Jak Putin unudil Tuckera

O tom, že je Putin totální fanatik, který podlehl velkoruské ideologii jako nějaké sektě, asi nejlépe svědčí, že se evidentně vůbec nezamýšlel nad tím, co by mohl americkému publiku nabídnout, aby u něj zpočátku vyvolal sympatie. Možností měl nespočet a pragmatický zloduch by to udělal.

Ale protože je to fanatik, a protože minimálně od covidu nedělá nic jiného, než že celé dny řeší dějiny Velké Rusi od 9. do 19. století, začal neskutečně nudný historický výklad, kdy po čtvrt hodině rozhovoru byl furt v 15. století a Tucker se na něj díval jak na zjevení. Ano, kognitivně je v pořádku, vypadá dobře, je to chodící učebnice historie pro (ruské) střední školy, ale proboha…

Autistický student historie

Tohle přece býval šarmér, co tak dobře působil na západní lídry, člověk s velkou schopností zahrát publiku to, co si přálo. Je z něj autistický student historie, který se ovšem nevybíjí o víkendech s atrapou meče na nějakých larpech a rolových hrách, ale má v moci největší zemi na světě s velkou armádou, průmyslem a tak, takže to může rozjet v reálu a libovolně si posouvat vojáčky.

Odcházím spát deprimovaná. S člověkem, který takhle hluboce věří své ideologii, se těžko dohodnete. A po dnešku věřím, že i ty jaderky by použil, poněvadž nemá soudnost.

Vlastně ani moc necítím vztek na něj, protože on fakt působí chvílema jako člen sekty, ale na jeho okolí, co ho v tomhle aktivně podporuje. Na Jurije Kovalčuka, co mu tímhle roky cílevědomě vymýval mozek, na Arkadije Rotenberga, který nebyl schopen svého nejlepšího kamaráda od dětství (jsou besties od svých deseti let) proplesknout a vytrhnout ze spárů takových bludů, na všechny jeho blízké, co ho nebyli schopní korigovat, na takové ty děsně racionální a schopné lidi jako Kirijenko a Nabiullina, kteří mu k tomuhle dělají perfektní (to jim nelze upřít) servis.

Reálně z toho jde strach, ten si už dlouho žije svůj discopříběh. A rozhodně jsem z toho pochopila, jak s ním Macron mohl asi za tři měsíce provolat sto hodin. To opravdu nemá konce kraje, jeho to strašně baví a je o tom pevně přesvědčený, takže jede formát kolumbijská telenovela.

Možná s ním měli mnohem víc (nebo jinak) mluvit i západní lídři, dokud to ještě šlo. Dneska se obávám, že už to nejde, protože je nesmírně zaťatý a upnutý na jediný cíl, zatímco dřív měl hlavu v pejru z tisíce dalších věcí, dneska ho to zjevně nezajímá a odchází si studovat písemnosti z 18. století. I toho Prigožina si podle mě nechal vyrůst do neřešitelných rozměrů, protože se tím prostě odmítal zabývat, obtěžovalo ho to. Dostal pořádnýho facana, tak se zase trochu srovnal, pokud jde o konsolidaci moci, ale jinak ne. A samozřejmě, zatímco on dnes řeší jedinou věc a je schopen jí obětovat vše, západní lídr jich řeší milion, takže je jasné, na čí straně je motivace a vytrvalost.

Jiný vesmír

Jsem ráda, že ten rozhovor vznikl a že ho Tucker moc nepřerušoval. Přemýšlela jsem, k čemu to přirovnat, a vzpomínám si, že před lety, v době největšího rozmachu Islámského státu, vydávali časopis Dabiq. Měl skvělé grafické zpracování a byl ve vzorně psané angličtině a možná i v dalších jazykových mutacích, protože tam byla spousta lidí, kteří vyrostli na Západě a byli rodilí mluvčí.

Opakovaně jsem zkoušela Dabiq číst, ale nešlo to. Ne kvůli nějaké brutalitě nebo nechutnosti. Já jsem prostě vůbec netušila, která bije. Všude v textu odvolávky na (pro nás) obskurní islámskou teologii a dost často vůbec nebylo patrné – nám nevěřícím – co chtěl autor sdělit a kam svým výkladem mířil. Ti vydavatelé Dabiqu mysleli v nějakém úplně jiném rámci než my.

Takhle na mě působil Putin zejména v první části rozhovoru, pak se krapet srovnal a dal i několik klidných a pro něj výhodných odpovědí. Ale první desítky minut mi daly pořádně zabrat.

A jelikož je to předtočené, tak s tímhle výsledkem on byl spokojený. Jemu se to takhle líbí.

Ať žije kníže Rurik a Jaroslav Moudrý!

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč