Jak Macron „omezil“ imigraci

Francouzský prezident Macron ve snaze zareagovat na posun v náladách veřejnosti zkoušel najít pozici kritičtější k migraci. Loni připravil zákon, který ji měl velmi lehounce omezit. Po tvrdých bitvách v parlamentu se pravici povedlo prosadit do něj několik bodů, které by přistěhovalectví malinko zpomalily.

Ústavní soud teď vymetl ven 37 z 86 článků zákona. Většinu z „procedurálních důvodů“ (což by znamenalo, že je může akceptovat v rámci jiného legislativního aktu), některé ale odmítl z podstaty.

Mezi ty první patří zpřísnění přístupu k sociálním benefitům (dle zákona by cizinci získali přístup k některým benefitům až po dvou a půl letech), slučování rodin (to by bylo možné až po 24 měsících, ne 18, jak je tomu teď), garance návratů zahraničních studentů (skrze depozit), nebo konec automatického udělování občanství dětem narozeným zahraničním rodičům (nově by o něj bylo potřeba žádat).

Mezi ty druhé patří migrační kvóty, nebo možnost policie nuceně získávat otisky prstů od nelegálních migrantů.

V zákonu zůstalo zjednodušení deportací, ale také regularizace 10000 ilegálních migrantů ročně.

Jak můžete vidět, ten zákon, ač byl vnímán jako výhra „krajní pravice“, byl jen kosmetická úprava, která v podstatě nic neřeší. A přesto se ho nepovedlo dostat skrze ideologicky hostilní instituce.

K řešení vede ještě dlouhá cesta. Jako o dalším kroku se teď mluví o referendu, jehož právní implikace mi ale nejsou známé.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč