Jak jdou Piráti po vašich peněženkách

Nová pražská koalice, kterou tvoří Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu, nenápadně, ale velmi citelně zvedá nejrůznější platby pro místní obyvatele. Naši přátelé z INFO.CZ připravili stručný přehled poplatků, které už magistrát stačil zvednout. Bydlení v hlavním městě tak není drahé jen kvůli cenám bydlení.

Vodné a stočné – zdražení o inflaci plus další 2 procenta

Praha pod vedením pirátského primátora Hřiba schválila zdražení vody, a to o dvě procenta nad míru inflace. Rozhodnutí padlo na Radě Hlavního města Prahy, která se konala 13. června 2019, kde byl schválen plán rozvoje vodohospodářské infrastruktury mezi lety 2020 a 2024. Město navíc rozhodlo, že voda nezlevní ani v případě, že projde navrhované snížení DPH na vodné a stočné z 15 na deset procent.

Elektřina – zvýšení o pět procent a více

V květnu 2019 oznámil dominantní dodavatel elektrické energie pro Prahu – Pražská energetika, že zvýší ceny elektřiny v hlavním městě. Zvýšení, které vstoupilo v platnost 15. května 2019, počítalo s tím, že cena stoupne o 5 procent a více, a to v závislosti na množství odebírané energie. I rodiny s nejmenším odběrem kvůli tomu ale zaplatí o zhruba 700 korun ročně navíc oproti předcházejícím cenám.

Odpad – zvýšení o 30 procent

V červnu 2019 začala Praha připravovat vyhlášku, která zvýší cenu za odvoz odpadu pro domácnosti. Zdražení by v případě rodinného domu s odvozem 120litrového kontejneru jedenkrát týdně znamenalo, že domácnosti místo nynějších 2 232 korun ročně zaplatí 2 904 korun. Praha získané peníze použije mimo jiné na svoz bioodpadu, který by měla nyní nabízet o něco levněji.

Taxi – zvýšení maximálních cen – kilometr skoro o třetinu dražší

V červenci vedení Prahy pustilo do připomínkového řízení nové nařízení, které povede ke zdražení taxislužby v Praze. Město totiž chce zvýšit maximální ceny, které si taxikáři mohou Pražanům a návštěvníkům hlavního města účtovat. Nástupní sazba by se měla zvýšit o 50 procent ze 40 korun na 60. Maximální cena za kilometr pak stoupne z 28 na 36 korun, což znamená zdražení o 28,5 procenta.

Nájemné v obecních bytech

Slevu na nájemné ve zhruba třetině bytů, které vlastní pražský magistrát, Rada města zrušila 27. května 2019. Nájemníci ve 2320 bytech nově zaplatí o 25 procent vyšší nájemné.

Daň z nemovitosti

Další pohroma by na Pražany mohla dopadnout už tento čtvrtek, kdy bude zastupitelstvo hlavního města projednávat návrh na zvýšení daně z nemovitostí. Praha by rozhodnutím umožnila jednotlivým městským částem, aby daň mohly zvýšit. Zvýšení daně povede logicky k dalšímu zvýšení nákladů na bydlení, které jsou už nyní v Praze rekordní.

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme