Jak šel čas s Evropou a LNG. Aneb když se chce, tak to jde…

Před rokem, 8.září 2022, byl v holandském Eemshavenu spuštěn LNG terminál, v němž má Česká republika na pět let pronajatou kapacitu. Z dnešního pohledu samozřejmost: do ČR v současnosti teče pouze plyn těžený v Holandsku a Norsku a z LNG terminálů.

Přitom ještě loni v lednu vypadala myšlenka LNG pro ČR jako zbytečnost, ne-li nesmysl. Nová vláda do svého programového prohlášení (6.1.2022) dala i tuto větu: „Budeme se snažit získat podíl na terminálu LNG v sousední zemi, abychom měli přístup k více zdrojům.“

Vládní prohlášení

V té době k nám fyzicky přicházelo 99,2 procenta plynu z Německa (2021). A drtivá většina tohoto plynu byla z Ruska. Ale především: z našich sousedů mělo LNG terminál jen Polsko. Německo ani jeden, i když o jejich stavbě diskutovalo od 80.let.

Je pozoruhodné, jak moc se v evropském plynárenství změnilo za jediný rok 2022. Německo se rozhodlo pro stavbu terminálů hned v prvních dnech ruské války proti Ukrajině: projekt Brunsbüttel byl oznámen 5.března 2022, po něm v krátkém sledu tři další.

Vedle Německa a Polska jsme jednali i s dalšími zeměmi Unie. Hledali jsme volné kapacity LNG terminálů – což na jaře 2022, v čase obav z nedostatku zemního plynu, dělali mnozí. Nejrychlejší nová kapacita měla být dostupná v Holandsku, v nově chystaném terminálu Eemshaven.

Soutěž o kapacitu v Eemshavenu proběhla v červnu 2022 a vyhrály ji firmy Shell a ČEZ. Původní termín dokončení byl prosinec 2022. Fantastická rychlost – rozhodnutí o stavbě padlo v březnu, stavební povolení vydáno v dubnu. Projekt řídila Gasunie, holandská státní společnost.

V červenci 2022 mi volal člen představenstva Gasunie, že se termín dokončení terminálu přesouvá na září a zda nám to nebude vadit. Zpoždění velkých projektů není v energetice ničím neobvyklým (obzvlášť v jaderné oblasti). Jenže Gasunie dokázala něco mimořádného.

Spustili terminál Eemshaven čtvrt roku před termínem. V září 2022, čtyři měsíce od stavebního povolení. Evropa stále ještě dokáže velké věci – když musí.

Autor je vládním zmocněncem pro energetickou bezpečnost. Převzato z jeho twitteru.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme