Jak to bylo ve skutečnosti se sporem AstraZeneca vs. EU?

V březnu Oxford oznámil první informace o slibném vývoji vakcíny. Britská vláda vstoupila do procesu a pomohla se spojením s britskou firmou AstraZeneca. Tato firma později oznámila, že čelí výrobním problémům ve svých továrnách v EU.

Evropská komise nyní chce, aby AstraZeneca přesunula produkci z britské výroby do EU. Jenže AstraZeneca podepsala (tři měsíce před tím, než smlouvu s ní podepsala EU) kontrakt s britskou vládou, ve kterém je jasný závazek dodat 100 mil. dávek Británii s tím, že vývoz mimo UK je možný až v případě splnění tohoto závazku. „Zatímco Británie připravovala logistiku a řešila dodavatelské řetězce, jednání EU s AstraZeneca se topilo v byrokracii, což stálo blok životně důležitý čas, což se nyní projevilo v problémech s dodávkami,“ píše Daily Telegraph.

V úterý oznámil šéf AstraZeneca, že byly připraveny dva oddělené dodavatelské řetězce (pro Británii a pro EU), výslovně z důvodu vyhnutí se hádkám o dodávky. Jenže dodavatelský řetězec pro EU se potýkal s počátečními výrobními problémy, které se objevily i v řetězci pro Británii – jenže ta je mezitím již překonala. Smlouva přitom obsahovala pouze závazek vyvinout „maximální úsilí“ splnit dodávku. Jak šéf AstraZeneca podotknul, jde přitom o neziskovou bázi dodávek.

Ve středu Evropská komise reagovala obviněním šéfa AstraZeneca z odhalení důvěrných informací, jako je klauzule o „maximálním úsilí“ nebo o produkční kapacitě.

EK a unijní média spustila PR boj proti AstraZenecao s tím, že krátí dodávky pro EU… Tento názor se přitom opírá pouze o onu klauzuli o „maximálním úsilí“. To ale AstraZeneca asi vyvíjí, jenže co se dá dělat, když EU přišla pozdě a nyní se potýká s problémy, které Británie řešila před třemi měsíci…

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!