Jak jsme se u migračního paktu zdrželi hlasování

Zástupci členských států Evropské unie dnes v Bruselu schválili konečnou podobu migračního balíčku. Proti bylo Maďarsko a Polsko.  Česká republika se zdržela.

Ano, migrační pakt se v důsledku kompromisů v trialogu (neformální dohoda tří institucí – Evropské komise, Rady EU a Evropského parlamentu) posunul ještě k horšímu. Ale byl to posun z bláta do louže. Migrační pakt byl nepřijatelný už předtím.

Úkrok stranou od podpory k zdržování se hlasování v době, kdy už je prakticky nemožné migrační pakt potopit nebo vrátit na jednací stůl, je jen zoufalá snaha o alibi. A to zvláště od člověka, který během českého předsednictví aktivně vedl práce na podobě migračního paktu.

K jednání o vymístění azylového řízení do třetích zemí a dalším krokům, kterými se Vít Rakušan chlubí: Vymístění azylového řízení je snaha o totéž, co se pokouší rozběhnout Velká Británie s Rwandou a Itálie s Albánií. Ano, to je jistě dobrá věc a lze to jen podpořit.

Ale:

1) Je to nezávislé na migračním paktu. K těmto krokům nebyl, není ani nebude potřeba.

2) Je to velmi drahý podnik, který řeší jen část problému (jen u asi poloviny migrantů, jejichž žádost o azyl se podaří odmítnout).

3) Je to jen náhrada za vlastní neschopnost řešit podstatu věci: fyzické znepřístupnění hranic atd. Pak je zde ještě uplácení vlád zemí původu a tranzitních zemí třetího světa, aby migranty zadržovaly na svém území. Ano, to lze opět jen podpořit.

Přesto však: opět platí, že jde především o výpalné za problém, který EU sama způsobuje a není schopná jej řešit. Takže resumé: skutečné ocenění by si český ministr vnitra, a vlastně jakýkoli politik, zasloužil tehdy, pokud by šel k podstatě věci a řešil ji. Tohle je jen záplatování. Sice lepší než nic, ale jen záplatování.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč