Jak propalestinští studenti „vyzdobili“ Humboldtovu univerzitu

Na konci května propalestinští demonstranti obsadili Institut sociálních věd berlínské Humboldtovy univerzity, zabarikádovali se a počmárali zdi. Univerzita nyní odhaduje způsobené škody na 150 000 euro.

Antisemitské symboly a hesla na zdech, zničený nábytek a vypleněné kanceláře: Tak vypadala scéna po obsazení a následném policejním vystěhování Institutu sociálních věd Humboldtovy univerzity (HU) 23. května. Podle univerzity bylo nyní dokončeno vyhodnocení škod a důkazů v památkově chráněné staré budově. Od obsazení budovy v ní neprobíhá žádná výuka.

Škoda podle prohlášení činí 150 000 eur. Náklady se týkají malířských, ale také truhlářských, zámečnických a úklidových prací. Cílem je co nejrychlejší obnovení běžného provozu výuky v budově, ale předpokládá se, že práce potrvají ještě několik týdnů. Výuka v současné době probíhá na jiných místech HU nebo digitálně. Univerzita nahlásila poškození majetku policii.

Již dříve zveřejněné snímky a videa ze čtvrtého patra budovy ukazovaly zničený nábytek a velké množství graffiti. Ty zahrnovaly četné červené trojúhelníky, které islamistická organizace Hamás používá v propagandistických videích k „označení“ svých nepřátel.

Univerzita podala trestní oznámení mimo jiné kvůli používání znaků zakázané organizace. Další policejní vyšetřování bude muset určit, zda „všechna hesla a symboly představují také podněcování lidí v trestním smyslu“, píše univerzita v tiskové zprávě.

Univerzita rovněž podala trestní oznámení pro vniknutí na cizí pozemek, ale pouze na ty osoby, které „se po posledních výzvách prezidenta a viceprezidenta k opuštění budovy dne 23. května 2024 stále neoprávněně zdržovaly v budově“. To se týká zejména těch, kteří se usadili ve čtvrtém patře.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč