Jak kdo hlasoval o Istanbulské úmluvě

Takřka po třinácti letech hlasovala jedna z našich parlamentních komor o Istanbulské úmluvě (IÚ). Senát ji těsnou většinou tří hlasů odmítl, takže (alespoň prozatím) byl návrh ratifikace IÚ v České republice ukončen. Kdo hlasoval pro ratifikaci, kdo IÚ nepodpořil a kdo se hlasování nezúčastnil?

Hlasování nebylo přítomno 10 senátorů: Tomáš Goláň (zvolen za SEN21, klub ODS a TOP 09), Miroslava Němcová, Vladislav Vilímec (ODS), Jitka Seitlová, Ivana Váňová (KDU-ČSL), Leopold Sulovský (nestr. za Ostravak, klub STAN), Jiří Vosecký (SLK), Zbyněk Linhart (nestr. za STAN), Petr Štěpánek (STAN) a Ondřej Feber (ANO).

Ze zbylých 71 senátorů jich pro IÚ hlasovalo 34. Jednalo se o 13 ze 14 přítomných členů klubu STAN, rovněž tak o 11 z 33 přítomných členů společného klubu ODS a TOP 09, z nichž mírná většina byla zvolena za TOP 09 (Jan Grulich, Tomáš Czernin, Herbert Pavera, Jan Pirk, Jiří Růžička, Tomáš Třetina), ale patřil mezi ně i předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS), tři nestraníci zvolení za ODS (Tomáš Fiala, Ondřej Šimetka a obvyklá „rebelka“ Hana Kordová Marvanová) a posledním takto hlasujícím členem klubu byl za lokální uskupení Tábor2020 zvolený Marek Slabý. Mezi zastánce IÚ dále patřilo všech šest členů klubu SEN 21 a Pirátů, dva z pěti přítomných členů společného klubu ANO a SOCDEM Věra Procházková a Miroslav Adámek (ANO) a podpořili jej také dva bezpartijní z deseti přítomných členů lidoveckého klubu – Miluše Horská a Lumír Kantor.

Proti přijetí hlasovalo (či se při hlasování zdrželo, což je ve výsledku jedno) 37 přítomných členů horní komory. Nejvíce (22) jich je členy klubu ODS a TOP 09, byť ta druhá jmenovaná strana se na tomto nijak nepodílela. Vedle členů a nestraníků zvolených za ODS byli mezi nimi i Zdeněk Hraba (zvolen původně za STAN), Jaroslav Chalupský (nestr. za Svobodné), Jan Paparega (ProMost) a Jaroslav Zeman, jenž zůstal i přes svůj odchod z ODS do SLK na půdě Senátu v klubu své původní strany. Z klubu KDU-ČSL návrh nepodpořilo osm jeho členů, dále tři senátoři ze společného klubu ANO a SOCDEM (Zdeněk Matušek, Ladislav Václavec, Petr Vícha), všichni tři nezařazení senátoři (Pavel Fischer, Daniela Kovářová, Jana Zwyrtek Hamplová) a také jako jediný ze STANu Michael Canov.

Čtenáře může napadnout otázka, jak by dopadlo hlasování při plné účasti všech 81 členů? Pokud by byli nepřítomní senátoři konzistentní ve svých postojích, pak asi by se na výsledku asi nic nezměnilo. Z desítky nepřítomných Ivana Váňová hlasovala v ústavněprávním výboru pro usnesení doporučující neratifikovat IÚ, Vladislav Vilímec se pro totéž vyslovil 22. srpna 2023 pro změnu na jednání výboru pro záležitosti EU, Jiří Vosecký byl v červenci zmíněn mezi osmičkou signatářů iniciující výzvu k odmítnutí ratifikaci IÚ, Leopold Sulovský na svých stránkách v roce 2018 uvedl, že „úmluvu je třeba odmítnout“. Petr Štěpánek na již zmíněném zasedání výboru pro záležitosti EU dle zápisuv souvislosti s expertní skupinou GREVIO vyslovil nesouhlas se vznikem stále nových a nových orgánů, označil tuto skupinu za nepotřebnou,“ aby při zpětné rekonstrukci hlasování jednotlivých členů výborů autor tohoto textu došel vylučovací metodou k tomu, že dotyčný hlasoval pro doporučení zamítnutí ratifikace IÚ (ze sedmi přítomných byli proti dva, přičemž podporu IÚ v průběhu jednání výboru vyslovila pirátská senátorka Adéla Šípová a David Smoljak ze STAN). Opačné stanovisko než její kolegyně Váňová při hlasování v senátním ústavněprávním výboru zaujala Miroslava Němcová, Tomáš Goláň se zdržel. U zbylých tří nepřítomných senátorů Ondřeje Febera, Zbyňka Linharta a Jitky Seitlové se autorovi tohoto textu při zběžném hledání nepodařilo dohledat žádné jejich veřejné stanovisko k otázce IÚ.

Zastánci IÚ tedy asi nemají v současné konstelaci v senátu naději na dosažení většiny, ale nic není navždy. Čert nikdy nespí a pokrokáři teprve ne. Zvlášť, když budou letos na podzim senátní volby, ve kterých se bude volit ve volebních obvodech 16 senátorů, kteří ratifikaci IÚ nepodpořili. A také ve volebních obvodech dvou senátorů, kteří hlasování přítomni nebyli, ale veřejně ji dříve odmítli.

Závěrem může být snad pro čtenáře zajímavá informace, jak se k hlasování postavily senátorky, tedy zástupkyně pohlaví, jehož údajnou ochranou se IÚ zaštiťuje. Dopadlo to tak, že při neúčasti tří z nich dopadlo hlasování nerozhodně (6:6), což se nijak dramaticky neliší od případu Slovenska, kde na začátku roku 2020 při hlasování v NR SR měly odpůrkyně IÚ těsnou převahu. Jeden by pod dojmem propagandy zastánců IÚ snad došel skoro k názoru, že část našich žen je asi až nezdravě submisivních a nechá na sobě doslova dříví štípat. Ale to by byl nehezký genderový stereotyp, a to my tu nechceme, že?

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč