Generace „Greta“ volí pravici

 Jen málo z nás by na dnešním Západě od mladé generace čekalo volební pravicovou rebelii. Ještě méně z nás by ji čekalo ve Švédsku, kde před několika dny porazil pravicový blok Sociální demokracii a její partnery. Socialistická premiérka oznámila rezignaci a nejsilnější stranou nové pravděpodobné vlády jsou hlavním proudem démonizovaní nacionalisté (Švédští demokraté). Vzhledem k těsnosti volebních výsledků mají na tomto nezanedbatelný podíl právě pravicové preference mladých Švédů.

Jedničkou jsou pro švédské prvovoliče (18 až 21 let) středo-pravicoví Umírnění s 26 procenty. Ještě větším překvapením je pak zisk 22 procent pro  Švédské demokraty, politickou stranu, která byla ještě relativně nedávno považována za extremistickou a okrajovou a tradiční strany s ní odmítali spolupracovat. Dnes jsou druhým nejsilnějším subjektem v zemi, který zatím každé parlamentní volby výrazně posílil. Ve volbách v roce 2018 Švédské demokraty podpořilo 12 procent této věkové skupiny (18 až 21 let). V letošních volbách 22 procent. To je téměř dvojnásobný nárůst. Sociální demokraté jsou u kategorie nejmladších voličů až na třetím místě (s 20 procenty).

Pozoruhodné jsou také výsledky „školních“ voleb švédských budoucích voličů, ve kterých zvítězili Umírnění s 27 procenty a pětiprocentním nárůstem od roku 2018. Druzí Švédští demokraté s téměř 21 procenty a pětiprocentním nárůstem. Naopak Sociální demokraté spadli z 19 procent na dnešních 16 procent. Pohoršila si i Levicová strana, která dříve mívala ve svém názvu „komunistická“. Strana zelených klesla z dvojciferného výsledku z roku 2018 na 4,7 procenta, tedy těsně nad hranici zvolení. A jakási Feministická iniciativa získala pouhé 1 procento.

To určitě nejsou výsledky, které by vedly k bujarým oslavám na stranických sekretariátech švédské levice. Mladá generace historicky levicové země volí většinově pravicově, navzdory všudypřítomnému socialismu, navzdory všem možným i nemožným eko-alarmistickým a genderistickým školním programům politických neziskovek. Nepřesvědčila ji ani levicově-populistická kampaň Sociální demokracie cílená na mladé, ani určitá vládní sebereflexe. To, že premiérka počátkem května vůbec připustila, že se integrace imigrantů nedaří podle prvotních představ, je pro Švédy pomalu historický moment. Před pár lety nepředstavitelné. Ale mladé Švédy evidentně nepřesvědčila. Ti volili v kontrastu k preferencím mladých z jiných západoevropských zemí. Můžeme se pouze domnívat proč. Možná ve Švédsku došly kolektivismus, islamizace a woke ideologie tak daleko, že se trend začíná otáčet. Možná, uvidíme.

Když Greta Thunbergová před lety tím svým zardoušeným hysterickým hlasem říkala (nebo spíš vřískala) cosi o „ukradeném dětství a ukradených snech“, asi opravdu mínila své dětství a své sny. Nemohla mluvit o celé své generaci, která jednotně zvedne prapor toho nejzelenějšího levicového progresivismu a ovládne svět, protože ta s ní prostě a jednoduše nesouhlasí a výsledky voleb jsou tím nejlepším průzkumem veřejného mínění. Většinu mladých Švédů očividně více trápí ekonomické problémy, přebujelý stát a rekordní kriminalita. Bližší, než bláznivé ideologie, jim jsou bezpečné ulice, které budou jednou přecházet jejich děti. To je náznakem zdravého rozumu, který u mladých Západoevropanů obecně často postrádáme. Třeba ještě překvapí.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!