Jak spojenectví s Izraelem proměnilo Maďarsko

Evropská unie zvažuje kroky vůči Izraeli v případě, že se rozhodne anektovat část Západního břehu Jordánu, k čemuž má americkou podporu. Jediným státem EU, který s Trumpovým mírovým plánem zahrnující velké přesuny území vyjádřil explicitní souhlas, je právě Maďarsko a Maďarsko také bude (jako už mnohokrát předtím) blokovat úsilí EU i případné sankce. Co se stalo, že právě Maďarsko je nejvíc proizraelským státem EU?

Byl červen 2005 a na pokoji ve slavném jeruzalémském hotelu King David právě seděli dva muži. Benjamin Netanjahu kouřil jeden doutník za druhým a sebevědomě vysvětloval Viktoru Orbánovi, jak se vrátí k moci, nakopne ekonomiku a uzavře mír s Palestinci. „Zamilovali se do sebe,“‎ vzpomíná Peter Brauer, který sloužil jako Orbánův tlumočník během jeho čtyřdenního výletu do Izraele. Orbán později řekl, že jejich emocionální propojení bylo o to silnější, že oba v té době byli po svých prvních vládách odstaveni od moci, což vnímali jako křivdu. Netanjahu byl premiérem Izraele poprvé 1996 až 1999 a Orbán premiérem Maďarska 1998 až 2002.

Orbán se vrátil do Maďarska bohatší o zkušenosti a především o úzké vazby a politické spojenectví s Netanjahuem a jeho stranou Likud. Tento vztah změnil doktrínu Fideszu, za své první vlády vyznávajícího rovnováhu mezi arabským světem a židovským státem, otevřel novou kapitolu ve vztazích mezi maďarskou pravicí a Židy a změnil poměry sil v maďarské židovské komunitě. Orbánovi také otevřel dveře do Spojených států.

Je Orbán Žid nebo Rom…?

Maariv, izraelský pravicový deník, přinesl rozhovor s mladým premiérem Maďarska Viktorem Orbánem krátce po jeho vítězství 1998. Orbán řekl, že jeho Maďarsko bude přítelem Izraele, ale netrvalo dlouho a vláda čelila kritice. Ani ne tak od Izraele, jako od amerických liberálních kruhů. Ty od začátku 90. let zaujaly nepřátelské hledisko vůči konzervativní MDF prvního demokratického premiéra Józsefa Antalla. „Americký tisk, zejména The New York Times, byl hlavním prostředkem boje proti MDF před volbami 1990,“‎ říká bývalý ministr zahraničí Maďarska Géza Jeszensky.

Po Antallově smrti se nejdůležitější postavou maďarské pravice stal Viktor Orbán a do úřadu už vstupoval s částečně pokaženým renomé. Za jeho první vlády byl hlavním problémem István Csurka, vyloučený člen MDF, který založil vlastní extremistickou stranu MIÉP. Před volbami 2002 několik textů v americkém tisku avizovalo pravděpodobné povolební spojenectví Fideszu a MIÉPu. Tehdejší ministr zahraničí János Martonyi jasně řekl americkému a izraelskému velvyslanci, že Fidesz žádné spojenectví s MIÉP neplánuje, nicméně nechce odpudit jejich voliče. Každopádně nejasný vztah s MIÉP poškozoval mezinárodní reputaci Fideszu.

Kampaň před volbami 2002 byla drsná a Orbána osobně změnila. Levice, disponující velkou mediální palebnou silou doma i v zahraničí, použila vše. Den před volbami například rozšířila prostřednictvím esemesek zprávu, že Orbán zbil svou ženu tak, že je v nemocnici. (Otřesená paní Orbánová musela vystoupit v televizi a popřít, že by se jí manžel kdy dotkl.) Nebo že má závažné psychické potíže, s nimiž se léčí na psychiatrické klinice v Rakousku. A zatímco v zahraničí s oblibou budovala narativ o Orbánovi antisemitovi, doma živila pomluvy, že je (dle potřeby) Rom či Žid.

Fidesz nakonec v roce 2002 těsně prohrál. Orbán se poučil z předchozích zkušeností a mimo jiné začal jako lídr opozice hledat po světě partnery. Tak se, původně s nevelkou chutí, vypravil i do Izraele, kde v té době vládl pravicový Likud. Benjamin Netanjahu byl v této vládě ministrem financí.

Hrdý národní stát

Izrael Orbána uchvátil. Podle Breuera, který jej doprovázel, je to jeden z maďarských politiků, kteří dobře znají Starý a Nový zákon. Prošel si křížovou cestu, Via Dolorosa, všechno věděl a Identifikoval biblická místa téměř kamen po kameni. Kromě Svaté země a duchovních zážitků se Orbánovi líbili lidé, přímočarost Izraelců a upřímnost jeho politických protějšků.

Podle Sloma Kövese, rabína maďarského Chabadu, který udržuje úzké vztahy s vládou, Orbán na Izraeli vždy obdivoval to, jak Izrael funguje jako hrdý národní stát, nesmírně silný vzdor hrozbám, které jej obklopují. Při jeho státní návštěvě v roce 2018 za ním přišel maďarský Žid ze Sedmihradska a ptal se, jaké to je být v Izraeli, jak se mu tu líbí. „Je to dobrý pocit být v zemi, kde lidé mohou být hrdě sami sebou,“‎ odpověděl mu Orbán.

Orbán také viděl paralely mezi utlačováním izraelské a maďarské pravice, k němuž se jim s „Bibim“‎ vázalo mnoho osobních příběhů, říká Köves. V roce 2006 Likud i Fidesz opět prohráli volby. Po vzniku Jobbiku tu navíc přibyla strana, která na Fidesz útočila z opačných pozic. „Není to oranžové v jejich vlajce Jaffa?“‎ posmíval se předseda strany Gábor Vona. Na webech Jobbiku se Fideszu přezdívalo „Zsidesz“‎, neonacistický Kuruc zveřejnil seznam židovských, romských a homosexuálních poslanců Fideszu.

Od rozšíření Evropské unie v roce 2004 si Izrael sliboval, že nové členské země budou více proizraelské než západní státy. V té době se však nejednalo o Maďarsko, kde vládli socialisté s nijak zvlášť příznivým poměrem k židovskému státu, nýbrž o Českou republiku.

Arabské jaro a migrační krize

V roce 2011 Orbán predikoval, že takzvané arabské jaro uvrhne arabské státy pouze do chaosu. Podle několika vládních zdrojů Izraelci hodně pomohli při interpretaci událostí arabského jara, a to jak pro maďarské ministerstvo zahraničních věcí, tak i pro maďarské zpravodajské služby.

Tamir Wertzberger, který vede maďarskou kancelář Likudu, říká, že v roce 2015 Likud začal systematicky navazovat vztahy se stranami jako je Fidesz na institucionální úrovni. Wertzberger je přímo v Budapešti, on a Eli Hazan, zahraniční tajemník Likudu, fungují jako spojka mezi Fideszem a Likudem.

Dalším důležitým bodem byla podle Wertzbergera migrační krize, v níž mezinárodní organizace a vlády zemí EU postoj Maďarska odsuzovaly, zatímco izraelská pravicová vláda blahopřála Maďarsku k tomu, že si stojí za svým v konfliktu s EU, který je pro Izrael už mnoho let denním chlebem.

Maďarsko se brzy zcela odřízlo od propalestinské politiky EU a veškerá činnost se smrskla na pomoc palestinským křesťanům v rámci programu Hungary Helps. Přispěly k tomu i drastické personální změny na ministerstvu zahraničí, kam nastoupil nový ministr Péter Szijjártó.

Ten nasadil nový přísně realistický kurz, který zcela opustil jakoukoliv politiku lidských práv, na niž se odvolává EU. Zůstaly jen geopolitické zájmy a Maďarsko vytvářející své vlastní pavučiny zájmů.

Já na bráchu…

Pro Maďarsko je nyní na Středním východě nejdůležitějších pět států v následujícím pořadí: Izrael, Turecko, Egypt, Saúdská Arábie a Írán. Pokud jde o Turecko, „Orbán vidí, že nás milují bez ohledu na cokoliv“‎, a „zbytek se o Palestince naprosto nestará,“‎ říká zdroj z ministerstva zahraničí.

Proizraelská politika Maďarska je velmi důsledná. Během obchodní dohody EU s Jordánskem muselo být kvůli Maďarsku torpédováno vše, co bylo považováno za anti-izraelské nebo propalestinské. Maďarské ministerstvo zahraničí instruuje diplomaty, aby ze společných dokumentů EU vyřazovali cokoliv, o čem se domnívají, že by si to Izrael nepřál. „Co můžeme udělat pro Izrael, je rozebrat zahraniční politiku EU,“‎ vysvětlil zdroj. V žebříčku izraelského deníku Haaretz, který zkoumal hlasování členů EU, vyšlo Maďarsko jako země s nejvíce proizraelskou politikou.

Orbán osobně intervenoval, aby Maďarsko zablokovalo rezoluce odsuzující USA za uznání Jeruzaléma a přesun americké ambasády do Jeruzaléma. V březnu 2019 pak Maďarsko jako první stát EU otevřelo v Jeruzalémě kancelář zahraničního obchodu s diplomatickým statusem.

Brácha na mě…

Tento vztah funguje oboustranně. Netanjahu Orbána brání před nařčením z antisemitismu, opakovaně veřejně oceňuje jeho postoj k Izraeli i bezpečí, které vytvořil židovské komunitě v Maďarsku. Navzdory tomu se v době kampaně proti Georgeovi Sorosovi na izraelském ministerstvu zahraničí objevily známky něčeho, čemu se v amerických konzervativních kruzích říká deep state. Kariérní byrokracie se postavila zvoleným politikům.

Bylo to týden před návštěvou Benjamina Netanjahua v Budapešti v roce 2017. Dva vysoce postavení úředníci na izraelském ministerstvu zahraničí instruovali izraelského velvyslance v Budapešti Yossiho Amraniho, aby odsoudil kampaň maďarské vlády proti Sorosovi. Amrani byl nervózní, nechtěl to udělat, ale nakonec se nadřízeným podřídil. V praxi to znamenalo jeho konec v Budapešti – byl vyměněn dříve, než je obvyklé.

V postu na Facebooku ambasády Amrani napsal, že kampaň „evokuje smutné vzpomínky a vyvolává nenávist a strach.“

„Byl jsem naprosto v šoku,“‎ říká představitel Likudu. „Napsal jsem esemesku poradci Netanjahua, aby problém okamžitě s premiérem řešil, protože někdo se snaží sabotovat jeho návštěvu v Maďarsku. ‚Kampaň proti Sorosovi je domácí politický problém a je chybou do toho zasahovat. Navíc víme, kdo je George Soros – je to náš nepřítel!‘‎ napsal jsem ve zprávě,“‎ vzpomíná politik.

Ještě ten den izraelské ministerstvo zahraničí vydalo dokument, v němž se od Amraniho v podstatě zcela distancovalo. „Cílem prohlášení (izraelského velvyslance) v žádném případě nebylo zpochybnit kritiku George Sorose, který systematicky podrývá autoritu izraelských demokraticky zvolených vlád a podporuje organizace, které očerňují židovský stát a snaží se mu upřít právo na sebeobranu,“‎ napsalo ministerstvo v prohlášení..

Zahraniční tajemník Likudu Eli Hazan se navíc pochlubil, že to on osobně předal maďarské vládě všechny informace o tom, co Soros dělá v Izraeli, a to jen krátce před spuštěním maďarské kampaně. Izraelská soukromá zpravodajská společnost Black Cube sháněla kompromitující materiály na pracovníky Sorosových neziskových organizací, které pak předala maďarské vládě. A v neposlední řadě je tu osoba Arthura Finkelsteina, politického poradce, který dlouho pracoval pro Netanjahua, ale od roku 2008 až do jeho smrti v roce 2017 byl jeho hlavním klientem Viktor Orbán.

Pomoc v USA

Vedle společného nepřítele jsou tu ale i společní přátelé. Výměnou za podporu v politických konfliktech s EU zprostředkoval Netanjahu Orbánovi celou síť svých kontaktů. „‎Netanjahu pomáhal Orbánovi ještě v době, kdy byl Fidesz v opozici. Netanjahu mu pomohl otevřít dveře v Rusku a Číně,“ ‎říká unijní diplomat, který udržuje dobré vztahy s maďarskou vládou.

Hlavní však byly Spojené státy. Ještě před nástupem Donalda Trumpa intenzivní vztahy navázaly izraelské a maďarské velvyslanectví ve Washingtonu. Společně organizují vzpomínkové a kulturní akce nebo gala večeře u příležitosti státních návštěv. Izraelský velvyslanec Ron Dermer například uspořádal večeři na počest Pétera Szijjártóa, kam přilákal důležité hosty. S Trumpem poskytuje spojenectví s Izraelem Maďarsku ještě více výhod. Současný přístup izraelské diplomacie do Bílého domu je podle bývalého úředníka Obamovy administrativy „neuvěřitelný“‎.

Izrael na oplátku vede Maďarsko do Bílého domu za jednu ruku, zatímco za druhou ho drží Trumpův americký velvyslanec v Budapešti David Cornstein. Díky tomu má dnes Maďarsko  ve Washingtonu dobrou pozici.

Po nás potopa…

Na druhou stranu si svými proizraelskými postoji „odcizuje velké množství partnerů“, nedaří se mu v „nepřátelském prostředí EU“ ‎vybudovat proizraelskou koalici a přátelství také naráží na své limity z obou stran.

Maďarsko by otevřelo své velvyslanectví v Jeruzalémě jedině, pokud by to před ním udělala jiná země EU. Musí být opatrné, pokud jde o Irán, a izraelské straně se nelíbí ani jeho úzké vazby s Tureckem. Likud, který má sám afilaci jen do skupiny Evropských konzervativů a reformistů, si také přeje, aby Fidesz zůstal u mocných evropských lidovců.

Největší slabostí tohoto spojenectví je však to, že se příliš personálně dotýká postav Orbána a Netanjahua. Každé otřesy na izraelské politické scéně jsou pro něj tudíž kritické. V únoru 2019 Netanjahu připustil, že se setkávají téměř pravidelně. Nejen na státních návštěvách, Netanjahu se účastnil summitu Visegrádské čtyřky v Budapešti, konference ve Varšavě nebo inaugurace nového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, kam Orbán přiletěl jako jediný představitel státu EU.

Po celá léta si také pravidelně volají a jejich manželky se podle několika zdrojů staly přítelkyněmi. Během návštěvy Netanjahuových v Budapešti se Anikó Lévai a Sára Netanjahuová vodily po městě v objetí, zatímco jejich manželé strávili značný čas v soukromí. „Člověk cítil, jaká mezi nimi funguje chemie,“‎ poznamenal zdroj. Orbán před přichodem Netanjahua udělal všem přítomným přednášku, jak velký, charismatický a mocný Netanjahu je.

Oba spojilo také jejich intelektuální zázemí. Před intelektuálními kruhy Fideszu Orbán vychválil knihu Netanjahuova bývalého poradce Yorama Hazonyho Ctnost nacionalismu, která mezi prvními vyšla v maďarštině a Orbán se s ortodoxním otcem devíti dětí setkal ve své kanceláři na Budínském hradě. Protože Hazony je ředitelem Herzlova institutu, maďarská vláda s ním jedná ohledně plánovaného muzea věnovaného právě Theodoru Herzlovi. Úhlavní think-tank Fideszu Századvég a Netanjahuovo Jeruzalémské centrum pro veřejné záležitosti také navázaly spolupráci.

Ortodoxní spojenectví

Specifickým pojítkem maďarské a izraelské pravice je Chabad. Toto ortodoxní náboženské společenství v polovině nultých let narušilo dosavadní monopol Mazsihisz, sdružení maďarských židovských organizací, které kvůli historickým zkušenostem vždy tíhlo spíše k levici.

Chasidské hnutí v Maďarsku v roce 2004 zaregistrovalo Sjednocenou maďarskou židovskou kongregaci (EMIH) a podobně jako v Izraeli i jiných zemích světa rychle našlo řeč s místní pravicí.

Chabad přinesl maďarským pravičákům možnost setkávat se a objevovat své židovské kořeny. Někteří z nich časem opravdu začali žít víru uvnitř ortodoxního společenství. „Mnoho rodičů z Fideszu mi nevěřícně volalo, že jejich děti mají najednou dvě ledničky v kuchyni!“‎ vzpomíná bývalý diplomat Orbánovy vlády. Po roce 2010 pak Fidesz pomohl EMIH vybudoval rozsáhlou síť institucí a médií. Na oplátku EMIH a rabín Köves mnohokrát přispěchali na pomoc, když to bylo potřeba, třeba když izraelská média psala o dění v Maďarsku. Fidesz, Likud a Chabad se natolik prolínají, že členové Chabadu založili kancelář Likudu pod vedením Wertzbergera.

Nutno říci, že ačkoliv Maďarsko disponuje třetí největší židovskou komunitou v Evropě a největší ve střední Evropě, naprostá většina maďarských Židů není součástí Mazsihisz ani EMIH. Zatímco počty lidí židovského původu se udávají i ve stovkách tisíc a podle průzkumu MyHeritage má Maďarsko po Izraeli největší podíl lidí, kteří mají alespoň jednoho židovského prarodiče, téměř desetinu populace, naprostá většina z nich je zcela asimilována.

Podle Chabadu, „aby měli Židé budoucnost v Maďarsku, musí se brát se Židy a dodržovat židovské zákony“‎, což podle předsedy Mazsihisz Andráse Heislera absolutně neodpovídá realitě židovské komunity v Maďarsku, která je sekularizovaná a běžně žije ve smíšených manželstvích.

Navzdory zlomku příznivců je EMIH církví nejvyšší kategorie a má tak nárok na všechny státní příspěvky a například svého rabína v armádě.

Článek vychází z analýzy portálu Direkt36.hu

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!