Houpe se pod Orbánem židle?

Podle nového volebního modelu agentury Publicus by spojení všech parlamentních opozičních stran plus hnutí Momentum získalo v součtu více hlasů ve volbách než Fidesz. Po agenturách Závecz a Idea jde tak o třetí výzkumný institut, kde opozice nad Orbánovým Fideszem těsně vede. Konkrétně u Publicusu vedla v říjnu i listopadu opozice o 4 procenta, tedy nad úrovní statistické chyby. To však pouze v podílu ze všech oprávněných voličů – z nich by 29 % volilo Fidesz a 33 % opoziční strany. U voličů rozhodnutých jít k volbám a jistých s volbou konkrétní strany má Fidesz 48 % a celá opozice dohromady 50 %.

Zajímavé je, že 5 % z voličů rozhodnutých jít k volbám nepreferuje žádnou politickou stranu, ale volilo by spojenou opoziční koalici, na níž aktuálně strany pracují. Do spolupráce se zapojila Demokratická koalice, socialisté (MSZP), Párbeszéd, LMP, Jobbik a hnutí Momentum. Kromě Jobbiku už si všechny strany odhlasovaly, že chtějí vytvořit společnou kandidátní listinu se společným kandidátem na premiéra.

Podle předsedy Demokratické koalice Ference Gyurcsánye se lídři stran setkávají jednou měsíčně, kromě toho mají každý týden setkání týmy pracující na společném programu. Strany se už shodly, že ve všech 106 jednomandátových obvodech vyberou v primárkách společného kandidáta. Otázkou nyní je, jestli primárky proběhnou v celém Maďarsku naráz, anebo postupně během příštího roku. Kandidáta na premiéra chce mít opozice na podzim, i ten projde primárkami.

Zatím se spekuluje o několika kandidátech. Nejčastěji zmiňovaní jsou předseda Jobbiku Péter Jakab, primátor Budapešti Gergely Karácsony, starosta Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay, europoslankyně Klára Dobrev a předseda Momentum András Fekete-Győr.

Premiér Orbán při včerejších interpretacích nazval koalici Gyurcsányovou kandidátkou nebo Sorosovou klobásou. Právě socialistického expremiéra Gyurcsánye Fidesz prezentuje jako hlavní tvář koalice. Sám Gyurcsány tvrdí, že nechce být členem příští vlády, pouze řadovým poslancem. Klára Dobrev je nicméně jeho manželka.

Na fotografii vidíte předsedu Demokratické koalice Ferenc Gyurcsány s předsedou hnutí Momentum Andrásem Fekete-Győrem 

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!