Facebook musí být zničen

Tento komentář je dva roky starý, ale ve světle posledních událostí stále aktuální… Interní e-maily zaměstnanců Facebooku a jeho zakladatele Marka Zuckerberga, které zveřejnil britský parlamentní výbor, představují jedinečný vhled do motivací a fungování monopolu na poli sociálních sítí. Slovo šokující bývá obyčejně značně nadužíváno, nicméně v případě debat uvnitř firmy, jejíž služby používá značná část planety, je zcela na místě.

Věděli jsme, že Facebook nebude zrovna nejvíc etická firma na světě, ale e-maily zveřejněné britskými zákonodárci potvrzují rovnou ty nejčernější obavy. Obavy, že Facebook představuje nástroj, který se totálně vymknul kontrole, vede vlastní politickou agendu a intenzivně pracuje na zničení jakékoliv konkurence.

V některých ohledech je to podobné jako situace Googlu, s nímž tvoří Facebook takzvaný duopol. Videa pořízená na jeho poradách bez jakýchkoliv pochyb dokazují, že i jednička ve vyhledávání na síti razí a prostřednictvím vlastních nástrojů prosazuje politickou linku, která se zrovna hodí managementu.

V jednom z e-mailů vedení Facebooku nařizuje, aby si sociální síť zajistila přístup k hovorům a zprávám uživatelů, kteří využívají operační systém Android (ten pro změnu vyvinul Google). Příslušní manažeři upozorňují, že se tak musí stát, aniž by s tím souhlasil uživatel. Tohle je vývoj, z něhož by šly možná mdloby i na autora románu 1984 George Orwella. Není pochyb o tom, že státní úřady a policie musí konat a musí konat mimořádně přísně, aby se podobné masivní zneužití osobních dat nemohlo opakovat.

Mike LeBeau z Facebooku v jednom e-mailu z roku 2015 píše, že sledování hovorů uživatelů je „příliš velké riziko z pohledu PR, ale vypadá to, že tým zodpovědný za růst firmy postupuje rychle kupředu a dělá na tom.“ Tohle je mimochodem budíček pro všechny, kteří se domnívají, že Facebook či Google reprezentují někoho, kdo je lídrem inovací. Vydavatelé už značnou dobu upozorňují, že tomu tak není a opak je pravdou.

Teď se znovu jasně ukazuje, že se „inovace“ minimálně u Facebooku týkají jen bezohledného získávání osobních dat lidí a maximalizace zisku. Uživatel tu hraje jen roli obětního beránka, jehož krev (rozuměj osobní data) je třeba vymáčknout do poslední kapky. Do poslední kapky krve je třeba vymáčknout i konkurenci, jak ukazuje například e-mail, v němž dal Zuckerberg osobně pokyn („Yup, go for it!“) k bezprecedentnímu poškození videoslužby Vine, kterou spustila konkurenční sociální síť Twitter.

Možná ještě více znepokojivé je, že vedení Facebooku zjevně nemá situaci pod kontrolou a jen ad hoc reaguje na průšvihy, které se provalí. To vše se děje v době, kdy se mluví o nástupu umělé inteligence. Chce snad někdo z vás sociální síť, kterou bude spravovat, či rovnou ovládat umělá inteligence vytvořená lidmi, kteří nejsou schopni zkrotit několik běžných algoritmů?

Zcela selhávají i státy. Zdá se, že proti gigantům nedokáží efektivně zakročit a vymoci si z jejich strany férovou hru nebo respektování elementárních pravidel. Pamatujete na ENRON? Jedna z největších energetických firem světa, která padla po skandálu s falšovaným účetnictvím, vypadá proti Facebooku jako nedělní škola.

E-maily jsou budíčkem pro všechny, kteří si myslí, že technologie jsou samospásné a nepotřebují regulaci. Chvíli jsem se zasnil, jak by vypadal svět Facebooku. A napadlo mě jediné. „Yup, go for it.“

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!