Funguje cenový strop na ruskou ropu?

Dne 9. ledna 2024 zveřejnilo ruské ministerstvo financí krátkou, nenápadnou zprávu. Průměrná cena ropy Urals v roce 2023 činila 62,99 dolarů za barel. Dobrá zpráva pro Západ. Znamená, že tak zvaný cenový strop na ruskou ropu relativně funguje. Ne dokonale, ale funguje.

Cenový strop G7 a EU na ruskou ropu vstoupil v platnost před více než rokem, 5. prosince 2022. O jeho zavedení se vedly dlouhé spory: nebylo jisté, zda uspěje. Do zemí Západu směřovalo pouze necelých 10 procent ruského exportu.

Článků, že cenový strop selže, najdete z podzimu 2022 spoustu. Podobně jako zpráv v průběhu roku 2023, že systém nefunguje a Západ se blamuje. Čím méně čísel bylo k dispozici, tím silnější názory zaznívaly. Šlo o hodně. Západu, i Rusku.

Pro představu: cenový strop byl ze strany G7+EU nastaven na 60 dolarů za barel, což bylo zhruba 25-30 dolarů pod cenou podobných rop (ruská ropa Urals se nejčastěji porovnává se směsí North Sea Dated, zjednodušeně označované „Brent“).

Před rokem jsme odhadovali (a doufali), že by cenový strop mohl zasáhnout okolo 3 milionů barelů ropy denně, což jsou zhruba tři pětiny celkového objemu ruského exportu. Vše záleželo na reakci dvou hlavních kupců ruské ropy: Číny a Indie.

Teď, po roce, máme kompletní data – a můžeme poprvé objektivně posoudit úspěšnost (či neúspěch) našich sankcí. Export ropy dle ruského vicepremiéra Alexandra Novaka v roce 2023 poklesl na 247 milionů tun, což je 4,9 milionu barelů denně.

Průměrná cena Urals 62,99 USD/barel, udávaná ruským ministerstvem financí, je tři dolary nad cenovým stropem. Čili Západ neuspěl. Takhle to asi napíšou ruská média.

Jenže zároveň průměrná cena ropy Brent v roce 2023 byla o dvacet dolarů vyšší, 83 USD/barel. Takže úspěch?

Převedeno do řeči peněz: průměrný ušlý zisk 20 dolarů na barel při průměrném denní prodeji 4,9 milionu barelů dělá 98 milionu dolarů denně. Tedy 35,7 miliardy dolarů za rok 2023.

Je to hodně, nebo málo?

Cenový strop funguje, ale válku nezastaví.

 

Autor je vládním zmocněncem pro energetickou bezpečnost. Převzato z jeho Twitteru.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!

200 Kč500 Kč1000 Kč