Jací jsme my Češi? Lepší, než si myslíme!

Jsme národ veskrze dobrých a poctivých lidí a že máme na co být hrdí. Málo si to přiznáváme a chtělo by s tím něco dělat.

Ve této studii se podívejte, jak se nám daří v mezinárodním srovnání poctivosti. Výzkumníci nechali položených 17 000 peněženek s různým sumami peněz ve 355 městech ve 40 zemích, Nejvíce jich nálezci vrátili ve Švýcarsku, Norsku a Nizozemí, následuje Dánsko a Švédsko. To bychom asi čekali. Ale hned dalšími poctivci v pořadí jsou Polsko a Česká republika. Ještě před Novým Zélandem, Německem, Francií a daleko před Izraelem, USA či Británií. Zcela na chvostě jsou Kazachstán, Peru, Maroko a Čína.

A ano, najdou se výjimky. A ano, ne vše se nám daří. Ovšem je to naše volba, jestli se budeme zaměřovat spíše na to zlé, čeho se chceme vyvarovat, anebo spíše na to dobré, na čem můžeme stavět. Myslím si, že míra našeho vlastního vitriolu vůči sobě samým je naprosto neúměrná tomu, co jsme vlastně zač, a že nás to zbytečně brzdí.

Pročež mi odpusťte tento malý coming-out: Mám to tady rád. Mám rád naši kulturu, ten mix lidskosti a cynismu, tu rouhačskost smějících se bestií, která ale v jádru není bez srdce. Mám rád ty lidi tady.

A přijde mi, že v tom nejsem sám. V šetření Rozděleni svobodou z roku 2019 se ukázal patriotismus jako nejméně polarizující téma v Česku. 86 % lidí u nás vám řekne, že jsou hrdí na to, že jsou příslušníci tohoto národa (86 %!). To je neskutečná spící síla, jež by nám mohla s lecčím pomoct. Fragmentace, nedůvěra, absence vize, pesimismus.. všude o tom teď čtu a řešení se předkládá buď ve formě politické, nebo ekonomické reformy. Ale neřekl někdo slavný, že bychom se neměli rozčilovat pouze otázkami politickými a hospodářskými, že problém je jinde?

Zároveň bych řekl, že s národní kulturou vůbec neumíme pracovat. Slovo „vlastenec“ je dneska de facto nadávka a i u tu vlajku si necháváme ukrást různými pochybnými skupinami. Navíc o sobě navzájem nevíme, že to tady máme rádi a že nám záleží na tom, aby se naší zemi dařilo. Možná první krok správným směrem by mohl spočívat v tom, že si to jednoduše nahlas přiznáme.

Autor je ředitelem Institutu H21

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!