Jak Putin plánuje profitovat z konfliktu Izrael-Hamas?

Putinův přístup k tomu, co se dnes děje, má v podstatě dvě složky. Za prvé  – usiluje o jakýkoliv výsledek, který by maximálně oslabil Západ. Putin není ve skutečnosti zainteresován na vítězství nebo porážce jedné ze stran s výjimkou toho, nakolik to posune některé figurky v jeho dlouhodobém konfliktu se Západem.

Druhou složkou je, že Putinovi se momentálně hodí eskalace  konfliktů na jiných částech globální šachovnice. Chtěl by, aby všechny dnes doutnající konflikty explodovaly současně. A podle toho, co vidíme, můžeme soudit, že něco takového je naprosto možné.

Putin je dnes ve zvládnutelné, ale nevýhodné pozici. Takže cokoliv, co promíchá a otřese hrací plochou globálních událostí, mu jde k duhu. A samozřejmě to může snížit podporu Západu Ukrajině, atd.

Upřímně si přeje další selhání Americké politiky na středním východě. Využije i trochu falešného protikolonialistického diskurzu. Když jsou americké letadlové lodě poblíž konfliktu tak může říct, že co dělá Izrael v Gaze je to co dělají Američané a tady máme znovu namalovaný obraz zlého imperiálního Západu utlačujícího obyvatele globálního Jihu.

Určitě by mu nevadil ani nárůst cen ropy a plynu jako důsledek širšího napětí na středním východě.

Myslím ale, že mimo těchto důvodů, ze kterých se eskalace konfliktu hodí Putinovi do krámu, Putin na osobní rovině má pořád sympatie k Benjaminu Netanjahuovi. Ale to samozřejmě neznamená, že se tyhle sympatie promítnou do nějakého strategického rozhodnutí.

Putin má zkrátka v oblibě „silné“ populistické vůdce. Ale někdy je zklamán. Jako třeba je zklamán z Trumpa – tam už není z jeho strany vůbec žádná láska.

Neobjevily se žádné důkazy, že by Rusko poskytlo přímou asistenci Hamasu. Na druhé straně Putin vůbec nespěchal s nějakým ostrým odsouzením akce Hamasu a to přes to, že minimálně šestnáct lidí s ruským občanstvím bylo během útoku zabito. Navíc asi patnáct procent izraelské populace mluví Rusky.

Toto jsou tedy základní body situace – Putinův vztah k Izraelsko-Palestinskému konfliktu je odvozený od jeho globálních záměrů na oslabení Západu a v jeho zájmu je, aby situace eskalovala.

 

Z autorova YouTube přeložil Vláďa Krupa.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!