte nás.“ A tak fotíme. Muže, jimž manželky pomáhají s výběrem vojenských bot. Nebo neprůstřelných vest. A termoprádla.

Roman stojí před zrcadlem a má na sobě nový khaki komplet. Hovorný 29letý obyvatel Čeljabinsku říká, že minulý týden dostal povolávák a už tento pátek odjíždí do výcvikového tábora. Rozhodl se, že se raději připraví sám, a dokonce si sestavil hrubý nákupní seznam. Fotíme Romana v jeho novém oblečení.  Bude ho stát desítky tisíc rublů.

„Podíval jsem se na internet, co si potřebuji koupit: lékárničku (včera jsem už zakoupil léky v hodnotě 3000 rublů), taktickou obuv a oblečení. Teď si vybírám náhradní soupravu, abych si ji mohl vyprat a chodit v čistém oblečení. Na ceny se nedívám, není to pro mě důležité. Nejdůležitější je, aby to bylo teplé, pohodlné a nepromokavé,“ vysvětlil Roman. „Ještě jsem se nepodíval na zbroj, myslím, že by mi ji měli dát tam. Kdyby mi něco chybělo, přiveze mi to moje žena.“ Roman říká, že na vojně míval na starosti Grad, takže když přišel rozkaz, nebyl nijak zvlášť překvapen. Po chvíli ticha si povzdechne: „Samozřejmě, je to těžké a děsivé, ale co se dá dělat.“

V sousedním obchodě „Guerillas“ prodávají airsoftové zbraně. Mobilizovaní nepotřebují zbraně na kuličky, vysvětluje prodavač, ale kolimátoy (optická mířidla) a neprůstřelné vesty. Ty jsou však od 21. září vyprodány.

„Všechny kolimátory jsou již vyprodány.Většina zbraní, které máme, jsou sportovní airsoftové zbraně, nejsou to vojenské zbraně, takže poptávka po nich se nezvýšila. Berou jenom pouzdra na zásobníky a vesty,“ ukazuje prodavač Igor. „Taktická vesta je jediná zbývající a stojí 6 000 rublů. Jedná se o tzv. nosič plátů „platniků (v podstatě neprůstřelná pouzdro s pouzdry na zásobníky, ale bez neprůstřelných plátů). Je to kopie originálu, to znamená, že je vyrobena z levnějších materiálů. Po prvním zásahu ji tudíž můžete vyhodit,“ říká Igor. „Ruská armáda používá mechovou kamufláž, A-TACS, multikam a olivovou. Proto se všechno v těchto barvách vykupuje jako první,“ vysvětluje.

U vchodu do obchodu stojí dva kluci. Říkají, že si to sem přišli omrknout. „Mně je 26 let, jemu 28, oba jsme mechanici-řidiči. Přišli jsme se sem pořádně připravit, nechceme čekat, až nám někdo něco dá. Zde si můžete vybrat věci jen pro sebe, něco bližšího domácím podmínkám, něco pohodlnějšího. Ještě nemáme seznam, čas nám ale utíká – odjíždíme už v pátek,“ říkají mladíci.

V obchodě „Army Classics“ není k hnutí. Většina prodejny je zaplněna mladými muži a manželskými páry: manželky a kamarádi radí mobilizovaným mužům, co si mají koupit. Dva chlapci lamentují nad cenami: „Kdybychom si měli vzít všechno, co potřebujeme, musíme si nejdřív zajít půjčit do banky. Samozřejmě všechno záleží na kvalitě uniformy, ale musíte zaplatit dopředu asi 200 tisíc a není jasné, co vám pošlou a jestli vůbec něco. Teď je takový informační šum, že je těžké se v tom vyznat. Hlavním problémem jsou ceny: protože jde vojenské zboží na dračku, jeho ceny výrazně vzrostly,“ říká mladík, zatímco nešťastně studuje štítky na rukavicích.

A skutečně, z laciného kraje tady nejsou… Bundy – 10-12 tisíc rublů, batohy – 3600-4000, chrániče – do 10 000, boty – 2300-5600. Kromě toho se sortiment rychle zmenšuje. V některých odděleních už zmizely veškeré vojenské balíčky jídla.

Tam, kde ještě vojenské potraviny prodávají, se ceny pohybují kolem 1000-2000 rublů za krabici. Balení obvykle obsahují trvanlivé sýry a tvarohy, sádlo, chléb, čaj, kávu, čokoládu a multivitamíny. „Víte, existují denní balíčky, jednorázové balíčky, zvýšené kalorické dávky a podobně,“ vysvětluje nám rozdíl pokladní v Blokpostu. „I když jich moc nemáme. Většinou si muži v branném věku berou boty, teplé oblečení, termoprádlo, termoponožky.“ Blokpost je obchod, který prodává nejen vojenské vybavení, ale také turistické potřeby, zboží pro rybáře, speciální oblečení pro zdravotníky a strážce zákona. Ani zde není od 21. září o zákazníky nouze.

V Čeljabinsku je 27 obchodů s vojenským zbožím. Všechny jsou nyní plné lidí. Další podobný obchod, Bomber, je nedaleko, a první, co odtud zmizelo, byly lékárničky. „Od 21. září máme každý den narváno. Všechno je jako vymetené: batohy, nože, léky. Samozřejmě nám došly lékárničky, především hemostatické obvazy, hemostatické granule, škrtidla, po těch se zaprášilo,“ vypráví prodavač. „Oblečení si nejčastěji berou v barvách mech, oliva, multikam. Záleží na tom, o jakou jednotku se jedná. Ale ti, kdo chodí, zpravidla vědí, kde budou sloužit.“

Jeden ze zákazníků se zkušeně probíhá vestou se spoustou kapes. „Beru si jen to, co mi poradili kámoši, kteří tam teď jsou. Z jejich zkušeností: potřebujete extra výstroj, protože uniformu dostanete. Oblečení, boty dostanou, jídlo taky. Co se opravdu vyplatí koupit – termoprádlo, spacáky, ponožky, vesty,“ doporučuje Alexander. Zatímco mnozí si bezmyšlenkovitě nabírají zboží plnými hrstmi, Alex nebere všechno, ale vytipuje si věci, které potřebuje – vestu s kapsami, kuklu, rukavice, spací pytel. Říká, že u oblečení je důležitá kvalita, a proto dvakrát kontroluje všechny zipy, knoflíky a švy.

Ale i on přiznává, že nešetří. „Rozpočet jsem si nedělal. Nešetřil jsem na sobě,“ říká Alexander. „Vlastně jsem ještě ani nedostal povolávák. Ale jsem důstojník v záloze, velitel tankové čety, takže jsem povinen přijet sám. Teď je mi čtyřicet, ještě nevím, jestli to pro mě bude těžké, nebo ne.“ Nejčastěji mají mobilizovaní muži několik dní na to, aby se připravili na cestu. Někdy je však třeba se připravit ve spěchu.

Nedaleko si muž prohlíží boty, přičemž jeho společník podrážděně zvyšuje hlas a lomcuje s ním: „Koho zajímá, v čem budeme chodit! Kéž bych se odtamtud vrátil.“

Daria Pona / 74.ru

Přeložila Lucie Sulovská

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme