Hádky o záchranný balík EU v Budapešti

I přes letní parlamentní pauzu se v pondělí a úterý konalo mimořádné zasedání, při němž Viktor Orbán chtěl od poslanců schválit pověření k vyjednávání hospodářského balíčku EU, který má být částečně půjčkou a částečně nevratnou podporou. Jednalo se spíš o formalitu, protože bylo jasné, že poslanci vládního bloku Orbánovi pověření potvrdí. Orbán dlouhodobě kritizuje, že EU si chce na balíček vzít úvěr.

Podle schváleného usnesení Maďarsko může balíček podpořit jen za následujících podmínek: země v podobné situaci (po epidemii) musejí dostat stejnou podporu; bohatší země nemohou dostat víc než chudší; řízení podle článku 7 proti Maďarsku a Polsku musí být ukončené před přijetím plánu; vázání finanční pomoci k politickým a ideologickým podmínkám ve jménu zásad právního státu musí být vypreparováno z plánu pryč.

Plán se schvaluje jednomyslně, případné blokování ze strany Maďarska tedy může znamenat komplikaci. Fakt, že si Orbán nechal schválit pověření, nasvědčuje, že tomu tak opravdu bude. Naopak, pokud by plán prošel v současné podobě, i s podmínkou dodržování právního státu, může být Maďarsko finančně ukráceno. Ačkoliv výsledek hlasování byl od počátku jasný, zasedání bylo zajímavé tím, že se jej mohli zúčastnit europoslanci.

Z vystoupení stojí za zmínku výměna názorů mezi europoslankyní Klárou Dobrevovou, manželkou bývalého premiéra a předsedy DK Ference Gyurcsánye, a předsedou poslanecké frakce Fideszu Máté Kocsisem. Poslanci DK na hlasování odešli, Dobrevová ale předtím za velkého neklidu v lavicích hájila myšlenku Spojených států evropských, Orbán podle ní vydírá EU, což je bohužel příliš jednoduché, vybral si Byzanci namísto Říma, nepřímo jej označila za tyrana. DK reprezentují ty Maďary, kteří preferují Paříž a Brusel před Baku a chtějí silnou a soudržnou Evropu.

Poslanci Fideszu Kocsis a István Hollik v následujících projevech už nepřítomnou Dobrevovou napadli, Hollik ji označil za „vnučku krvežíznivého komunisty“ jejíž předci snili o sjednoceném Sovětském svazu a která do parlamentu zavlekla vzduch 50. let (její dědeček Antal Apró byl známý komunistický politik). „Pokud se dobře pamatuju, pes Kláry Dobrevové a Ference Gyurcsánye vcelku nedávno olizoval Putinovu ruku,“ odpověděl Kocsis na obvinění z otevírání na východ. Poslanci Fideszu obvykle na jakékoliv výtky ze strany DK reagují tak, že gyurcsánisté, kteří přivedli zemi takřka ke státnímu bankrotu a tvrdě zasahovali proti demonstrantům, jim nemají co říkat o správě země a demokracii.

Šéf europoslanecké frakce Fideszu Tamás Deutsch ve svém projevu opět zaútočil na DK jako na ty, kteří za své vlády „v ulicích málem ubili našeho kolegu poslance“ (poslanec Máriusz Révész zraněný na demonstraci v roce 2006), na představitele Jobbiku se pak obrátil se slovy „vy, kteří byste za své vlády sestavovali seznamy Židů“ (Narážka na Mártona Gyöngyösiho a jeho výrok z roku 2012).

Europoslanec socialistů (MSZP) István Ujhelyi řekl, že „dnešní den je černý den našeho členství v EU“, poslanci vládního bloku podle něj opět stvrdili, že chápou EU pouze jako bankomat a chtějí i nadále rozkrádat evropské prostředky mafiánským tempem a na úkor Maďarů.

Europoslankyně dosud mimoparlamentního hnutí Momentum Anna Donáth řekla, že méně demokracie v logice EU znamená méně peněz, pokud tedy Maďarsko přijde o finance, je to jen kvůli porušování právního státu ze strany vlády, „rozhodněte se, zda je to v zájmu Maďarska nebo Orbána“.

Péter Ungár ze zelené LMP uvedl, že hospodářský systém, který je základem evropského statu quo, je neudržitelný. LMP byla vždy antiglobalizační strana a i nadále bude proti maďarské závislosti na úvěrech od globálních finančních kruhů. Proto plán obnovy EU nepodporuje.

Podle předsedy parlamentu Lászlóa Kövéra z Fideszu Maďarsko nepotřebuje úvěr, avšak ze solidarity s jižní Evropou a pro zachování EU je ochotno toto podpořit jako jednorázový výjimečný prostředek. Na vládu se podle něj v Bruselu útočí, „protože nejsme jedni z nich“. Mimořádně ukřičené zasedání skončilo schválením příslušného usnesení v úterý večer.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!