Jak má Evropa reagovat na varování Gazpromu?

Kremlem ovládaný Gazprom varoval Evropu, že teplé počasí se příští zimu nemusí opakovat a v zásobnících nebude dost plynu. Jde pochopitelně o součást ruské propagandy a poněkud zoufalou snahu o návrat ztracených zákazníků. Evropa na tento špek neskočí, ale podobnou chybou by byl sladký spánek na vavřínech.

I když se v tuto chvíli zdá, že je největší energetická krize zažehnána, vyhráno určitě není. Vedle úspor a horečného zajištění dodávek zejména LNG byla skutečně velkým pomocníkem relativně teplá zima. Výjimečně lze uznat, že Rusové nelžou, když tvrdí, že příští rok může být opravdu vše jinak. Nemusí, ale může. Evropa na to musí být připravená.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se loni v srpnu kvůli omezování dodávek z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8200 Kč) za megawatthodinu (MWh). Od té doby však výrazně klesla, kromě relativně teplého počasí v zimních měsících k tomu přispěly také rozsáhlé námořní dodávky LNG. V současnosti se pohybuje mírně nad 40 eury za MWh. Je však poměrně pravděpodobné, že znovu poroste.

Ředitel Pražské plynárenské Martin Pacovský v rozhovoru pro Novinky.cz uvedl:

„Jsem rád, že se situace uklidnila. Přesto si myslím, že až začneme plnit podzemní zásobníky na příští zimu, může nastat cenový posun směrem nahoru. Neřešíme teď to, že by byl nedostatek plynu, ale zda bude stát 50, 70 nebo 100 eur za megawatthodinu. Určitě se ale nebavíme o 300 eur jako loni ani o tom, že by plyn nebyl. Jestli ceny zůstanou na současné úrovni pod 50 eur, to bych se bál slibovat.“

Právě cena může být větším problém, než opravdový nedostatek plynu. Ani tak ale nejde o riziko, nad kterým bychom mohli mávnout rukou. Vyšší ceny budou bolet domácnosti, ale především budou podkopávat konkurenceschopnost průmyslu.

Hlavně neusnout na vavřínech!

Řešením problému ale rozhodně není návrat k nákupu ruského plynu, jak by si přál Gazprom potažmo Vladimír Putin. Evropa se musí energeticky zabezpečit jinými zdroji. Především by měla být co nejvíc soběstačná. Alespoň v těch oblastech, v nichž je toho schopná. Takovou je rozhodně výroba elektřiny.

Bohužel však neustále vidíme pokračující oslabování této soběstačnosti a tím i energetické bezpečnosti. Německo odstavilo své poslední jaderné elektrárny, nepřestává tlak na uzavření uhelných elektráren. Gazprom i Putin z tohoto vývoje nepochybně mají radost. Udržuje je totiž v naději, že se jejich varování vyplní a Evropa se nakonec bude muset k dodávkám z Ruska vrátit. Je na politicích, aby tento scénář nedopustili.

Převzato z iuhli.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme