Jak to bylo s Nord Streamem?

Řada lidí nyní sdílí článek z Washigton Postu o tom, že NordStream odpálili Ukrajinci coby důkaz toho, že oficiální verze nebyla pravdivá. Není to tak jednoduché…

1. Neexistovala nikdy žádná oficiální verze toho, kdo odpálil Nordstream. Existovaly novinové spekulace, ale žádná z vlád kromě ruské nikoho neoznačila a Rusové ústy Peskova řekli, že to udělali Američané a Britové.

2. Ani ten článek z Washington post není ve skutečnosti jednoznačným potvrzením ničeho. Převážně je poskládán z anonymních zdrojů, stojí na vnitroukrajinském fotbalu a nepřináší žádné jiné důkazy než právě ta tvrzení.

3. Není vysvětlené, proč jedna trubka Nordstreamu byla ponechaná funkční.

4. Ten příběh WaPo je na první pohled možný, ale má slabiny. Asi dva týmy už se pokoušely zrekonstruovat, jak by vypadalo vyhození plynovodu z pronajaté lodi (což je ta verze v článku) a problémy tam jsou třeba jen ty trubky na dně v nějakém přiměřeném časovém rozmezí nalézt a to přesto že znáte přesné gps koordináty. Nemluvě o tom, že by sólo ukrajinská akce vyžadovala přepravit vybavení a výbušniny přes několik hranic. Je to možné, ale bylo by to hodně riskantní a moc věcí za sebou by muselo jít dobře.

Takže závěrem – víme ve skutečnosti asi to, co jsme pořád věděli od začátku. Článek Wapo je senzacechtivá novinařina bez skutečné investigace a neodpovídá téměř na žádné otázky, které by se v souvislosti s takovou akcí vynořily. Jen to vypadá na první pohled o něco možněji než byl ten James Bondovský příběh, který si vymyslel Seymour Hersh (a pokud by byl pravdivý příběh ve Wapo, je příběh Hershe naprosto jiný a naprostá pohádka). Žádné dezinformace se realitou nestaly. Naopak by tímhle byly s jistotou odhaleny dezinformace od Hershe.

Pro mě ta otázka kdo pořád zůstává otevřená a zhruba 50:50 a článek ve Washington Post nepřinesl nic, co by ty váhy nějak vychýlilo.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!