Mnohokrát jsme narazili na problémy ve výstupech práce factcheckerů – ověřovačů informací, jejichž hodnocení považují některá média a globální platformy jako dostatečně spolehlivá, aby na jejich základě snížila viditelnost příspěvku nebo dokonce označila jejího autora za dezinformátora. Tato potenciálně nebezpečná praxe se stává natolik rozšířenou, že považujeme za potřebné ukázat, že i ověřovač pravdy se může mýlit, resp. být ovlivněn svými (ne)sympatiemi k autorovi kontrolovaného výroku nebo svými hodnotovými a politickými postoji. (Další úvahy na toto téma najdete zde.) Proto hlídáme hlídače a čas od času publikujeme náš nález. Dnes pokračujeme druhým dílem s agenturou AFP a jejich ověřováním budoucnosti.
Agentura AFP uzavřela smlouvu s Facebookem na ověřování pravdivosti příspěvků a zřídila si k tomu na vlastním webu speciální sekci nazvanou Na pravou míru. Práci pro ni dělá česká novinářka Ladka Mortkowitz Bauerová. Dne 23. 4. 2021 tam AFP publikovalo článek s titulkem Pirátská strana nemá v programu navýšení daně z nemovitosti a navýšení daně z bydlení ani nechystá.
AFP v něm tvrdí, že „informace o plánovaném navýšení daně z nemovitosti na 1% pravděpodobně pochází z dokumentu … publikovaném v Pirátských listech. V něm mj. stojí, že současná daň z nemovitosti v ČR se pohybuje kolem 0,01 – 0,04% z ceny nemovitosti a že její zvýšení na 1% by do státní kasy přineslo až 800 mld Kč ročně navíc.“ Podle AFP „se jedná o výstup zájmové pracovní skupiny a v žádném případě neodráží oficiální stanoviska strany ani její aktuální volební program“ a „připravovaná aktualizace obsahuje návrh na mírné zvýšení daně jen z komerčních nemovitostí.”
Pokud to tedy chápeme správně, zdroj České pirátské strany opravdu zmiňuje až stonásobné zvýšení daně z nemovitosti, ale protože se vyšší daň má týkat jen komerčních nemovitostí (to potvrzuje i sám předseda strany Bartoš) a zatím to nebylo zmíněno ve volebním programu, dovolí si AFP předjímat, co Piráti v budoucnu nechystají. Není nám jasné, jak může kterýkoli factchecker tvrdit, že nějaká politická strana nebo kdokoli z nás něco nechystá. Vzpomeňme jen na to, co v roce 1946 tvrdili komunisté, že nechystají. Ověřovat výroky o budoucnosti je ze své podstaty krajně obtížné, ne-li nemožné.
Dne 27. 9. 2021 vzbudil pozornost další výrok pirátského politika, tentokrát poslance Františka Kopřivy, který uvedl, že Česko se může inspirovat výsledkem berlínského referenda o vyvlastnění bytů. Je to tedy hoax nebo není, když někteří pirátští zákonodárci vážně zvažují zásah do vlastnického práva u nemovitostí (nebo výrazně vyšší daň)?
AFP dále tvrdí, že výrok „Piráti zvýšili v hlavním městě daň z nemovitosti o 100 %” je zavádějící, protože „je sice pravda, že si Piráti prosadili reformu daně z nemovitosti, ale to zdaleka neznamená, že se daň všude v Praze zdvojnásobí“. Takové předjímání budoucnosti patří spíš do sféry kurzových sázek, nikoli factcheckingu
Když jsme se podívali na další články z webu AFP, získali jsme dojem, jako by se agentura speciálně zaměřovala na správnou interpretaci pirátského programu. Vysvětluje totiž i další pirátské výroky, které by si mohl někdo špatně vykládat – jako by s nimi měli speciální dohodu coby obhájce nebo vykladač. Tvrdit, že někdo nesprávně pochopí něčí program, přece vyžaduje hlubokou znalost postojů dané strany nebo horkou linku k jejímu vedení.
Zde je příklad dalšího tvrzení o pirátském programu, které AFP vyvrací, ale ouha, ono pravdivé v podstatě je, jen není úplné. Jedná se o pomoc Pirátům s výrokem „Starším lidem nad 70 let zpřísnit podmínky pro držení řidičského průkazu”, který je prý „vytržen z kontextu“. „Je sice pravda, že Piráti ve Sněmovně navrhovali zpřísnit podmínky pro držení řidičského průkazu, ale opatření nemířilo výhradně na seniory. Týkalo se kromě lidí nad 70 let i řidičů nováčků, kteří jsou statisticky náchylnější k pochybení.“ Jednalo se tady o nepravdu? Podle přísné logiky ne – výrok netvrdil, že se vztahuje výlučně jen na seniory.
Každého asi napadne, proč AFP nevyvrací hoaxy, resp. nesprávný výklad postojů, i jiných politických stran. Každá z nich jistě čelila mnoha dezinterpretacím svých programů a výroků svých představitelů. Např. vedení ČSSD by jistě uvítalo, kdyby nějaké spřízněné médium veřejnosti vysvětlilo, jak správně chápat jejich návrh na omezení volného pohybu na pracovním trhu EU. Podobně třeba SPD pomoc s nesprávnou interpretací jejich části programu o migraci nebo KDU-ČSL pomoc s obviněním, že je homofobní, když nechce hlasovat pro stejnopohlavní manželství. Chtěli jsme se na to vše paní Mortkowitz zeptat, ale na nabídku ke kontaktu nereagovala.
Převzato ze stránek Společnosti na obranu svobody projevu
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!