Jak němečtí aktivisti konspirují proti řeckým úřadům

Řecké státní zastupitelství vyšetřuje čtyři nejmenované německé nevládní neziskové organizace. Informuje o tom server Tichy’s Einblick. Podle něj řecká média mluví o mnoha obviněních s tím, že šetření odhaluje už roky trvající spolupráci neziskovek s migranty a pašeráky.

„Kontrolovali pobřežní hlídku, měli mapy Morie, mluvili s Tureckem,“ psaly řecké noviny Ethnos 28. září. Míní tím komunikaci mezi nevládními organizacemi, migranty a pašeráky lidí na obou stranách moře.

Pomoc při pašeráctví je těžké obvinění proti organizacím, které se vydávají za humanitární. Důkazy, které tomu nasvědčují, se však kupí. Podle webu pro policejní reportáže astinomiko.org řecké bezpečnostní úřady zaznamenaly telefonáty mezi loděmi vzdalujícími se od tureckého pobřeží, a osobami, které je informovaly o pozici lodě a překročení řeckých výsostných vod. Loď poté zavolala tísňovou linku a žádala o záchranu řeckou pobřežní hlídkou. Pobřežní hlídka je zákonem zavázána poskytnout pomoc. Pokud pomoc okamžitě neposkytne, začnou neziskovky vyvíjet tlak zejména přes sociální sítě.

Policie organizace odposlouchávala a 5. září zasáhla na jejich lodích a konfiskovala technické zařízení. Na telefonech posádky objevila aplikaci, kterou migranti posílali svou pozici a informovali o překročení hranice. Aplikací také sledovali pohyb lodí pobřežní stráže a Frontexu, což samo o sobě opodstatňuje obvinění z špionáže.

Loď „Mare Liberum“, která je s organizacemi nejspíše spojena, se objevuje ve zprávách pobřežní stráže. Ty zmiňují zaplavení vysílaček stráže signály pocházejícími z lodě nebo přímo z ostrova Lesbos v kritických situacích a odposlech jejich komunikací.

Konzervativní noviny Kathimerini z oficiálních zdrojů informovaly o operaci, při které policie údajně poslala do Turecka dva tajné agenty, kteří se zúčastnili přejezdu moře z tureckého pobřeží na Lesbos, a přitom odhalili účast čtyř obviněných organizací na pašování migrantů z Turecka do Řecka.

Při převozu byla využita i webová stránka a twitterový účet, na kterém jsou zaznamenány přesné pozice lodí řecké pobřežní hlídky i lodí armád NATO. Organizátoři stránek se chlubili, že od roku 2014 zorganizovali přes 3300 lodních transportů migrantů z Turecka do Řecka.

Z veřejně známých informací vychází, že jména čtyř vyšetřovaných organizací jsou „Mare Liberum e.V.“, „Sea Watch e.V.“, „FFM e.V.“ a „Josoor International Solidarity“. Podle článku spolupracují už od roku 2015 s tureckými pašeráky, pomáhají při přepravě migrantů a současně jsou dotovány Evropskou unií milióny eur.

Nevyřešená zůstává i otázka financování těchto organizací. Nemají sídlo, bankovní účet ani číslo daňové evidence v Řecku, a tak řecké úřady nejspíš budou při objasňování financování a toku peněz organizací závislé na jiných státech, zejména Německu.

Řecko mezitím zařadilo do stejné kategorie tři další nevládní neziskové organizace a chce zkontrolovat činnost všech 313 organizací, angažovaných v oblasti migrace.

Už nyní je známo, že některé organizace měly příjmy ve výší desítek miliónů eur, ze kterých platily stovky zaměstnanců. Kontroly však trvají velmi dlouho, a jejich dokončení u všech organizací bude trvat řádově léta.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!