Jak to bylo se zpravodajstvím tiskové agentury AP z Izraele?

Jak funguje zpravodajství z Izraele? Popsal to (zde a zde) už před několika lety bývalý editor agentury AP v Izraeli Matti Friedman, Skvěle popisuje  groupthink, který ve zpravodajství o Izraeli panuje. Připomínáme, že AP je klíčovou agenturou pro novináře prakticky na celém světě.

Friedman popisuje kruhy, které vlastně vytváří pro Západ zpravodajství z Izraele jako jakousi neformální alianci: “ Tuto alianci tvoří aktivisté a mezinárodní pracovníci OSN a nevládních organizací, západní diplomatický sbor, zejména ve východním Jeruzalémě, a zahraniční reportéři. Dále malý počet izraelských lidskoprávních aktivistů, kteří jsou sami z velké části financováni evropskými vládami, a palestinští pracovníci z palestinské samosprávy, nevládních organizací a OSN. K setkávání dochází na místech, jako je krásné orientální nádvoří hotelu American Colony ve východním Jeruzalémě, nebo na večírcích pořádaných u střešního bazénu britského konzulátu. Dominantní charakteristikou téměř všech těchto lidí je jejich pomíjivost. Odněkud přijíždějí, nějakou dobu žijí ve svérázné subkultuře emigrantů a pak se stěhují dál.

V těchto kruzích se podle Friedmana stal odpor k Izraeli něčím přijatelným předsudkem a podmínkou vstupu. Nemá tím na mysli kritický přístup k izraelské politice nebo vládě, která je v současnosti u moci, ale přesvědčení, že izraelští Židé jsou do jisté míry symbolem světových neduhů, zejména těch, které jsou spojeny s nacionalismem, militarismem, kolonialismem a rasismem – myšlenka, která se rychle stává jedním z hlavních prvků „progresivního“ západního ducha a šíří se z evropské levice na americké univerzitní kampusy a mezi intelektuály včetně novinářů (psáno v roce 2014). V této sociální skupině se tento sentiment promítá do redakčních rozhodnutí jednotlivých reportérů a redaktorů píšících o Izraeli, a to zase dává takovému myšlení prostředky k masové sebereplikaci.

V roce 2009 tak například AP pohřbila zprávu o izraelské mírové nabídce Palestincům. „Náš narativ byl, že Palestinci jsou umírnění a Izraelci neústupní a stále extrémnější. Zpráva o Olmertově nabídce by z toho narativu udělala nonsens. Takže jsme to ignorovali více než rok a půl“.

Jeden by si také mohl myslet, že rozhodnutí Hamásu vybudovat  vojenskou infrastrukturu pod civilní infrastrukturou v Gaze bude považováno za hodné pozornosti, už jen proto, co to znamená pro způsob vedení dalšího konfliktu a cenu pro nevinné lidi. Ale tak tomu není. Umístění zařízení Hamásu nebylo samo o sobě důležité, a proto bylo ignorováno. Důležité bylo izraelské rozhodnutí na ně zaútočit.

„Za války 2008-9 jsem osobně vymazal klíčový detail – že bojovníci Hamásu jsou oblečení jako civilisté, a když padnou, počítají se jako civilní oběti – kvůli výhrůžkám našemu reportérovi v Gaze.“

AP věděla, ale nenapsala, že Hamás odpaluje rakety z civilních oblastí, protože to měla pod okny. Nenapsali, že bojovníci Hamásu vtrhli do redakce. Točili civilní oběti a vypínali kamery, když do nemocnice přiváželi ozbrojence.

„Není náhoda, že těch pár novinářů, kteří dokumentovali odpalování raket z civilních oblastí, většinou nebylo z velkých organizací, píše Friedman“

Třeba zde indická reportáž:


Shromáždění na podporu Islámského džihádu na univerzitě Al Kuds, která dostává americké a evropské peníze. AP měla zprávu v den konání, ale pohřbila ji.

Převzato z autorova X (twitteru)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!