Fidesz udržel ústavní většinu, dcera nahradila otce

Fidesz uhájil 133. mandát po zesnulém poslanci Ferenci Konczovi a zajistil si tak těsnou ústavní většinu. V doplňovacích volbách v obvodu Tiszaújváros – Szerencs zvítězila poměrem 50,9 procent ku 45,9 (99.1 procent sečteno) dcera zemřelého Zsófia Koncz (na fotografii). Jejího protikandidáta, člena Jobbiku Lászlóa Bíróa, podporovala celá opozice.
 
Koncz získala 17 597 hlasů, Bíró 15 875. Další nezávislí kandidáti získali dohromady 1100 hlasů. Průběh byl napínavý, ze začátku vedl Bíró.
 
Ferenc Koncz zemřel v červenci ve věku 60 let, zabil se při vyjížďce na motorce. Původním povoláním učitel matematiky a fyziky byl členem Fideszu od roku 1990, dlouhá léta působil v komunální i celostátní politice. Zůstala po něm žena a tři děti. Koncz v roce 2018 získal 49.3 procenta hlasů, kandidáti opozičních parlamentních stran v součtu 48.8. Tentokrát získal kandidát s podporou celé parlamentní opozice méně: 45.9 procent.
 
Účast v doplňovacích volbách byla mnohem nižší: 45.47 procent (34 917 osob). Před dvěma lety byla účast 66.81 procent (52 865 osob). Vyšší účast na celostátní úrovni tehdy vyhovovala Fideszu, který i ke svému vlastnímu překvapení získal dvoutřetinovou většinu. Dnešní nižší účast mohla hrát do karet opozici, která měla mnohem silnější téma k mobilizaci voličstva: ztrátu ústavní většiny pro Fidesz. Byť jen v teoretické rovině, protože jinak může Fidesz počítat s podporou reprezentanta německé menšiny.
 
Psychologicky se však jednalo o důležitý boj pro obě strany. Opozice poprvé vyslala do jednomandátového obvodu jediného kandidáta. Tento postup je jejím plánem do voleb 2022 a pro Fidesz znamená komplikaci, protože až dosud v jednomandátových obvodech získával téměř všechny mandáty. V řadě obvodů kandidát vládní strany nepřekročil 50 procent, nicméně se hlasuje systémem prvního v cíli a kandidáti opozice se seřadili za ním.
 
Pro Fidesz byla bitva také důležitá, politici vládní strany přijeli kandidátku podpořit osobně. Nestandardní výběr rodinného příslušníka vypadal riskantně, ale podle opozičního týdeníku HVG mladou ženu vybral sám Orbán. Proti Bíróovi vládní strana použila jeho historii antisemitských a antiromských výroků, kdy například nazýval Budapešť Judapeští, izraelské turisty označoval jako zavšivence nebo v době migrační krize varoval před „Hassany i Sztojky“ (to druhé je v Maďarsku časté romské jméno).
 
Na druhou stranu tato kampaň měla sloužit spíše k nátlaku na levicovou opozici v Budapešti, která podporu Bíróa neodvolala a poukazovala na to, že se omluvil. V kampani na místě Bíróa podpořili představitelé opozičních stran i starosta Budapešti Gergely Karácsony. Experti upozorňovali, že v chudé župě s velkou romskou populací nelze předpokládat, že by kandidátovi tyto výroky u majoritního obyvatelstva uškodily.
 
Zsófia Koncz je třicetiletá právnička, poslední čtyři roky pracovala na maďarské ambasádě ve Washingtonu. Jako dítě pomáhala otci v kampaních a v pubertě zakládala místní pobočku mládežnického hnutí Fidelitas. V roce 2015 po narušení projevu Viktora Orbána u příležitosti státního svátku 15. března společně s kolegou z Fidelitas spustila „monitoring provokatérů“, kde vyzývali k odhalování identit aktivistů. Facebook skupinu smazal a úřad pro ochranu údajů prohlásil jejich iniciativu za nezákonnou.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!