Fialův novoroční vzkaz Čechům a… Němcům

Fiala svým novoročním projevem připomněl Havla, důležitým vzkazem je – i pro sousední Německo –, že Česko hodlá rozvíjet jadernou energetiku.

Novoroční projev premiéra Petra Fialy byl jeho první šancí oslovit ve  své nové funkci masově  obyvatele ČR. A utvrdit je v klíčovém slibu  voleb. V tom, že on a jeho vláda zajistí změnu. Šanci nepromarnil.

V ekonomicky laděných tématech na nutně omezeném prostoru vypíchl to podstatné. Zároveň zřetelně deklaroval nutnost dalšího rozvoje jaderné energetiky v ČR. Z mezinárodního hlediska jde o nepříjemný vzkaz pro  sousední německé Zelené, jednu z koaličních stran tamní nové vlády. Ti jadernou energii odmítají. Staví se odmítavě i k dnešním signálům z tisku, že Evropská unie by měla uznat jádro jako zelený, udržitelný  zdroj, bude-li tedy uspokojivě řešena otázka jaderného odpadu.

Fialův projev nelze nesrovnat s prvním novoročním projevem Václava Havla, jejž coby prezident pronesl v roce 1990. Havel tehdy předstoupil před občany Československa s tím, že přebírá zemi, jež rozhodně nevzkvétá. Také Fiala dnes nemaloval věci narůžovo. Čeká nás prý jeden z nejtěžších roků historie samostatné ČR. Nepřeháněl. Byť přelom počátku 90. let byl historicky nepochybně zásadnější než převzetí otěží jednou demokraticky zvolenou vládou od jiné demokraticky zvolené vlády, z ekonomického hlediska mohou letos lidé v ČR čelit nejvýraznějšímu poklesu reálných výdělků od 90. let. Právě kvůli inflaci či drahotě, které Fiala v projevu několikrát zmínil. Letos totiž kvůli ní vážně  hrozí, že růst cen v ekonomice překoná růst mezd v největším rozsahu  právě od 90. let. Ovšem bez tehdejší euforie ze znovuzískané svobody, politické plurality a budování otevřené tržní ekonomiky.

Rovněž je pravdou, že Fiala po předchozí vládě nepřebírá zemi zdaleka v tak dezolátním stavu, v jakém byla, když Havel poprvé coby prezident kdysi promlouval k národu. Lidé v ČR však jsou dnes mnohem náročnější a  zřejmě i mnohem kritičtější, než byli počátkem 90. let. Jsou uvyklí stabilnímu růstu životní úrovně poslední řady let, částečně kupovanému na dluh. I s ním, jak vyzdvihl, chce nový premiér bojovat. To ale těžko půjde bez nepříznivého dopadu alespoň na některé skupiny obyvatelstva.

Pro to vše měl Fiala dnes více zdůraznit, že v letošním roce nemůže jeho vláda s dluhem či inflací cokoli zásadnějšího dělat. Setrvačnost sil vyvolávajících rapidní zadlužování i inflaci je značná, jak na domácí půdě, tak mezinárodně. Přitom premiérův vzkaz mohli leckteří diváci číst  tak, že je v jeho moci už letos obé alespoň znatelně utlumit. Není. Inflace naopak bude v prvních měsících letošního roku ještě zrychlovat, což opozice patrně využije – právě i s odkazem na dnešní premiérův  projev – ke kritice vlády, jíž se dočká sluchu.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkuje