Greta a sociální spravedlnost

Zdá se, že Gretomanie má už největší vlnu za sebou.  Jednou vynadáte všem státníkům, dvakrát vynadáte všem státníkům… a napotřetí už to je nuda. Jednou přeplujete Atlantik, podruhé přeplujete Atlantik…  Je to ale škoda. Greta nám toho má tolik co říct. Během třítýdenní plavby přes oceán totiž asi stihla přečíst celý Marxův Kapitál a vstoupila do (jak se kdysi říkalo) „zostřené fáze třídního boje“.

Na dalším klimatickém summitu ve Španělsku Greta obligátně proklela politiky, že dělají pro planetu málo „Nechceme už slyšet více slibů, už jsme jich slyšeli dost. Nechceme, abyste vyhlašovali klimatickou nouzi, chceme, abyste konali,“ řekla Greta poté, co  Evropská unie, Německo, Dánsko a další země schvalují na její popud klimatické balíčky. Mimochodem, ten evropský bude zveřejněný ve středu a divil bych se, kdyby si po jeho přečtení leckterý jinak příčetný občan neřekl, jestli to není na vystoupení…

Ale nepředbíhejme. V Madridu Greta nehovořila jen o klimatu. Má teď širší agendu.  Hovořila hned v úvodu i o sociální spravedlnosti. Ta je podle ní klíčová neboť „je základem všech dalších spravedlností“. Zajímavá konstrukce, ale budiž. Nějak to souvisí i s původními národy, jejichž práva jsou „ohrožována po celém světě“.  Dobrá, s tím by možná leckterý obyvatel Malmö souhlasil.  Ale tak to asi nemyslela.

Každopádně v článku, který koncem listopadu zveřejnila spolu s německou a chilskou aktivistkou Luisou Neubauer a Angelou Valenzuela, vysvětluje vše dost jednoznačně. „Klimatická krize není jen o životním prostředí.  Je to krize lidských práv, spravedlnosti a politické vůle. Vytvořily jí koloniální, rasistické a patriarchální systémy. Musíme je rozbít.“ A Angela Valenzuela k tomu v Madridu dodala, že trh nás nespasí a svět hoří.    Mimochodem, připlula Angela do Evropy také na lodi…?

Ano, svět naslouchá skupině ultralevicových fanatiků, kteří navíc nebudou nikdy spokojeni.  Snaha vyjít jim vstříc bude mít asi stejný efekt jako pokus vyjít během francouzské revoluce vstříc Jakobínům.  Na koho si totiž Greta obzvláště vyšlápla? Na nejpokrokovější z nejpokrokovějších – na Norsko a Kanadu. V dopise premiérům obou zemí je varovala, že jejich těžba ropy a plynu ohrožuje práva dětí na celém světě.

Když jsme u té ropy. Greta sice z portugalského pobřeží do Madridu přijela vlakem, ten ale v úseku zhruba dvou set kilometrů táhla (O Bože!) dieselová lokomotiva. Těžko říct, na kolik klimatických odpustků to bude…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!