Financovalo Rusko západní environmentalismus?

V Evropě se nacházejí velké zásoby tzv. břidlicového plynu. Využití těchto zásob zemního plynu by podstatně snížilo závislost Evropy na ruském plynu – zejména na ruském plynárenském gigantu Gazprom. Totéž platí i pro jadernou energii. Ředitel think tanku Foundation for Political Innovation Dominique Reynié řekl: „Zjistili jsme, že Gazprom financuje zejména nevládní organizace zaměřené na ochranu životního prostředí, z nichž se někteří aktivisté stali v některých evropských zemích, například v Belgii, dokonce ministry. Jako členové vlády se pak zjevně snažili Gazpromu vše oplatit tím, že prosazovali odklon země od jaderné energetiky.“

Je možné, že by západní ekologické nevládní organizace (NGO), hnutí a politické strany, třeba i nevědomky, v posledních deseti letech spolupracovaly s ruskou vládou?

Tato otázka vyvstává z nedávné zprávy francouzského think tanku Foundation for Political Innovation (Fondapol). Ředitel Fondapolu Dominique Reynié v nedávném rozhovoru řekl:

„Zjistili jsme, že Gazprom financuje zejména nevládní organizace zaměřené na ochranu životního prostředí, z nichž se někteří aktivisté stali v některých evropských zemích, například v Belgii, dokonce ministry. Jako členové vlády se pak zjevně snažili Gazpromu vše oplatit tím, že prosazovali odklon země od jaderné energetiky.“

Tato obvinění nejsou nová.

Britský deník The Guardian již v roce 2014 citoval tehdejšího generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena, který pronesl následující obvinění:

„Někteří naši spojenci hlásí, že Rusko se v rámci svých sofistikovaných informačních a dezinformačních operací aktivně zapojilo do činnosti takzvaných nevládních organizací – ekologických organizací bojujících proti těžbě břidlicového plynu – s cílem udržet závislost Evropy na dováženém ruském plynu.“

V Evropě se nacházejí velké zásoby tzv. břidlicového plynu, což je zemní plyn nahromaděný ve formacích břidlic. Využití těchto zásob zemního plynu by podstatně snížilo závislost Evropy na ruském plynu – zejména na ruském plynárenském gigantu Gazprom. Totéž platí i pro jadernou energii, která je pro obyvatelstvo na Západě vydatným zdrojem energie bez emisí CO2 a je tak alternativou k ruskému zemnímu plynu.

Je proto v zájmu ruské vlády podporovat rozsáhlé dezinformační kampaně proti břidlicovému plynu a jaderné energii na Západě masivním financováním ekologických organizací, které by se s největší pravděpodobností „přirozeně“ stavěly jak proti břidlicovému plynu, tak proti jaderné energii.

„Jsem velká ekoložka, ale tyto organizace byly financovány Rusy…“

29. června 2017 dva přední američtí federální zákonodárci zabývající se energetickými otázkami, američtí kongresmani Randy Weber a Lamar S. Smith, zaslali dopis tehdejšímu ministrovi financí USA Stevenu Mnuchinovi, v němž jej důrazně žádali, aby vláda prošetřila financování amerických ekologických organizací Ruskou federací. Podle uznávaného politického serveru The Hill:

„Dopis uvádí, že bývalá ministryně zahraničí Hillary Clinton si v roce 2016 ve svém projevu na jednom soukromém večírku postěžovala: ‚Museli jsme bojovat dokonce i proti podezřelým ekologickým skupinám. Já jsem velká ekoložka, ale tyto organizace byly financovány Rusy…. ‚“

Kongresmani Weber a Smith sice neposkytli přímé důkazy o původu finančních prostředků – to není jejich role – ale popsali finanční toky takto: „Peníze od ruské vlády —-> skořápková společnost zaregistrovaná na Bermudách —-> americká nadace —-> americké ekologické organizace.“

Výhodou registrace na Bermudách je to, že na rozdíl od USA tam neexistuje žádná ohlašovací povinnost, že finanční prostředky pocházejí od cizí vlády.

Sea Change Foundation je soukromá nezisková organizace typu 501(c)(3) se sídlem v USA. Jako každá americká organizace fungující podle specifické daňové kategorie [501(c)(3)] má Sea Change Foundation oznamovací povinnost, že obdržela finanční prostředky ze zahraničí – v tomto případě od bermudské společnosti. Nic víc.

Temné peníze 

11. března 2022 poslali kongresmani Jim Banks a Bill Johnson dopis ministryni financí Janet Yellen, v němž ji žádali o prošetření údajného ruského vlivu uvnitř amerických „zelených skupin“, které jsou podezřele financovány „temnými penězi“ (anonymními finančními dary). „Rusko vynaložilo na propagaci zelené energetické politiky a na podporu podobně smýšlejících politiků v USA miliony dolarů,“ řekl kongresman Jim Banks v televizním kanálu Fox News Digital.

„Díky Bidenově tažení proti domácí energetice nyní produkce ropy v USA klesla o 10 %, což zvýšilo ceny, z čehož Putin profitoval až do chvíle, kdy napadl Ukrajinu…. Na rozdíl od ruského hoaxu [1] je Putinův zhoubný vliv na náš energetický sektor skutečný a je potřeba ho vyšetřit.“

V jejich dopisu bylo dále napsáno:

„Podle daňového přiznání soukromé neziskové organizace Sea Change Foundation v roce 2010 obdržela tato skupina 23 milionů dolarů, polovinu svého ročního příjmu, od bahamské společnosti napojené na ruskou vládu. Sea Change Foundation poté tyto peníze předala skupinám, jako je Sierra Club a Center for American Progress, které silně lobovaly proti frakování a proti domácí energetické politice, aby potlačily konkurenci ruské ropy a zemního plynu. V roce 2020 věnovala organizace Center for American Progress přes 800 000 dolarů výhradně politikům a skupinám Demokratické strany a Sierra Club Independent Action utratily 3,7 milionu dolarů na podporu kandidátů Demokratické strany.“

„Rusko také využilo svých státních médií a dezinformačních kampaní na sociálních sítích k útoku na americký energetický průmysl. Televizní kanál Russia Today se zvláště zaměřuje na energetickou politiku. Podle ředitele Národní zpravodajské služby USA se ve zpravodajství Russia Today ‚pravděpodobně odráží obavy ruské vlády z dopadu frakování a produkce zemního plynu v USA na globální energetický trh a z potenciálních dopadů na ziskovost Gazpromu.‘ V roce 2021, po Bidenově prvním roce v úřadu, zaznamenala ruská státní energetická společnost, Gazprom, rekordní zisky.“

Americké ekologické organizace specificky zmíněné v těchto dopisech patří mezi ty hlavní, včetně organizací Sierra Club a League of Conservation Voters Education Fund, které jsou masivně zapojeny do opozice proti těžbě břidlicového plynu ve Spojených státech a které dostávaly celkem 10 milionů dolarů ročně od American Sea Change Foundation, která je bohatě dotována zastřešující společností se sídlem na Bermudách.

Ekologické organizace

V Německu přední ekologické organizace WWF, BUND a NABU založily „environmentální“ nadaci Naturschutzstiftung Deutsche Ostsee s Nord Stream AG. Nord Stream AG se sídlem ve švýcarském Zugu je mezinárodní konsorcium pěti velkých společností založené v roce 2005 za účelem plánování, výstavby a následného provozu dvou 1224 kilometrů dlouhých plynovodů vedených po dně Baltského moře. Členy konsorcia jsou společnosti Gazprom International Projects LLC, Wintershall Dea AG, PEG Infrastruktur AG, NV Nederlandse Gasunie a ENGIE. Gazprom International Projects LLC drží v projektu plynovodu 51% podíl.

Konsorcium Nord Stream AG do „ekologické“ nadace Naturschutzstiftung Deutsche Ostsee vložilo 10 milionů eur. Německé ekologické organizace jako je WWF, BUND, NABU byly navíc zároveň zuřivými odpůrci německé jaderné energetiky a těžby břidlicového plynu v Evropě.

Je pozoruhodné, že příkladem mechanismu, který popsal Dominique Reynié, je právě Belgie. Současná belgická federální ministryně energetiky Tinne Van der Straeten z ekologické politické strany Groen byla před svým nástupem do úřadu partnerkou advokátní kanceláře, jejímž „velkým“ klientem nebyl nikdo jiný než ruský plynárenský gigant Gazprom. Když se v roce 2020 stala Van der Straeten ministryní energetiky, tak se hned nadšeně pustila do úplné demontáže belgické jaderné energetiky, přesně tak, jak si to přáli zuřiví ochránci životního prostředí celých dvacet let. A místo jaderných má teď Belgie plynové elektrárny, kterým dodává plyn mezi jinými samozřejmě i Gazprom.

Je to samozřejmě jaderný průmysl, na kterém je často nejlépe vidět pokrytectví ekologických organizací. Přestože tyto organizace neustále lobují za snižování emisí CO2 ve všech aspektech života, tak v souvislosti s jadernou energií vidíme, že požadují nahradit zdroj energie, který neprodukuje téměř žádné CO2, fosilním palivem, jehož spalováním se uvolní do ovzduší čtyřicetkrát více CO2. Belgické zelené strany Ecolo a Groen výslovně obhajují nahrazení jaderných reaktorů plynovými elektrárnami.

I když tato obvinění vznesli generální tajemník NATO, ředitel think tanku Foundation for Political Innovation a ministr zahraničí Spojených států, tak to ještě neznamená, že je nějaký člověk vinný z korupce, střetu zájmů a nezveřejnění informace, že je financován zahraniční vládou. Presumpce neviny platí pro všechny.

Agrese Ruska proti Ukrajině nás avšak zavazuje obrátit na tato obvinění plnou pozornost médií a soudů, protože ruská armáda je doslova financována evropskými nákupy ruského zemního plynu, který tvoří 40 % spotřeby zemního plynu v Evropě. V tomto ohledu je nedávná výzva Republican Study Committee – největší skupiny konzervativců ve Sněmovně reprezentantů USA – ministryni financí Janet Yellen, aby vyšetřila, zda jsou zelené skupiny v USA financované ruskými penězi, krokem tím správným směrem.

Drieu Godefridi, je právník a filosof, absolvent Saint-Louis University of Louvain. Má doktorát z teorie práva z Université Paris IV-Sorbonne.

Překlad původního textu: Has Russia Been Financing Western Environmentalism?
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Převzato z Gatestone Institute

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!