Giorgia Meloni a migrace: úspěch, ale…

Pětileté migrační smlouvě mezi Itálií a Albánií už nic nestojí v cestě. Ratifikoval ji albánský parlament a v Itálii ji schválily obě komory parlamentu. Podle této smlouvy budou v Albánii vybudována dvě azylová střediska, ve kterých by mělo být ročně zpracováno 36 tisíc žádostí o azyl (vyjma žádostí těhotných žen a nezletilých).

Těm, kterým bude azyl udělen, bude povolen vstup na italské území. Ti, kterým bude žádost zamítnuta, se budou muset vrátit do země původu, případně budou moci požádat o azyl v Albánii.

Dojednání a ratifikace smlouvy je jistě významný úspěch premiérky Meloniové. Nicméně:

1) Loni se do Itálie dostalo přes 155 000 migrantů. Buď připluli sami, nebo je dovezly politické neziskovky (často plující pod německou vlajkou a v některých případech i s pomocí německého státního rozpočtu). To je číslo neporovnatelné s kapacitou albánských středisek, která mají ročně odbavit maximálně 36 tisíc osob.

2) Přestože do Albánie nebudou odvezeni nezletilí a těhotné ženy, je evidentní, že většina migrantů nebude muset azylové řízení podstupovat. Nevíme, zda je omezení kapacity na 36 tisíc limitem, nad který nechtěla jít albánská vláda nebo italská koalice, anebo tím Italové nepřímo doznávají, že zbylá část migrantů jim prostě uteče někam dál na sever do Německa a dalších zemí…? Nejspíše to bude kombinace všeho.

3) Silácké řeči evropských politických elit o potřebě zlepšit návratovou politiku slýcháme často. Ale realita opakovaně ukazuje, že jde opravdu jen o řeči. A ani migrační pakt v tom mnoho nezlepší. Pokud vůbec něco… Široká zkušenost je taková, že jakmile migrant vstoupí na evropskou půdu, není prakticky možné jej z ní dostat.

4) Vypadá to tedy tak, že Itálie díky této smlouvě s Albánií sice zčásti vyřeší svůj problém, ale zbytku Evropy tím pomůže jen minimálně. Samozřejmě není povinností Itálie zbytku Evropy pomáhat. Poznamenávám to spíše proto, aby někdo nepropadal přílišným nadějím.

5) Na druhé straně lze ocenit, že premiérka Meloniová úspěšným sjednáním této smlouvy dává dobrý příklad jiným zemím. A ukazuje, že to jde. Nesmíme ovšem zapomínat, že nejpozději s prvním migrantem, kterého bude Itálie chtít do Albánie přemístit, přijde smršť žalob, petic a protestů politických neziskovek. Bude zajímavé sledovat, zda tento tlak, který bude enormní, italsko-albánská smlouva ustojí. Pokud ano, bude to malý, ale přesto důležitý úspěch.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč