Fidesz je moc vpravo…

Levicový deník Népszava přinesl zajímavý rozhovor s Tiborem Navracsisem, někdejším vicepremiérem a ministrem spravedlnosti druhé Orbánovy vlády, od roku 2014 evropským komisařem pro školství, kulturu a mládež v Junckerově komisi. Navracsis stejně jako většina starších straníků zná Orbána od vysokoškolských studií na právnické fakultě ELTE v 80. letech. Je považován za představitele umírněného křídla strany a loňské 44. místo na kandidátce do Evropského parlamentu bylo vnímáno jako jasné negativní gesto.
 
Navracsis nejprve hájí vládu a říká, že situace v Maďarsku je celkově v pořádku, „parlament funguje, fungují základní orgány právního státu, soudnictví je nezávislé, což uznává i Evropská unie“‎. O případu Indexu dosud neví, co si myslet, existuje příliš mnoho výkladů na škále od autodestrukce po vládní zásah. V době, kdy byl eurokomisařem, nebyl úkolován z Budapešti, byl v kontaktu jen s Orbánem a občas ministrem Palkovicsem, ostatní členové vlády jej spíše ignorovali.
 
Pokud jde o jeho vlastní peripetie, podle Navracsise se nezměnil on, nýbrž Fidesz se v posledních letech výrazně posunul doprava: „Fidesz v letech 1998-2002, ale i v letech 2010–2014 byl více středopravicový – nejen strana, také voliči“. Je přirozené, že masová strana hledá neustále nové skupiny, na něž se může obrátit se svou nabídkou, pro Fidesz bylo dříve důležité neodpudit pravicové voliče, zatímco dnes je nebezpečím ztráta středových voličů. Chybí vstřícná gesta vůči nim. Když prý mluví s poslanci a představiteli samospráv, většinou s ním souhlasí.
 
Odlišné názory na směřování strany podle Navracsise nemění nic na tom, že se mají s Orbánem rádi a jsou spolu v častém kontaktu. „I když si nemyslíme totéž o každodenní stranické politice, oba chceme stejné Maďarsko – sociálně soudržnou, soběstačnou a konkurenceschopnou zemi.“ Potíž je, že vlády v Maďarsku mají tendenci provádět odvetná opatření vůči předchozí vládní moci. Jako přístupného námitkám považuje vedle Orbána jeho šéfa úřadu Gergelye Gulyáse, naopak vicepremiér Zsolt Semjén o to nikdy nejevil zájem.
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!