Hamás za zástěrkou

Podpora Hamásu na univerzitních kampusech a v ulicích měst Američany šokovala. Ale neměli bychom být překvapeni. Je to výsledek vlivové kampaně trvající nejméně třicet let. Píše Lorenzo Vidino, ředitel programu o extremismu na Georgetownské univerzitě, ve Wall Street Journal.

V říjnu 1993 Federální úřad pro vyšetřování (FBI) odposlouchával hotelový pokoj ve Filadelfii, kde se shromáždil tucet vysoce postavených členů Hamásu – někteří z nich žili v USA. Tito muži svolali schůzku několik týdnů po podpisu mírových dohod z Osla mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou. Několik dní debatovali o tom, jak dohodu sabotovat a získat podporu Hamásu mezi americkými muslimy, politickými elitami a širší společností. Správně předvídali, že americká vláda označí Hamás za teroristickou organizaci, a dohodli se na strategii, jak konflikt zarámovat do náboženských pojmů pro muslimy a zároveň použít pro nemuslimské Američany přijatelnější formulace. Naplánovali vytvoření řady mainstreamových organizací, které by tuto dvojí práci prováděly.

Vše za zástěrkou

„Nevyvěšujme velkou islámskou vlajku a nechovejme se jako barbaři,“ řekl jeden z účastníků. „Zůstaneme zástěrkou, takže pokud dojde k [označení za teroristickou organizaci], budeme z nového vývoje těžit, místo abychom všechny naše organizace utajovali a odhalovali.“ „Přísahám při Alláhovi, že válka je podvod,“ řekl další. „Klamání, maskování, předstírání, že odcházíš, zatímco přicházíš.“

O třicet let později se tato strategie ukázala jako účinná. Široká podpora barbarských akcí Hamásu ze 7. října se neobjevila jen tak ze vzduchu. Tomuto fenoménu vdechlo život několik věcí – od ztotožnění Izraele s „bílými privilegii“ až po staromódní antisemitismus – ale klíčovou roli sehrály sítě teroristické skupiny v USA a Evropě.

Tyto sítě, které nyní vedou převážně aktivisté narození na Západě, chápou, jak funguje politika a mediální narativy na Západě. Místním muslimským komunitám předkládají konflikt v náboženských termínech, označují Izraelce za „nevěřící“ a připomínají hadísy o zabíjení Židů. Na univerzitních kampusech tytéž sítě používají jazyk postkoloniální teorie, aby Izraelce označily jako „evropské osadníky“. Není překvapením, že před několika dny řekl jeden z vůdců Hamásu novináři serveru Vice.com, že „stejný typ rasismu, který zabil George Floyda, používá Izrael proti Palestincům“ – což je přirovnání šité na míru západním progresivistům.

Této vlivové operaci napomáhá různorodá síť spolupracovníků a užitečných idiotů – včetně politiků v USA a Evropě. Jeremy Corbyn, předseda britské Labouristické strany v letech 2015-20, je toho asi nejlepším příkladem. Ten označil Hamás a Hizballáh za „naše přátele“. Corbyn však není sám. V červnu se politici z celé Evropy zúčastnili evropské konference Palestinců ve Švédsku. Její organizátor Amín Abú Rašíd, známý příznivec Hamásu, byl o několik týdnů později v Nizozemsku zatčen za shromažďování milionů pro tuto teroristickou organizaci. Prohlásil, že je nevinný, ale nizozemské zákony umožňují, aby byl držen ve vyšetřovací vazbě.

Přátelské univerzity

Akademická obec je možná k Hamásu ještě přátelštější než levicový politický svět. Nedávné demonstrace na akademické půdě jsou důkazem této spřízněnosti, ale vazby jsou hlubší. Spojené sdružení pro studium a výzkum (United Association for Studies and Research, UASR), think tank založený v Chicagu v roce 1989, je dítětem Músy abú Marzuka, vysokého představitele Hamásu se sídlem v katarském Dauhá, který je nyní druhým velitelem organizace.

V průběhu let UASR organizovala akce a společné publikace s významnými americkými univerzitami. V redakční radě jejího čtvrtletníku Middle East Affairs Journal zasedali vědci z Dukeovy, Johns Hopkinsovy, Fordhamovy a Marylandské univerzity. Výkonný ředitel UASR Ahmed Yousef se v roce 2005 vrátil do Gazy, aby se stal hlavním poradcem vůdce Hamásu Ismaila Haníji. Pan Yousef využil svých zkušeností s americkými médii a umístil své články do New York Times a dalších západních médií.

Hamás má také finanční sítě na Západě. V roce 2008 předložili federální prokurátoři přepisy ze schůzky ve Filadelfii jako důkaz proti Nadaci Svaté země. Tato krycí charitativní organizace se sídlem v Texasu, kterou rovněž založil pan Marzook, byla shledána vinnou z toho, že během deseti let poskytla Hamásu více než 12 milionů dolarů, což bylo největší stíhání za financování terorismu v historii USA.

Hamás je víc než jen teroristická organizace, která chce zabíjet Židy a vyhladit Izrael. Je to také chytrý mezinárodní politický hráč, který využívá Západ jako základnu pro vlivové operace zaměřené na politiky, veřejné mínění a muslimské komunity. I když některé z činností Hamásu na americké půdě jsou chráněny ústavou, vše slouží jeho morálně odporné agendě. Pokud, jak řekl prezident Biden, „Hamás je ISIS“, neměl by v politice, akademické obci ani v médiích být prostor pro ty, kteří przní řeči teroristů.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme