Evropští lidovci suspendovali člena suspendovaného Fideszu

Evropští lidovci v dnešním interním hlasování zbavili některých práv poslance a šéfa evropské delegace Fideszu Tamáse Deutsche. V rezoluci, která prošla 133 pro, 6 proti, EPP odsuzuje Deutschova slova a útoky nejmenovaných dalších členů Fideszu na hodnoty Evropské lidové strany (EPP), žádá stranu, aby zvážila, zda se s nimi ještě ztotožňuje, a vyzývá k tomu, aby se o členství celého Fideszu rozhodlo, „až to zdravotní podmínky dovolí“.

Deutsch nyní nesmí do odvolání nebo finálního rozhodnutí o členství svém či Fideszu (nezřejmé) vystupovat jménem EPP na plenárních zasedáních či zastávat funkci zpravodaje nebo jiná formální stanoviska jménem skupiny. Zůstává však místopředsedou rozpočtového výboru CONT a členem parlamentní delegace pro vztahy s Izraelem. Skupina nemá právo mu tyto funkce odejmout.

Kdo nedělá nic špatného, nemusí se bát…

Na konci listopadu byl Deutsch v rozhovoru s maďarskými médii otázán, co soudí o argumentaci frakčního kolegy Manfreda Webera, podle něhož kdo nedělá nic nekalého, nemusí se „mechanismu dohledu nad právním státem“ bát. Deutsch odpověděl, že mu to připomíná myšlení gestapa nebo maďarské státní policie ÁVO v 50. letech. Za svůj výrok se Deutsch omluvil, podle svých slov nejdřív Weberovi osobně, pak i veřejně. Dopis požadující jeho vyloučení podepsalo asi 40 z 187 europoslanců EPP. Lidovci pak avizovali hlasování o vyloučení Deutsche, které mělo proběhnout 9. prosince.

Bylo odloženo s ohledem na summit o rozpočtu, který začínal následující den. Na druhou stranu právě maďarské veto patrně vyprovokovalo tak ostrou reakci na Deutschova slova.

Že se ani dnes o členství Deutsche nebude rozhodovat, oznámil ráno ve středu poněkud netradičně šéf maďarského úřadu premiéra Gergely Gulyás. Podle levicového deníku Népszava o odložení hlasování stáli především Němci, kteří se dohodli s Orbánem.  Daniel Caspary z CDU argumentoval také vánočním časem.

Podle Deutsche proběhlo dnešní zasedání v klidné atmosféře a jeho vyloučení nebylo ani navrženo. Polská členka Občanské platformy Róża Thun na Twitteru přiznala, že byla jedním ze 6 hlasů proti dnešní rezoluci. Ta podle ní znamená, že „Orbán opět otevírá šampaňské“. Naopak europoslanec Othmar Karas, který dopis požadující vyloučení Deutsche zaštítil, vyjádřil s přijatým textem spokojenost.

Politická hlediska

Českému Týdeníku Echo Deutsch řekl, že „tím formuloval svůj nesouhlas s oním mechanismem. Mně prostě připomíná časy, kdy úřady rozhodovaly naprosto svévolně, podle politických hledisek, kdy mohl být potrestán kdokoli, kdykoli, za cokoli. Nebylo to ode mne nic osobního, kritizoval jsem navrhovanou proceduru.“

Tamás Deutsch, který svými nacistickými přirovnáními urazil Němce Webera, pochází z budapešťské židovské rodiny. Od roku 1986 studoval práva, o dva roky později se podílel na založení antikomunistické mládežnické organizace Fidesz.

V srpnu 1989 vyjel do Prahy coby člen delegace maďarské demokratické mládeže, aby se na protistátní demonstraci 21. srpna omluvil za účast Maďarska při potlačení pražského jara. Deutsch, který tehdy bydlel u disidenta a nyní poslaneckého kolegy Alexandra Vondry, byl zatčen a po několikadenní vazbě vyhoštěn.

Od roku 1990 byl poslancem nejprve 20 let v maďarském, posledních deset let v Evropském parlamentu.

Tamás Deutsch s Viktorem Orbánem počátkem 90. let

V minulosti již EPP zbavila členství Poláka Jacka Saryusze-Wolského z Občanské platformy poté, co v roce 2017 akceptoval nabídku polské vlády kandidovat proti (tehdy stranickému i frakčnímu kolegovi) Donaldu Tuskovi na post předsedy Evropské rady. (JSW následně přešel do PiS i formálně a byl opětovně zvolen, tentokrát jejím europoslancem, a nyní je ve skupině Evropských konzervativců a reformistů vulgo ECR). V případě Maďarů se však lidovci na první pohled zdráhají takový krok učinit. Podle Népszavy dali Maďaři najevo, že vyloučení Deutsche by vedlo k odchodu celé delegace čítající 13 členů.

Orbánův návrh bez reakce

Strana je suspendována od března 2019. Pro svou kompromisní suspenzi tehdy hlasovali i europoslanci Fideszu. Suspenze měla být jen dočasná, nicméně od té doby lidovci o členství Fideszu nehlasovali. Takzvaný výbor tří moudrých mužů, který měl situaci v Maďarsku posuzovat, a v němž zasedali Wolfgang Schüssel, Herman Van Rompuy a Hans-Gert Pöttering, se rozpadl pro elementární nesoulad trojice. Před týdnem Viktor Orbán zaslal Manfredu Weberovi dopis, kde navrhl „volnější členství Fideszu“ formou přidruženosti, jakou svého času disponovali britští konzervativci (než EPP přece jen opustili a odešli do ECR). Podle Orbána se tak všichni vyhnou komunikačním problémům. Na jeho návrh z EPP dosud nikdo veřejně nereagoval.

Dnešní prohlášení EPP:

https://www.eppgroup.eu/…/decision-of-the-epp-group-on…

Příspěvek europoslankyně Thun:

Rozhovor Tamáse Deutsche v českém Echu:

https://echoprime.cz/…/jsme-uspesni-a-utoci-na-nas…

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!