Jak to bylo s Dudou a LGBT

Polský prezident Andrzej Duda během své předvolební kampaně několikrát zdůraznil potřebu ochrany a podpory tradiční rodiny, současně se vymezil proti ideologii LGBT. Jeho slova  vyvolala bouřlivou kritiku protikandidátů i některých zahraničních médií.  Krátce shrnujeme, čeho se zmíněné reakce vlastně týkají.

Tuto středu Duda podepsal dokument nazvaný Charta rodiny, v němž se zavazuje, že v případě svého znovuzvolení v nadcházejícím hlasování (první kolo voleb proběhne 28. června) bude bránit tradiční pojetí rodiny a zasadí se o ochranu dětí před ideologií LGBT. Slibuje také pokračování velkorysých sociálních programů včetně tzv. projektu 500 plus, v jehož rámci je rodinám na každé dítě do 18 let měsíčně vyplácen ekvivalent zhruba 3 tisíc korun.

Duda při podpisu charty odkázal na polskou ústavu, která manželství definuje jako svazek ženy a muže. Označil za nepřípustné, aby homosexuální páry adoptovaly děti. Proti zavedení takovéhoto druhu adopce je mimochodem podle nedávného průzkumu veřejného mínění 79 procent Poláků.

Úřadující prezident chartou reagoval na projekt svého hlavního volebního soupeře, varšavského primátora Rafala Trzaskowského. Ten loni ohlásil program nazvaný Charta LGBT, v jeho rámci měla být do školních předmětů zdravotní výchovy zařazena „osvěta“ založená na doporučeních WHO, jež podle mnohých odborníků vede k předčasnému probouzení pohlavního pudu už u nejmenších dětí.

Duda zdůraznil, že rodiče mají právo sami rozhodnout, v jakém duchu budou vychovávat své děti, proto je potřeba ve veřejných institucích zakázat šíření ideologie LGBT.

Po kritice své středeční výpovědi (liberální protikandidáti obvinili Dudu, že prohlášením o „ideologii LGBT“ prohlubuje konflikty ve společnosti, stigmatizuje homosexuály) prezident v sobotu na jednom s předvolebních setkání prohlásil: „Za komunismu se dětem ve školách vnucovala komunistická ideologie. Byl to bolševismus. Dnes se nám a našim dětem také někdo snaží vnucovat ideologii, jenomže jinou, zcela novou. To je takový neobolševismus.“  Pokud někdo do škol „vnáší ideologii, která má změnit dětské vnímání (…) například probouzením sexuálního pudu, je to v rozporu s nejhlubší logikou přirozeného, harmonického lidského zrání“ – řekl Duda.

Ohradil se proti opozičním výtkám, že svou kritikou LGBT napadá konkrétní osoby. „Namlouvají nám, že jde o lidi, a přitom jde zkrátka o ideologii (…) Pokud o tom někdo pochybuje, ať se podívá do dějepisu, a uvidí, jak se hnutí LGBT ve světě vyvíjelo, uvidí, jak se vyvíjela tato ideologie, jaké názory hlásali ti, kdo ji šířili“ – argumentoval.  Připomenul také, že část homosexuálních osob se s hnutím a ideologií LGBT neztotožňuje, což je podle Dudy „nejlepší důkaz, že jde o ideologii“, ne o konkrétní osoby.

Prezident také připomenul, že generace jeho rodičů bojovala, aby mládež nebyla vystavena komunistické indoktrinaci. „Nebojovali proto, aby teď přišla nová, ještě ničivější ideologie. Ideologie, která za frázemi o úctě a toleranci skrývá hlubokou netoleranci (…) vůči těm, kdo jí nechtějí podlehnout.

Agentura Reuter v sobotu s odvoláním na projev Andrzeje Dudy napsala: polský prezident je „spojencem nacionalistické strany Právo a spravedlnost, která zavrhuje prosazování práv lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů coby cizích elementů, jež oslabují tradiční polské hodnoty“. Agentura AP přidala k tématu mimo jiné komentář, že polští homosexuálové a liberální Poláci „tvrdí, že v jazyce státních úředníků zaznívá dehumanizace“. Podle The Guardian je „zákaz propagování ideologie LGBT“ srovnatelný se zákazem tzv. „gay propagandy“ v Rusku.

 

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173/2010 Děkujeme!