Jak Meloniová mění Itálii

Mnohými obávaná a mnohými podceňovaná italská premiérka Giorgia Meloniová probouzí Itálii z dlouhého spánku. V Itálii přichází po dlouhých dvaceti  letech stagnace tichý ekonomický boom, o kterém nikdo nemluví. Čísla ale hovoří za vše…

Itálie má nejnižší míru nezaměstnanosti za posledních 15 let. Za pouhý rok vzrostla zaměstnanost o 500 tisíc.

Investice, export a růst

Itálie je jednou z pouhých dvou zemí s růstem příjmů domácností v zemích OECD. Růst příjmů je +1,4 %.

Itálie zaznamenala exponenciální pokles inflaci z 12,6 % v roce 2022 na 0,9 % v roce 2024.

Itálie zažívá nejvyšší růst HDP na hlavu ze všech evropských zemí a to +4,9 %. Na druhém místě je Francie, která má růst HDP na hlavu jenom +0,1 %.

Milánská burza uzavírá nejlepší výkonnost na planetě s 29,7% růstem za jediný rok.

Takzvané rozpětí neboli mezera mezi 10letými vypůjčenými náklady v Itálii a Německu se snížili na 1,16 procentního bodu. To je nejnižší úroveň od listopadu roku 2021. To znamená velký obrat z úrovně více než 2 procentní body ještě v říjnu, což odráží rostoucí důvěru trhu.

Vláda Meloniové dala do aukce 10 miliard italských státních dluhopisů, čímž dosáhla poptávky přesahující 155 miliard. To je známka velké ekonomické síly Itálie.

Itálie bude mít v roce 2025 investováno do high-tech celkem 15 miliard eur.

Itálie měla největší nárůst zahraničních investic mezi evropskými mocnostmi. Jednalo se o nárůst +17 %. Na druhém místě je opět Francie, která projevovala nárůst pouhých 3 %.

Itálie se za vlády Meloniové stala velmocí ve výrobě čipů, jelikož výrobce polovodičů Silicon Box provedl super investici 3,5 miliardy na otevření své první zahraniční kanceláře na světě právě v Itálii.

V posledních měsících Itálie zažívá nebývalý nárůst průmyslové výroby o 3,8 %, což naznačuje silný růst ve zpracovatelském sektoru.

Export ekonomiky Itálie letos zaznamenal 10,8 % nárůst, což odráží silný výkon ekonomiky.

Ratingové společnosti zvyšují výhled Itálie na „stabilní“ z „negativního“. Ziskovost italských bank bude vyšší než u evropských protějšků, protože roky snižování nákladů a očištění bilanci přináší ovoce uprostřed stabilní suverénnosti.

Růst všech těchto atributů a nárůst v důvěru trhu v Itálii není náhodný – je důsledkem ekonomické liberalizace prováděné vládou Meloniové. Itálie sází  na klasické thatcherovské reformy, ovšem v neuvěřitelném tempu.

Privatizovat, privatizovat, privatizovat!

Vláda prodala 41 % podíl v národní letecké společnosti Ita Airways společnosti Lufthansa, což během příštích 3-4 let přinese investici 4,1 miliardy eur (cca 101 miliard Kč). Telekomunikační společnost TIM (původně Telecom Italia) byla prodána americké společnosti KhR za hodnotu 24 miliard dolarů (cca 545 miliard Kč). Dalšími kroky velkého privatizačního plánu bude Trenitalia: národní železnice a Poste Italiane (obdoba České pošty).

Vláda Meloniové prodá 4 % podíl v jedné z největších světových ropných společností ENI S.p.A, což přinese příjmy ve výši 2 miliard eur (cca 49,3 miliardy Kč). Tyto získané příjmy budou vynaloženy na snížení velkého italského dluhu.

Nejstarší existující banka v Itálii MPS bude v tomto roce privatizována. Vláda plánuje privatizovat alespoň 50 % státních podniků, které tvoří 57 % HDP, aby přilákala investice a zmírnila zátěž daňových poplatníků.

Vláda provedla velkou ekonomickou liberalizaci finančního trhu, což vedlo k tomu, že burza v Miláně je nejrychleji rostoucí burza v na světě. Přeběhla i tu burzu v Japonsku.

Vláda Meloniové se zasadila v posledních dvou zákonech o rozpočtu o snížení daní o více než 25 miliard eur (cca 616 miliard Kč). To se týká zejména daňového klínu. Tato daňová reforma přinesla zvýšení mezd až o 120 eur (skoro 3 tisíce Kč) měsíčně pro 24 miliónů Italů.

Vláda provedla reformu sazeb daní z příjmů, kdy se 4 snížili na 3 a tím pádem se snížilo i daňové zatížení Italů. Předtím: do 15 tisíc (23 %); do 28 tisíc (25 %); do 50 tisíc (35 %); nad 50 tisíc (43 %). Nyní: 15 až 28 tisíc (23 %); 28 až 50 tisíc (27 %); nad 50 tisíc (42 %).

Vláda Meloniové snížila dotace a podpory v nezaměstnanosti Itálie a výsledkem byl nárůst zaměstnanosti o 500 tisíc a pokles nezaměstnanosti z 9 % na 7,3 % za jeden rok. Tento krok byl pro vládu nejtěžší, jelikož byl kritizován ze všech směrů. Výsledek je ovšem jasný.

Vláda se silně zaměřila na export a méně na import, a to díky politice pobídek Made in Italy a silné zahraniční politice vedlo k bilanci zahraničního obchodu v loňském roce +6,6 %.

Plán do budoucna

V tomto roce se vláda Meloniové hlavně zaměří na snížení veřejných výdajů ve výši cca 1 bilion eur (cca 24 bilionů Kč) ročně s tím, že tyto škrty budou převedeny do investic a snížení státního dluhu.

Giorgia Meloniová není jako ostatní politici v Evropě. Neuvažuje v horizontu jedněch voleb. Kroky, které provádí, nejsou vždy populární, ale Meloniová je opravdová vlastenka a chápe, že jsou nezbytné pro ekonomický i geopolitický vzestup Itálie.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč