Jak se včera bojovalo ve sněmovně…

Včera proběhlo v Poslanecké sněmovně druhé čtení zákona o redefinici manželství a my byli u toho. V tomto čtení se nehlasuje, ale načítají se pozměňovací návrhy a vede se rozprava. V té se potvrdilo to, co říkáme již několik let, že ohledně manželství nikdy nešlo o „rovnost a spravedlnost“, ale hlavně o děti a to, kdo k nim má mít rodičovská práva.

Když LGBTIQ+ lobbisté pochopili, že na totální kulturní revoluci ve věci manželství v ČR nemají politickou sílu, tak se rozhodli redefinovat rodičovství. Chtějí protlačit zákonnou změnu, která vezme dítěti právo na otce a matku. Rodičem by se podle nich měla stát jakákoliv dospělá, nepříbuzná osoba, která žije v partnerském svazku s otcem nebo matkou dítěte. Na matce a otci podle nich nezáleží. Matka je pro dítě zcela postradatelná, stejně tak otec. Otevírají tím dveře k tomu, aby se pak i z dětí stala jen komodita, kterou si jde v rámci surogátního mateřství libovolně objednat. Před poslanci teď leží otázka, zda-li má stát deklarovat to, že matka a otec nejsou pro dítě důležití a jsou libovolně zaměnitelní za jakoukoliv kombinaci dospělých osob.

Kompromisy zprava

Z pera poslanců Bělobrádka (KDU), Haase (ODS) a Ožanové (ANO) vzešel pozměňovací návrh, který upravuje pouze „praktická práva“ stejnopohlavních párů, a nezahrnuje explicitní „právo na dítě“. Zároveň nám ale připadá, že poměrně naskakuje na rétoriku LGBTIQ+ aktivistů a může se tak snadno stát předstupněm k úplné redefinici manželství. Je jistě dobře míněn, ale víme, jaké lži a manipulace tuto kampaň provázejí, a že se naši oponenti netají tím, že jim žádný kompromis nebude stačit. Návrh garantuje analogickou úpravu pro uzavírání partnerství na úřadech jako pro manžele a veškerá práva jako pro manžele s výjimkou částí dotýkajících se dětí.

Z poslaneckého klubu KDU-ČSL se zcela vydělil poslanec Jiří Navrátil a společně s prof. Helenou Válkovou (ANO), kterou jsme naposledy ve Sněmovně viděli v doprovodu právničky a lobbistky ze Jsme fér Lucie Zachariášové, připravil návrh zákona, který dává stejnopohlavním párům v partnerství všechna práva stejně jako manželům včetně možnosti osvojování (adopce) dětí. Sice dle návrhu nebude možné společné osvojení, ale bude možné osvojit dítě partnera. Proces nahrazování otce nebo matky by byl prodloužen o jeden krok (nejdříve osvojí dítě jeden partner, pak druhý), ale výsledek by byl stejný. Jde o ohýbání biologické reality na úkor dětí ve prospěch požadavků dospělých. Je na místě obava, že se z přátelství či přesvědčení k poslanci Navrátilovi přidají i někteří další progresivnější lidovci. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka sice včera vystoupil a ujistil všechny, že pro lidovce je manželství pouze vztahem muže a ženy, jen chtějí i narovnání „praktických práv“ u registrovaného partnerství. Kéž by tak hlasovala opravdu celá strana a vydala svým voličům jasný vzkaz, že máma a táta jsou pro děti nenahraditelní.

S dalším pozměňovacím návrhem přišli poslanec Aleš Juchelka (ANO) a Václav Král (ODS), kteří přednesli tu nejméně diskriminační variantu, která je zároveň nejvíce přátelská k dětem. Chtějí rozšířit institut osoby blízké tak, aby biologičtí rodiče neztratili žádná práva ke svým dětem, ale pokud se stane, že žijí s novým partnerem či partnerkou (ať už v heterosexuálním nebo homosexuálním páru), tak by tato nepříbuzná, nerodičovská osoba, se kterou prokazatelně hospodaří a sdílí domácnost, měla k dětem více práv i povinností. Oddechlo by se tak všem, kteří nemají snadný přístup k informacím ve školách, nemocnicích a v obdobných praktických záležitostech života s nezletilým dítětem, se kterým nejsou v příbuzenském vztahu. A navíc by tak nevznikly dvě kategorie dětí žijících s novým partnerem/partnerkou svého biologického rodiče. Prostě by tu konečně bylo něco opravdu pro všechny ?.

Pak je v systému nahrán pozměňovací návrh poslance Síly (SPD), který také neobsahuje žádným způsobem právo na dítě a upravuje jen „praktická práva“ pro stejnopohlavní páry.

To nejhorší na konec

No a vůbec nejhorší je pozměňovací návrh poslanců Cogana (STAN), Koláře (TOP09), Michálka (Piráti) a poslankyň Taťány Malé (ANO) a nově i Heleny Válkové (ANO), který by dal stejnopohlavním párům všechno jako manželům, včetně dětí, jen se tomu nebude říkat manželství, ale partnerství. To je ale absolutně nepřípustné, protože v dalším kroku bude nepochybně následovat úspěšná ústavní stížnost, že tu máme dva shodné instituty, jen s jiným jménem a je potřeba manželství redefinovat.

Přátelé, teď si trošku vydechneme a nejpozději do týdne se Vám ozveme s bližší strategií, co by bylo dobré dál udělat. Šetřeme zatím síly. Do třech týdnů se totiž bude hrát o všechno. Moc děkuji za všechnu Vaši pomoc a povzbuzování, za Vaše dary a modlitby a nakonec hlavně za Vaše přátelství, které pro nás tolik znamená.

Autorka je předsedkyní Aliance pro rodinu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč