Fidesz: O čínské univerzitě bude referendum

Pro docela elegantní únikovou strategii se rozhodl Fidesz v otázce kampusu přední čínské univerzity Fudan v Maďarsku. Vláda nechce „dělat dobro“ proti vůli lidí, a proto podporuje myšlenku referenda v této otázce. Šéf úřadu premiéra Gergely Gulyás to řekl v nedělním rozhovoru pro konzervativní týdeník Mandiner.

O den dříve, v sobotu, se v Budapešti konala demonstrace proti Fudanu, jejíž hvězdou byl očekávaný budoucí opoziční kandidát na premiéra Gergely Karácsony a které se účastnilo několik tisíc lidí. Šlo o největší demonstraci od listopadu 2020, kdy protestovali studenti Akademie dramatu a filmu (SZFE) a jejich příznivci.

Podle průzkumu institutu Republikon odmítají projekt univerzity dvě třetiny Maďarů a zároveň více než 60 procent z nich o této myšlence slyšelo. Podle téhož průzkumu Maďary většinou nevzrušuje fakt, že se jedná o čínskou univerzitu, ale vadí jim, že univerzitu bude financovat Maďarsko z čínské půjčky, dominantním dodavatelem bude opět čínská společnost a navíc univerzita zabere část pozemků, na nichž by měl vyrůst komplex s dostupnějším bydlením.

Pro Fidesz jde o komfortní rozhodnutí, jelikož referendum se má konat, až bude jasno o detailním územním plánu, finančních nákladech projektu apod. V každém případě až po volbách na jaře 2022 (podle Gulyásových odhadů bude vše známo zhruba za rok a půl, tedy na začátku roku 2023). Po svém eventuálním vítězství tak Fidesz bude mít silnější pozici a před sebou 4 roky na obhájení svých záměrů, po eventuální porážce to již nebude jeho starost a nyní těžce poškozené vztahy s Čínou bude muset řešit široká opoziční koalice, jejíž jednota (alespoň v eventuálním vládním postavení) v otázce vztahů s Čínou je rovněž spíše iluzí; zejména MSZP byla vždy spíše pročínská a například nynější europoslanec István Ujhelyi přivedl do Maďarska několik Konfuciových institutů. Zároveň tak vzali vítr z plachet demonstracím i internetovému plebiscitu, který organizovala sama opozice.

Za 11 let u moci Fidesz ustoupil tlaku jen dvakrát: v roce 2014 po protestech ustoupil od nového zdanění internetu a v roce 2017 od plánu uspořádat v Maďarsku olympijské hry. V obou případech šlo o masově nepopulární a zároveň vlastně nepolitické otázky.

Tyto ústupky nejsou úměrné masovosti demonstrací v Budapešti, i podle svých kritiků má Orbán cit pro oddělení toho, co je míněním běžného Maďara, a co je tématem hlavně v úzké bublině liberálních intelektuálů. Masivnějším protestům na podporu Středoevropské univerzity (CEU) apod. vláda nikdy neustoupila. V tomto případě situaci patrně vyhodnotila jako nebezpečnou z hlediska názoru většinového Maďara.

O Fudanu i maďarsko-čínských vztazích jsme psali zde.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem